Kuzey Suriye'de devlet kuruluşuna müsaade etmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Swissotel'de düzenlenen Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, "Kuzey Suriye'de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz" dedi. Erdoğan'dan ABD'ye çok önemli mesajlar geldi

Kuzey Suriye'de devlet kuruluşuna müsaade etmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Swissotel'de düzenlenen Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, "Kuzey Suriye'de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz" dedi. Erdoğan'dan ABD'ye çok önemli mesajlar geldi

28 Nisan 2017 Cuma 12:55
Kuzey Suriye'de devlet kuruluşuna müsaade etmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK ELİMİZDE"

BM ve AB gibi platformların itibarı buralardaki ülkelerin çıkar hesaplarına kurban ediliyor. Artık sorun üretir hale gelmişlerdir. Şu gerçeklerin artık idrak edilmesi gerektiğine inanıyorum. Ya mevcut mekanizmalara format atacak ya da karamsarlık virüsünün bünyemizi sarmasına izin vereceğiz. Ya tabandan gelen değişim rüzgarını yönetecek ya da bu rüzgarın kasırgaya dönüşüp bizi yok etmesini bekleyeceğiz. Hiç şüphesiz bu olumsuz tabloyu olumluya dönüştürmek bizlerin elindedir.

"MAKEDONYA'DA YAŞANANLARI GÖRDÜK"

Dün Makedonya'da yaşananları hep birlikte takip ettik, gördük. Ülkede meclis başkanlığı seçiminin ardından yaşanan hadiseler endişe vericidir. Şiddet, hiçbir soruna çare olamaz. Olaylarda zarar gören herkese ülkem adına 'geçmiş olsun' diyorum. En başından beri hadiselerden uzak duran Makedonya'daki Türk toplumundan itidalli tavırlarını korumalarını özellikle bekliyoruz. Dost ve kardeş Makedonya'nın bir an önce huzura ve istikrara kavuşmasını da arzu ediyoruz.

"KENDİM SÖYLEDİM KENDİM DİNLEDİM"

Suriye'deki krizin tetiklediği göç dalgası dünyayı etkliyor. Nükleer testler ve baristik füze demeleri kadar Afrika'daki kuraklıkta dünyayı tehdit ediyor. Elimizi vicanımıza koyup sorulara cevap vermemiz gerekiyor. Şayet BMGK başta olmak üzere uluslararası toplum dirayetli davransaydı rejim kimyasal ve konansiyonel saldırılarla bu zulmü gerçekleştirebilir miydi? Ben bu konuyu 6 yıldır işliyorum. Ama sadece kendim söyledim kendim dinledim. Bir netice alamadık. Esed rejiminin kendi halkını katletmesi geçmişte işlediği suçların yanına kar kalması değil midir? Ben devlet terörünü anlamakta zorlanıyorum. Katil Esed bir devlet terörü estirmektedir. Terör örgütleri arasında ayrıma gidilmeden bu katil sürüleri bu kadar palazlanmazdı. Uluslararası toplum yardım elini uzatsaydı milyonlarca insan benzer sorunlarla karşılaşmazdı.

"YAPMAMIZ GEREKEN BELLİ..."

Bu manzara karşısında yapılması gereken belli: Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız. Başka yol yok. Taşı delen damlaların sürekliliğidir. İnsiyatif alacağız ve dayanışma ve işbirliğine vurgu yapmayı sürdüreceğiz. 14 yıldır Türkiye bunun mücadelesini veriyor. Elini taşın altına. Tarih ibret alınmazsa tekerrür etmez. 2011 yılından beri yıkımın eşiğinde olan Somali'yi ayağa kaldırmanın mücadelesini veiryoruz. Suriye'de ilk günden beri halkın yanında olduk. Milyonlarca Suriyeliye ayrım yapmadan sahip çıktık. 

