banner87

Temiz Seçim Platformu’ndan manifesto gibi açıklama: Seçimler nelere gebe?

Temiz Seçim Platformu Başkanı Yaşar Okuyan, AKP ve MHP tarafından Meclise sunulan ittifak tasarısının, çok ciddi sıkıntılar getirebilecek düzenlemeler içerdiğini belirterek, yeni düzenlemelerle ilgili çekincelerini madde madde sıraladı.

Temiz Seçim Platformu’ndan manifesto gibi açıklama: Seçimler nelere gebe?

Temiz Seçim Platformu Başkanı Yaşar Okuyan, AKP ve MHP tarafından Meclise sunulan ittifak tasarısının, çok ciddi sıkıntılar getirebilecek düzenlemeler içerdiğini belirterek, yeni düzenlemelerle ilgili çekincelerini madde madde sıraladı.

09 Mart 2018 Cuma 09:48
Temiz Seçim Platformu’ndan manifesto gibi açıklama: Seçimler nelere gebe?

Barış CAN / YURT

Temiz Seçim Platformu, AKP ve MHP tarafından TBMM’ye sunulan 26 maddelik seçim kanununda değişiklik ve ittifak yasa tasarısının, çok ciddi sıkıntılar getirebilecek düzenlemeler içerdiği gerekçesiyle uyarılarda bulundu.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Platform Başkanı Yaşar Okuyan tarafından yapılan açıklamada, Temiz Seçim Platformunun, ittifak tasarısı ile ilgili çekinceleri özetle şöyle sıralandı:

-YSK seçmenleri istenen farklı sandık bölgelerine kaydedebilecek.

-Yürürlükten kaldırılan 14’üncü madde 2. fıkrada, YSK’nın “YSK’nın filigranını taşıyan birleşik oy pusulalarını aynı numaraya göre bastırması ve her sandık için hazırlanan paketi ilçe seçim kurullarına ulaşımını sağlanması” yetkisi tanımlanmaktadır.

-YSK seçim güvenliğinin sağlanması amacıyla, vali veya il seçim kurulu başkanının talebi üzerine sandıkların taşınmasına, sandık bölgelerinde seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine karar verebilecektir.

-Ayrıca YSK, seyyar sandık kurulu oluşturma, oyların kullanılması ile sayım ve döküm ile birleştirme işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyecektir. Hastalık ve engel durumları nasıl sınıflandırılacaktır! Hangi seçmenler bu kapsam içine alınacaktır, belirsizlikler vardır.

-Üçüncü maddedeki düzenlemeyle ilçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulu başkanlarını kamu görevlileri arasından ad çekme yöntemiyle belirleyecektir. Siyasi parti temsilcileri ad çekme sürecine refakat edebilecekler midir?

-İlçe seçim kurulu başkanı sandık kurulu başkanını kamu görevlileri arasından ad çekme yöntemiyle belirleyecektir.

-Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde farklı oy pusulalarının aynı zarfa konulması tasnif sayımda karışıklıklara neden olabilecektir.

-YSK’ya oy serbestliğini ve gizliliğini sağlayacak şekilde daha ekonomik ve kullanışlı kabin yaptırma imkanı tanınmaktadır. Ancak düzenlemede, kabinlerin nasıl olacağı ayrıntılarıyla tanımlanmamıştır.

-Yeni düzenlemeye göre, YSK oy pusulası zarfının boyutlarını istediği gibi değiştirebilecektir.

-Sandık alanı ile sandık çevresi uygulamasından vazgeçilmekte, sandık kurulu başkanının uzaklık belirleme yetkisi belirsiz bırakılmaktadır.

-Yeni düzenleme ile bir seçmenin ihbarı üzerine kolluk güçlerinin sandık kurulu çevresine müdahale etme yetkisi getirilmektedir.

-Teklifle sandık kurulu mührü etkisiz hale getirilmektedir. Değişiklik talep edilen maddede tanımlandığı üzere nitelikli ve liyakatli kamu görevlileri arasından seçilen sandık kurulu başkanı, zarflara mühür basmayı nasıl unutabilir?

-Teklifle, seçmene çok alternatifli bir tercih sistemi sunulmaktadır. Bu durum karışıklıklara neden olabilecektir.

-Düzenlemeyle sandık kurulu mührü etkisiz kılınmaktadır.

-Seçmenin sadece ittifak içindeki bir partiyi işaretlemesi, sadece ittifak amblemini işaretlemesi, hem siyasi parti ve hemde ittifakı işaretlemesi yada ittifak ile siyasi partilerin hepsini işaretlemesi mümkün hale gelmektedir. Bu durum sayım, döküm ve birleştirme işlemlerinde karışıklığa neden olabilecektir.

-Düzenlemeyle, bir kimsenin üyesi olduğu siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunmasına rağmen, seçime katılmaması halinde kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakati alınarak, partisinden istifa etmeden başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilmesine imkân tanınmaktadır. Düzenlemeyle kişilere ayrıcalıklı imtiyaz tanınmaktadır... Bu durum imkan ve fırsat eşitliğini zedelemektedir...

