Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP bir şeyi daha kaybetti

Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP, 16 yıldır ilk kez bir Meclis Başkanvekilliğini kaybetti

Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP bir şeyi daha kaybetti

Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP, 16 yıldır ilk kez bir Meclis Başkanvekilliğini kaybetti

03 Temmuz 2018 Salı 21:11
Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP bir şeyi daha kaybetti

24 Haziran seçimlerinde, Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ilk kez 27. Yasama döneminde bazı dezavantajlar yaşayacak. Son 16 yıl boyunca iki Meclis başkanvekili ile Genel Kurul oturumunu yöneten AKP'nin bu yasama döneminde koltuk sayısı bire düştü. Böylece AKP, CHP, HDP ve MHP ile eşit sayıda Meclis Başkanvekiline sahip oldu. İç Tüzük uyarınca İYİ Parti’ye Meclis Başkanvekilliği temsili düşmedi. 7 Temmuz'da toplanacak olan parlamentoda TBMM Başkan seçiminin ardından oluşturulacak Danışma Kurulu, Katip Üye ve İdare Amirlikleri için grubu bulunan siyasi partiler için bir sayı belirleyecek.

MHP’NİN DESTEĞİ ÜÇÜNCÜ TUR

TBMM’de yemin törenin ardından yeni dönemin Meclis Başkanı seçimi için takvim başlayacak. MHP’nin aday çıkarmayacağı kararıyla AKP adayının en geç 3. turda seçimi kazanacağı kesinleşmiş oldu. Meclis’in ilk toplantısıyla birlikte TBMM Başkanı için seçim süreci başlayacak. Meclis iç tüzüğü uyarınca ilk toplantı gününden itibaren 5 gün içinde adaylık başvuruları yapılacak, sonraki beş gün içinde de dört tur üzerinden oylamalar gerçekleştirilecek. Seçim turlarının aynı gün içinde yapılması planlanırken, 27. Dönem Meclis Başkanı seçiminin YSK’nın daha önce ilan ettiği gibi kesin sonuçları 5 Temmuz’da açıklaması durumunda 13 Temmuz’da tamamlanması bekleniyor.

Meclis Başkanlığı için bir adayın ilk iki turda 400 oy alması, üçüncü turda ise salt çoğunluk rakamı olan 301 oy alması gerekiyor. AKP’nin 295, MHP’nin 49 milletvekili dikkate alındığında 344 oy gücüyle  Cumhur  İttifakı'nın adayının 3. turda seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İç tüzük hükümleri şöyle:

BAŞKAN SEÇİMİ VE SÜRECİ

MADDE 10- Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıldır.

Siyasî parti grupları Başkanlık için aday gösteremezler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından on gün önce başlamak üzere, beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanır. Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olur. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanır.

PARTİ GRUPLARININ BAŞKANLIK DİVANI'NDA TEMSİLİ

MADDE 11- Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, siyasî parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarını ve bu oranlara göre her siyasî parti grubuna düşen Başkanlık Divanındaki görev yeri sayısını tespit eder ve Danışma Kuruluna bildirir.

Başkanlık Divanındaki görev yerleri, başkanvekillikleri için -iki adedi Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğuna sahip siyasî parti grubuna ait olmak üzere oranı en yüksek olandan başlayarak sıra ile dağıtılır.

Kâtip üyeliklerle idare amirlikleri için görev yerleri dağıtımı, Danışma Kurulunun görüşü alındıktan sonra Genel Kurulca kararlaştırılır.

Siyasî parti grupları kendilerine düşen yerler için adaylarını gösterir. Bu adayları gösteren listenin Genel Kurulca işaret oyuyla oylanması suretiyle seçim tamamlanmış olur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanvekillikleri, kâtip üyelikleri ve idare amirlikleri için, bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk seçilenlerin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenlerin görev süresi üç yıldır. Bu görevlerde herhangi bir suretle boşalma olması halinde, yeni seçilen divan üyesi, eskisinin görev süresini tamamlar.(T24)

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 04.07.2018 01:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KECi COBANI 2018-07-03 21:38:22

AKP MECLiSTE COGUNLUGU KAYB ETMiS ÜLKÜCÜYÜZ DiYE GECiNEN MHP Li LERi KAZANDILAR TÜRKiYEDE CUMHURiYETiNi VE LAYIKLiYiNi KAYB ETMiSTiR

Avatar
D 2018-07-03 22:14:40

Bu MHP ne işe yarıyor. Meclisde bile Başkan'ını seçmiyor adamlar takoz görevinden başka ne yaptıklarını ve yapacaklarını bilen varsa gelsin anlatsın . Şaşkın ördek misali olmuşlar.

Misafir Avatar
siz kime neden sahip çıkıyorsunuz ey şaşkınlar? 2018-07-04 12:24:05 @D

: @D x---------------yada koşun m imce abinize size haltlarını anlatsın. tacizden içeri grmeyide göze alın ama.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
kızıyorum ama daa 2018-07-04 12:21:47 @D

AK Partiye karşı çıkanlar hadi yürrrüyün KILIÇDAROĞLUNUN koynuna girin sizden civciv çıkartsın. sizi gidi yumurtalar sizi.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
çok yaşa başkanım. 2018-07-04 08:33:48 @D

TC 1. BAŞKANI. RECEP TAYYİP ERDOĞAN. ülkemize milletimize hayırlı olsun. kardeşlerim inşaAllah Türkiye kazanacak . halkımız kazanacak.

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
D... ege 2018-07-04 08:31:48 @D

D-----en azından chp gibi M Vekili satmıyor, en azında iP gibi devşirme emanet M Vekilleri ile aday göstermiyor, en azından HDP gibi Kandilin emri ile hareket etmiyor MHP. MHP Türkiye çıkarları için AK Partiye destek veriyor. Şanlı MHP ye laf edeceğine sen kime oy verdin onurun kaç paraya düştü onu düşün.

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
hileciler iflah olmaz..A.A..ysk.ve akp.. 2018-07-04 08:16:54 @D

avanta oylar ile yine meclise girdiler..mhp..bbp. çalıntı ve hileli oylar ile..Allah iflah etmesin..çeşit çeşit hileler yapanları...milletin hakkını çaldı..akp..onun sayesinde de mhp.ve bbp..meclise girdi..haramolsun bütün haklarımız..

Beğenmedim! (0)
Avatar
erow 2018-07-03 23:37:17

beter olsun inşAllah

Avatar
f 2018-07-04 10:16:06

meclisin ne gorevi varki?

Avatar
ADMİN 2018-07-04 08:46:05

hadi siktirin lan ak parti HERTARAFTA KAZANDI GERİZEKALILAR DIŞARIDA ÇOCUKLAR BİLE BİLİYOR BUNU SİZ APTAL KAFALILAR HALA ANLAMIYORSUNUZ

Avatar
D 2018-07-06 00:08:46

Bana cevap yazacağınıza . Açın gözünüzü Nasıl takoz görevi yaptığına bakın bunu bana deyil ne yaptığını kaf dağından görüldüğünü gör . Ey narkadaş bir sen ve senin gibiler ne yazıkki göremiyorlar ben ne yapayım .

Avatar
Tayyipsever 2018-07-04 00:14:39

Her şey başkan Tayyiple daha güzel olucak

Misafir Avatar
zoraki başkanlık ! 2018-07-04 08:14:08 @Tayyipsever

başkanlıktan sonra ne var?

Beğenmedim! (0)
Avatar
S.akçay 2018-07-06 18:03:06

Çok büyük iş olmuş.havuzdan bir kova su alınmış.çimdi bunami sevinelim.haber değeri bile yok.