25 MİLYAR DOLARI BULDU

6 yıldır tamamen kendi imkanlarımızla 3 milyon sığınmacıyı ülkemizde barındırıyoruz ve şu ana kadar STK'larla beraber yapmış olduğumuz oradaki harcama 25 milyar doları bulmuştur. Peki bize gelen nedir? Avrupa Birliği'nden bugüne kadar söz verdikleri halde 2016'nın temmuzunda 3 milyar avro vereceklerdi, peki şu ana kadar ne geldi? 725 milyon avro geldi, hatta ikinci bir 3 milyar avro daha gelecekti, hiçbir ses yok. Peki BM Mülteciler Komiserliğinden bir şey gelmedi mi? Oradan da 550 milyon dolar geldi. Bize gelen bu ama yaptığımız harcama 25 milyar dolar."

DEAŞ'A EN BÜYÜK DARBEYİ İNDİRDİK

Hiç kimseyi dışlamadan, bölgenin gerçek sahipleriyle icra ettiğimiz bu operasyon DEAŞ’a en büyük darbeyi indirdi. Benim dostlarla yaptığım görüşmede gündeme getirdiğim, güneyimizde Suriye’nin kuzeyinde ve o bölgede terörden arındırılmış bir bölge ilan edelim, burayı aynı zamanda uçuşa yasak bölge ilan edelim, eğit-donat çalışmaları sürdürelim. Hep bunu söyledik. Maalesef söylediklerimiz gayet güzel, hakikaten bu teklif yerinde denildiği halde bu adımı atamadık. Yapılan hep terör örgütlerine destek şeklinde devam etmiştik. Bu yapılmış olsaydı Suriyeli suriye’ni terk etmeyecek, mülteciler de bu güvenli bölgede yerlerini alacaklardı.

TERÖR ÖRGÜTLERİ AKREP GİBİDİR

PYD, YPG PKK’nın düşük çocuklarıdır, onların yetiştirmesidir. Bu bölgede kim kimdir, bunu bilen birisi varsa biziz. Bu bize sorulmalı. Dostlarımız bunu bizden öğrenmeli. Yoksa yanlış bilgiler üzerine geleceğe yönelik yanlış adımlar atılıyor. Bölge bir çöküşün içerisinde. Medeniyetler çöküyor, insanlar ölüme mahkum ediliyor. Terör örgütleri akrep gibidir, muhakkak bir gün kendini besleyen eli de ısırır.

KUZEY SURİYE'DE DEVLET KURULMASINA İZİN VERMEYİZ

İki gündür sınırlarımıza Suriye tarafından havan atışları yapılıyor. Düşman belli, biz bunu karşılıksız bırakabilir miyiz? Gereği neyse onu yapıyoruz. 
Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması kadar doğal bir şey yoktur. Biz bir hukuk devletiyiz,
haklarımız neyse bunu kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Tehditler sürdüğü müddetçe gereken her türlü tedbiri alacağız. Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Hele hele Kuzey Suriye'de bir devlet kurma teşebbüsü içerisine giren malum bazı cahiller var, 'Cahil cesur olur.' diyorlar ya o da o havalarda, kendine göre bakanlar kurulu oluşturuyor vesaire... Biz bunları karşılıksız bırakmayız ve Kuzey Suriye'de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz. Çünkü Suriye'nin bölünmesine karşıyız, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Terörle mücadeleyi sınırlarımız içinde ve dışında sürdürmekte kararlıyız. Bu konuda tüm dost ve müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz."  

TRUMP YÖNETİMİYLE YENİ SAYFA

Geçmişte iki ülkenin ortak hareket ettiği durumlarda nasıl stratejik çarpan etkisi oluşturduğunu, ne gibi başarılar elde ettiğini hep birlikte gördük. Bilhassa içinden geçtiğimiz bu kritik dönemde müttefiklik ilişkimiz çok daha büyük önem kazanmıştır. Trump yönetimi ile üst düzey temaslarımız Ocak 2017'den beri yoğunlaşıyor. Sayın Trump ile Türk-Amerikan ilişkilerinde taze bir sayfa açacağımıza inanıyorum.

