Meclis'te kavga

Anayasa komisyonu bugün  CHP ve HDP’nin şerh düştüğü alt komisyon toplantısından sonra saat 14.15' de bir araya geldi. Toplantının açılışının ardından CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yarın 15 Temmuz nedeniyle iç tüzük değişiklik teklifi görüşmelerinin ertelenmesini istedi.

Meclis'te kavga

Anayasa komisyonu bugün  CHP ve HDP’nin şerh düştüğü alt komisyon toplantısından sonra saat 14.15' de bir araya geldi. Toplantının açılışının ardından CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yarın 15 Temmuz nedeniyle iç tüzük değişiklik teklifi görüşmelerinin ertelenmesini istedi.

14 Temmuz 2017 Cuma 17:33
Meclis'te kavga

Levent Gök'den sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş “15 Temmuz’u kutlama törenleri çalışmaya engel değildir. Fikirlerimiz ayrı olabilir ama bu çalışmamıza engel değildir' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da yeterli bir süre olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da görüşmelerin ertelenebileceğini belirtti.

AKP ve MHP 15 Temmuz Darbe Girişimi anmalarına ilişkin düzenlenen kutlamaların erteleme gerekçesi olmayacağını belirtti. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop da bu görüşe kaltıldı.

Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Şentop, görüşmeleri başlattı.

AKP 15.maddeyi yeniden düzenledi; " ermeni soykırımı' denilecek mi?

Anayasa alt komisyonunda dün kabul edilen 18 maddelik iç tüzük değişiklik teklifinde AKP, teklifin ‘türk milletinin tarihine ve ortak geçmişine yönelik’ hakaret ve ithamı düzenleyen 15.maddede değişiklik yaptı. Cumhurbaşkanı,Tbmm başkanı,başkanlık divani ve görevini yetine getiren başkanvekiline hakaret ibaresine' milletvekili'ni de, aynı maddede  milletvekilinin silahla genel kurula giremeyeceğine ilişkin ibare genişletildi ve komisyonlar da düzenlemeye dahil edildi.

Anayasanın ilk 4 maddesine aykırı beyanlarda bulunmayla ilgili ifade ' yerleşim birimleri" ifadesi çıkarıldı.  Daha önce Kürdistan, Amed, ermeni soykırımı, kürt illeri gibi ifadelerin yasaklandığı tartışması yapılan ' yerleşim birimleri' ibaresinin çıkarılması aynı tartışmayı yeniden gündeme geldi.

Komisyon üyeleri ' ermeni soykırımı" denilemeyecegine dikkat çekti.     

Anayasa komisyonunda alt komisyonda kabul edilen 15.maddenin son hâliyle kabul edilmesi bekleniyor.

15.maddenin değişiklikten önceki hali şu şekilde:

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 161 inci maddesinin birinci fıkrasının (3) ve (5) numaralı bendleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir.

"3. Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanına ve Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekiline hakarette bulunmak, sövmek veya onları tehdit etmek yahut Türkiye Cumhuriyetine veya onun Anayasa düzenine sövmek, Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişine yönelik hakaret ve ithamlar ile Anayasanın ilk dört maddesine aykırı beyanlarda bulunmak, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanmak;"

CHP'li milletvekilleri ve Şentop arasında kavga

Toplantı devam ederken, CHP’li milletvekilleri masaya vurarak Şentop’u protesto etmesi sonrasında, milletvekilleri ve Şentop arasında kavga çıktı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abi 2017-07-14 17:57:07

chp sokakta gavga istiyor, mecliste kavga çıkartıyor. bunları lağvedin gitsin. Türkiyenin adını karalıyorlar. chp hdp bu ikiside Türkiyeye hizmet etmiyor zarar veriyor.

Avatar
Kaan 2017-07-14 18:28:00

İki tane İslami mafya çatışarak Türk askerini kesecek ve öldürecek darpe akp ve feto dini irkı rengi aynı