banner87
Merhabalar Hüseyin Bey

Ben 1999 Ağustos ayında bir giyim firmasında işe başladım sigortamı Ağustos 2001 de yapılmış ve ben bu işyerinden Mart 2002 de ayrıldım. Geriye dönük sigorta gün sayımı kazanabilir miyim? Avukat bir arkadaş zaman aşımına uğramışsın dedi. Ne yapabilirim iş mahkemesine mi başvurmam lazım. Teşekkürler

Merhaba sayın Okuyucumuz

Sözünü ettiğiniz dava türüne Hizmet tespiti davası deniliyor ve bu davalar İş mahkemesinde açılıyor. Avukat arkadaşınızın da belirttiği gibi bu tür davalarda bir hak düşürücü süre var ve bu süre işten ayrıldığınız yılın sonundan itibaren 5 yıldır. Ancak bu hak düşürücü süre işveren hiç işe giriş bildirgesi vermemiş yani başka bir deyişle kişiyi hiç sigortalı yapmamışsa geçerlidir. Şayet işveren işe giriş bildirgesini verip hiç prim gün sayısı göstermemiş ise hak düşürücü süre işlemez. Bu nedenle durumunuzu iyice araştırıp buna göre dava konusunu değerlendirmek gerekiyor.

İyi günler

Ücretlerimiz sürekli geç ödeniyor

İrfan Hocam iyi günler

Öncelikle biz çalışanlara yazılarınızla yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Benim de size bir sorum olacak Şöyle ki;  7 yıldan beri bir şirkette çalışıyorum. Limitet şirketten anonim şirkete geçiliyor. Maaşlarımız 1 yıldan beri geç yatıyor. İşten ayrılmak istiyorum ama 7 yıldır çalıştığım için tazminatım var bunu nasıl alabilirim. Bana da bir yol gösterir misiniz? Şikâyetçi olmam mı gerekiyor. Çok teşekkürler. Saygılarımla

Merhaba sayın okuyucumuz

İşçilerin yaşamlarını idame ettirebilmek bakımından ücretlerinden başkaca bir geçim kaynakları olmaması iş hukuku bakımından ücretin korunmasına ilişkin düzenlemeler getirmiştir. Bu çerçevede işçi ücretlerinin düzenli aralıklarla ödenmesi esastır. Bunun aksi durumunda işverene çeşitli yaptırımlar (idari para cezası v.b.) uygulanabileceği gibi yasa işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı da tanımaktadır. Ücretinizin 1 yıl gibi uzun bir süredir gecikmeli olarak ödenmesi size İş kanunu 24/2. Madde çerçevesinde iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih hakkı doğurur. Ancak 7 yıl gibi önemli bir kıdem süreniz ve tazminat hakkınız var. Bu konuda sağlıklı bir sonuç alabilmek bakımından fesih hakkınızı bir avukat ile birlikte hareket ederek kullanmanızı öneririm.

İyi günler

Ücretimiz düşürülebilir mi?

Merhaba sayın Hocam

Ben özel sektörde çalışıyorum, günde 12 saat çalıştırılıyorum. Ancak bordroda 8 saat çalışıyor gösteriliyoruz. Net maaşım 2703 TL. Bu arada 8 saate döndürüldük. Acaba bu nedenle maaşımız düşürebilir mi? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba sayın okuyucumuz

İşçinin yapmış olduğu fazla mesailerin bordrolarında saat ve parasal karşılığının gösterilmesi gerekir. Diğer taraftan çalışma saatlerinde işveren tarafından yapılan düzenleme gerekçesi ile işçinin temel ücretinde rızası dışında tek taraflı bir kararla indirim yapılamaz. Bu konuda 4857 sayılı İş Kanunu'nun 62. Maddesin de açık bir biçimde aşağıdaki ibare yer almaktadır.

 "Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz."

İyi günler​
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.