BİZİ CİDDİ MANADA RAHATSIZ EDİYOR

İnşallah 16 Mayıs’ta Sayın Trump ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Amerika’nın Suriye’de PYD ile hareket etmesi ittifak ve ortaklık ruhunu zedeliyor. Aynı şekilde 15 Temmuz darbe girişiminin ele başısının, altını çizerek söylüyorum, halen Pensilvanya’da rahatça terör faaliyetlerine devam etmesi milletimizi rahatsız ediyor. Bu terörist başı 170 ülkede faaliyet göstermektedir. Böyle bir terörist başının Amerika’da besleniyor olması, oradan 170 ülkeyi yönetiyor olması bizi ciddi manada rahatsız etmektedir.

Avrupa’nın bazı ülkeleri var ki bu teröristlere her türlü desteği vermekte, bunlara yataklık ve yardım yapmaktadır. Bütün belgeleriyle her şey ortadadır. Bazı Avrupa ülkelerini de bu konuda kendilerini test etmeye davet ediyorum. 
 
SAYIN TRUMP'TAN BEKLENTİMİZ...

Sayın Trump'tan beklediğimiz; biz hedefi sadece DEAŞ'a mı kilitleyeceğiz yoksa tüm terör örgütlerine mi kilitleyeceğiz? Eğer sadece DEAŞ'a bunu kilitleyecek olursak yanılırız. Yani bir terör örgütünü yok ederken diğer taraftan diğer terör örgütlerini orada güçlendirmiş oluruz çünkü onlara ne yazık ki silah yardımları geliyor. Onlara gelen silah yardımlarını DEAŞ ile paylaşıyor. Elimizde bütün belgeler var. Görüntülü var, kayıtlı var, bunları gayet iyi biliyoruz, bunları sağa sola kaçırmanın hiçbir anlamı yok. Bunu tabii ki benim Sayın Trump'a anlatmam lazım."

TERÖR ÖRGÜTLERİ NATO ÜYESİ Mİ?

Türkiye, Atlantiğin her iki yakası için geçmişte olduğu gibi gelecekte de güçlü ve güvenilir bir ortaktır. İttifaka yeni bir soluk, yeni bir güç vermekse hepimizin bu dönemdeki tutumuna bağlıdır. İçinden geçmekte olduğumuz sancılı dönemde ittifakımızın ve ortaklığımızın temellerini yeniden tahkim etmeli, güçlendirmeliyiz. Öncelikle ilişkilerimizi terör örgütleri değil, devletler olarak birbirimiz üzerinden yürütmemiz gerektiğine inanıyorum. Terör örgütleri kim ki? Biz onları yanımıza niye alıyoruz ki? Bu terör örgütleri, NATO üyesi mi? Hayır. NATO'da biz beraberiz. Öyleyse terör örgütlerinden biz niçin yardım istiyoruz ki? Biz varız. Biz bölgede her türlü desteği vermeye hazırız, her türlü koalisyonun içerisinde yer almaya hazırız. Ama bu terör örgütleriyle asla... Çünkü onlar bizim can düşmanlarımızdır."

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 28.04.2017 13:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nareis 2017-04-28 17:09:40

ne dediyse tersi olyor.takkiye.demekki yakında suriye nin kuzeyinde ayrı yönetim kurulacak.bakın barzanin yaptığına.