-Teklifle ittifak partilerine ayrıcalık tanınarak, yüzde 10 seçim barajı etkisiz hale getirilmektedir.

-Ayrıca yüzde 10 seçim barajını geçemeyen ittifak partilerine ayrıcalık sağlanmakta, bu partilerin daha fazla milletvekili çıkarmalarına olanak getirilmektedir.

-Düzenlemeyle ittifakların ortak oy sayısıyla ortak oylarından gelen payın ilçe birleştirme tutanağında yer alacağı hükme bağlanmaktadır.

- Teklifle, 2972 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle, il genel meclisi üyeliği, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulmasının öngörülmesine bağlı olarak 32 nci maddenin ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının son cümlesi yürürlükten kaldırılmaktadır.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 09.03.2018 10:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bak bit yavrularına 2018-03-09 10:15:52

yani ben şimdi sıçacam sende gelip benim pogumun üstüne sıçacan nerde görülmüş lo ağanın pogu üstüne poğ sıçıldığı diyiyorlar bit yavruları.yani aynı apt 32 kişiyiz aynı sandıkta kullanmamız gerekirken karşı komşumla ayrı sandıkta kullanacam ozaman kimin hırsız ve haksız olduğunu kimse tanımasın diye yaptı bu adiler.

Avatar
zeyde 2018-03-09 10:44:13

yaşar okuyan her zaman doğru söyler. o zaman ne gerek var değişikliğe illah ki bir şey var.

Avatar
anlayana 2018-03-09 11:22:47

calacak ona uc bes puan lazim onuda almak icin ugrasiyor,biliyor calmadan secilemem

Avatar
rrrrrr 2018-03-09 11:30:57

AKPE OY VEREN KARDESLER ÜLKEMIZI CIKMAZA SOKAN ABD NIN HER ISDEDIGINI YAPAN BIR HÜKEMET VATANA IHANET VAR KESIHLIKLE ABD LE TERS DÜSMÜYORUZ HEPSI TEZGAH SEKER FABRIKALARININ SATILMASINI ABD NIN BÜYÜK BIR SIRKETI ISTIYOR AMAC BIZ YATISDIRMEYELIM DISARDAN ALALIM ISCILER PERISAN OLSUN ISTIYORRLAR BAKIN SAYIN CUMHUR B HIC BIR VASVI OLMADIGI HALDE IKIBINDEN ÖNCE BEYAZ SARAYDA BIRCOK GÖRÜSMELER YANI ABD NIN ISDEDIGINI YAPACAK SEKLE GETIRILDI ÜLKE PLANLI BIRSEKILDE BATIK DURUMA GETIRILIYOR

Avatar
cevher voyş 2018-03-09 16:04:20

MÜŞAHİT OLSUN NE YAPABİLİR EMİR BÜYÜK YERDEN GELEBİLİR GELİR POLİS EL KOYAR AKP liler sandığı boaltır. kendi oylarını atarlar. bunlar gördük. YSK dan belli.mühürsüz oylar geçerli dediler daha önce neden böyle şeyler yoktu.belli ki bir uydurma yapılacak zaten HAYI çıkmışti YSK kurtardı.

Avatar
kıskanan mürür 2018-03-09 09:54:10

Hani bir iş yerinde bir adam varya çıraklık yapmış biraz ustalık öğrenmiş iş yapıyor patron çağın gereksinimi olarak iş yerine üniversite mezunu bir mühendis alır. o ustada emekli olmuştur ama yinede iş veren iş veriyor çalıştırıyor. ama o yarım usta koskoca üniversite mezununu kıskanır durmadan etrafta dedikodu yapar, mühendisi kötüler. bunu duyan patron sözde ustaya derki ULAN deyyuz sana mı kaldı benim mühendisimi eleştirmek, ulan deyyuz kendine bir bak birde şu mühendise bak sen işyerinöi düşünüyorsun yoksa nefsşnimi? der o sözde ustanın poposuna bir koca tekme vurur. laf yerini bulmuştur değilmi dostlar.

Misafir Avatar
Mürüre 2018-03-09 11:35:45 @kıskanan mürür

Kus beyninle yorum yapma babanin deyyuz oldugunuda anladik ikide bir yazma ayip

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
iso 2018-03-09 11:32:15 @kıskanan mürür

daha anlaşılır yazı yazamıyorsun buraya gelmiş ahkam kesiyorsun cehaletin beynini yakmış tedaviye git saray biti

Beğenmedim! (0)
Avatar
kıskanan müdür 2018-03-09 09:55:47

yaşar okuyan. ya git işine bee. . kıskançlık haset kötü bişeydir insanı yer bitirir yaşar bey kendini yeyip bitirme . haset etme. senin zamanındaki Türkiyeyide görük yokluklar ve yolsuzluklar ülkesiydik.

Misafir Avatar
hadi ordan 2018-03-09 10:17:14 @kıskanan müdür

siz yaşar okuyanın taşşagı bile olamazsınız bit yavruları okuyun çıkan kanunu Allahın adı ile okuyun cahiller

Beğenmedim! (0)
Avatar
vatandaş 2018-03-09 11:24:17

yaşar okuyan sadık başında chp li müşahitler yokmuymuş