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:12:32

1-
TÜRK MİLLETİ’NE ARTIK ACI VERMEKTE OLAN BU ABD’NİN BU TERÖR DESTEKÇİLİĞİ NEREYE KADAR ?!…
Cb. Erdoğan: Rakka’da DEAŞ’ın 2500-5000 civarında militanı bulunuyor. Başını ABD’nin çektiği koalisyon güçleriyle Türkiye, ÖSO biz hep birlikte temizleriz yahu. Bu bizim için zor bir şey değil. Biz bu işi başarırız. Eğer biz, ABD koalisyon güçleri bunu başaramayacaksa biz niye varız? Bunu Sayın Trump’a da anlatacağım ‘Gelin bunu beraber halledelim ve terör örgütlerinden burayı temizleyelim’ diyeceğim.
————–
Sn. Cb. , bence bu durumu Trump’a anlatmakla çok çok hayırlı bir iş yapmış olursunuz ve ABD’nin, ileri sürmüş olduğu üzere, uydurma DEAŞ terörüyle mücadele etmek üzere Suriye’de bulunma bahanesinin de son derece temelsiz olduğunu fiili-şahitli-belgeli anlamda ispatlamış olursunuz ! Bu ahlaksız durumu da tüm dünya ve Türkiye kamuoyuna açıklayarak ABD’nin bu iki yüzlülüğünü ve bölücü terör destekçiliğini de deşifre etmiş olur ve Terör destekçisi ve koruyucusu olan bu ABD yönetimine hitaben, ”T

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:13:07

2-
ürkiye düşmanı olan bu bölücü teröristleri bombalyacağız ve bitireceğiz bunları, bu konuda kesin kararlıyız, ülkemizi bu konuda emniyete ve huzura kavuşturmamız ve terörü bitirme konusunda milletimizin vermiş olduğu bu son derece fedakarca şerefli mücadele ve çabalarımızın önüne lütfen geçmeyiniz ve bu lanetli bölücü terörü de koruma yoluna da gitmeyiniz, bu yaptığınız açıkçası bir terör koruyuculuğu suçudur ki, bedeli size çok ağır olur ve Türk Milleti’nin ve kararlı Türk Asker’nin çizmeleri altında kalırsınız, terörist muamelesi görürsünüz ve bu konuda da tüm dünyayı, bu uluslararası suç kapsamına giren bu terör destekçiliğinize de tanık tutarız, savaş suçlusu ilan ederiz ve tüm olacak olanların tüm sorumlusu da siz olursunuz, tazminat ödersiniz !!!… Biz, ülkemizi korumak ve savunmak konusunda sonuna kadar da haklıyız ve de çok kararlıyız, bilesiniz !!!…” demelidir sn. Cumhurbaşkanı !!!… Bu bölücü PKK terörünün, ülkemize ve milletimize karşı 30 yıllık işlemiş olduğu ve 30-40.000 i

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:14:21

3-
nsanımızın canına mal olan ve ülkemizin kalkınmasına harcanması gereken bu milyarlarca dolarlık devasa terörle mücadele harcamalarımıza neden olan bu terör destekçiliğinizden de yine savaş suçlusu siz (ABD) olup, baş sorumlusu da sizsiniz ! Bu savaş suçunuzun bedelini, tüm dünya ve Tük Milletinin önünde ‘Savaş Suçları Mahkemesinde hesap vermeye hazır olmalısınız !!!SN. CUMHURBAŞKANININ TABİRİYLE İFADE ETMEYE ÇALIŞIRSAK, ”ABDNİN DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE ETMEK, YOK ETMEK GİBİ BİR YÜCE DERDİ YOK ! DERT BAŞKA ! EVET DERT BAŞKA, TERÖRLE MÜCADELE ETME BAHANESİNİ KULLANARAK SURİYEDE KALMAK VE BU BÖLÜCÜ PYD HAİNLERİNE DE DEVLET KURDURUP BAŞIMIZA AÇIKÇA BELA ETMEK ! BUNLARIN ESAS DERDİ BU, AMA BUNA KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ ; ÇÜNKÜ MİLLETİMİZİN TAMAMINA YAKINI DA, BU İRADEMİZİN ARKASINDADIR ELHAMDÜLİLLAH !!!

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:17:04

1-
SAYGIDEĞER KARDEŞİMİZİN İZNİNE SIĞINARAK, SÖZLERİNE, SÖZLERİNİN ARA BÖLMELERİNDE DOSTANE KATKIDA BULUNMAK İSTERİM:
————–

Bismillah
”Pkk nın bitmesini ve ülkenin kalkınarak mezhepsel ideolojide değil İslami vahdette muasır medeniyet seviyesine ulaşmasını yüce Allahtan niyaz ederim. (ALLAH EYVALLAH !)
Şimdi başta işid Suriye de kürt bölgelerde katliyam yaparken ve ör Kobani gibi Türkiye den destek umudu olan bölgelere işid için seyirci kalınmıştı ve eger TSK o vakitler işidle savaşıp bölgeye girseydi bu insanlar okyanus ötesinden değil komşusundan destek arardı (TSK DESTEK VERDİ /VERMEDİ, HAKLISINIZ YA DA DEĞİLSİNİZ, ONU DEĞERLENDİRECEK OLAN SAYGIDEĞER OKURLARDIR AMA ÖNEMLİ OLAN , O BÖLGE İNSANLARI BU ALÇAKÇA IŞİD SALDIRILARI KARŞISINDA NEDEN KENDİ ÖZ ÜLKELERİNİN MEŞRU YÖNETİMİNE VE MİLLİ ORDUSUNA VATANSEVERCE BİR SONSUZ DESTEK SUNUP DA, YİNE ONLARDAN YANİ BU TEVHİDİ SURİYE GÜÇLERİNDEN DESTEK ALMAYI DÜŞÜNMEDİLER ? BU AYIPLI DESTEK BEKLENTİLERİNİN KARŞILANMASINI, TÜM YERYÜZÜNÜ

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:17:57

2-
NÜN KAN EMİCİSİ VE YERYÜZÜ CELLATI OLAN BU EMPERYAL ABD AĞABEYİNDEN (!) BEKLEMEK, ONURLU VE VATANSEVER BİR KÜRT’E YAKIŞIYOR MU GERÇEKTEN ?! BİZ KÜRT’Ü HER DAİM ONURLU, DİK DURUŞLU VATANSEVER VE ANTİ EMPERYALİST OLARAK GÖRMEK, BİLMEK İSTERİZ, KABUL BUYURURSANIZ ?! KÜRTLER, SURİYE HÜKUMETİNDEN ROJAVA’YA GELECEK O GÜÇLÜ YARDIMI, ASLINDA BAŞLANGIÇTAKİ O VAHŞİ IŞİD SALDIRILARI SIRASINDA, MEŞRU, MERKEZİ SURİYE HÜKUMETİ’NE VE GÜÇLERİNE, HİÇ DE VATANSEVERCE KABUL EDİLMEYECEK OLAN O BÖLÜCÜ YAKLAŞIMLI DESTEKSİZLİKLERİYE ZATEN BAŞLANGIÇTA KAYBETMİŞLERDİ TAKDİR EDERSENİZ ?! ORTADA BU BAĞLAMDA BİR AYIP VARSA ŞAYET, BU AYIP ÖNCELİKLE , SAYGI DUYULACAK O VATANSEVER DUYGULARI TAŞIMAMIŞ VE DESTEK SUNMAMIŞ OLAN BU TOPLUM KESİMİNE AİTTİR ŞÜPHESİZ ! )
ve pkk oralara dek gelmesine gerek kalmazdı.
(İYİ HOŞ DA, PKK ORALARA IŞİD SALDIRILARIYLA BİRLİKTE YA DA IŞİD SALDIRILARININ HEMEN SONRASINDA GİRMİŞ DEĞİL Kİ; HATIRLAMANIZI GÜNCELLERSENİZ, PKK MEVCUT BÖLÜCÜ İDEOLOJİSİNİ, ORA İNSANINA İHRAÇ ETMEK ÜZERE ÇOK

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:18:53

3-
DAHA ÖNCELERDEN GİTMİŞTİ ! )
Yani bu insanlar öyle veya böyle canlarını, mallarını, namuslarını korumak için abd olur, Rusya olur, başka ülke olur kim abilik yaptıysa ona el açtılar tabii.
(bU İFADELERİ SİZE YAKIŞTIRMAYIZ DOĞRUSU BAĞIŞLAYINIZ ! TEREDDÜTSÜZ YARDIM BEKLENECEK O YER BELLİDİR ELBETTE Kİ !)
Yani yaklaşım çok yanlış oldu ve Erdoğan sırf HDP yi bitirmek için bu insanlara düşman kesildi neden çünkü seni başkan yaptırmayız demişlerdi ve ardından ipler gerilip koptu.
(iPLER KOPTU DİYORSUNUZ AMA DAHA DÜN, HATIRLARSANIZ SANIRIM HDP MİLLETVEKİLİ ALTAN TAN , ”ERDOĞAN’I KÜRTLER, KÜRT OYLARI KURTARDI, ARTIK MÜZAKERE (TESLİMİYET) KONUSUNDA BİR GÜZELLİK YAPAR HERHALDE ?!” ANLAMINA GELEBİLECEK, HİÇ DE DÜZEYLİ, DİK DURUŞLU BULMADIĞIM SÖZLER SARFETMİŞTİ HATIRLARSANIZ ?! İPLER KOPMUŞMUŞ, HANGİ İPLER KOPMUŞ ? ÇELİK ÇOMAK OYNAMAK İÇİN CB. ERDOĞAN’IN O BİR KAŞ, BİR GÖZ İŞARETİNE BAKILMIYOR MU YANİ BU KONUDA ?! EN AZINDAN KAMUOYUNA YANSITILAN BU DEĞİL Mİ MAALESEF ?!)
Yani ypg pyd işidle sava

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-30 09:19:32

4-
ş dışında bir eylemde bulundu mu (BAŞKALARI DA BULUNMADI !)
şimdiye bilmem terörist ilan edilsin.
(PYD VE YPG , EMPERYALİST BATI’LI SALDIRGAN ÜLKE YÖNETİMLERİNCE, KENDİ İMALATLARI OLAN IŞİD TERÖRÜYLE ÜLKENİN BAĞIMSIZLIĞINI VE ÖZGÜR GELECEĞİNİ TESLİM ALMA MÜCADELESİ VE İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNİ TEMİN GEREKÇELİ SALDIRGANLIĞINI SERGİLEDİĞİ SURİYE’DE , BU PYD YA DA ONUN ASKERİ KANADI OLAN YPG, ACABA MERKEZİ SURİYE DEVLETİNE, MEŞRU YÖNETİMİNE AİT ÖRGÜTLER MİDİRLER, YOKSA EN SIKIŞIK ANINDA, KENDİ DEVLET VE YÖNETİMİNE EMPERYAL BEKLENTİLER DOĞRULTUSUNDA İHANET ETMEKTE OLAN BÖLÜCÜ TERÖRİST BİR ÖRGÜT MÜDÜR YOKSA ?! ELİNDEKİ O SURİYE’NİN DEĞİL DE , ABD’YE AİT OLAN O SİLAHLARIN ANLAMI, KENDİSİNİ, ÜNİTER, BİRLEŞİK BİR SURİYE HALKIYLA, ORDUSUYLA BİRLİKTE VATANSEVERCE DEĞİL DE, ABD’NİN TERÖR ÖRGÜTÜ OLAN BU IŞİD’E KARŞI YİNE BU IŞİD’İN PATRONU OLAN ABD’YLE VE O ABD SİLAHLARIYLA KENDİNİ SAVUNMAK MI, SURİYE’DE BÖLÜCÜ BİR TERÖRİST ÖRGÜT OLMAMANIN ANLAMI BU MUDUR SİZCE ?! ?
Bir de Irak kuvayı milliye gücü