Bugün ‘evet’ veya ‘hayır’ kampanyasına katkı sunan isimler üzerinde duracağım. Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın dışında Başbakan Binali Yıldı- rım ve üslubuna katılmazsam da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘evet’ kampanyasını götüren üç isim oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Mü- ezzinoğlu  ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan’ın performansı da yabana atılmaz. Mevcut bakanlar daha çok 17 Nisan’dan sonra ‘var mıyım?’ havasında oldu.

Davutoğlu, her zamanki gibi kendisini iyi sakladı. Abdullah Gül, Cemil Çiçek ve Hüseyin Çelik ‘hayır’ ağırlıklı yaklaştı. Evet için sahaya inme baskı- sına karşı da dik durdu.

TBMM Eski Başkanı Arınç ise ‘ne şiş ne kebap’ havasındaydı.  Her seçimin ‘baş konuğu’ Melih Gökçek ve Kadir Topbaş ‘Abi’lerin siyaset macerasında jübileye hızla gittikleri ortaya çıktı.

AKP kurucuları Abdüllatif Şener ve Ertuğrul Yalçınbayır en net hayırcı oldu. Saadet partisi de çok netti. Gerek bir önceki genel başkan Prof. Dr. Mustafa Kamalak, gerekse şimdiki genel başkan Temel Karamollaoğlu’nun net bir şekilde ‘hayır’ safında durması, ‘evet’çilerin ‘Ah şu Ce He Pe var ya’ tezini çürüttü.

Akşener, Dağdaş ve Kaya

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da ‘hayır’ blokunda yer aldı. Aksakal demokratlar da. Ali Naili Erdem, Hasan Ekinci ve Esat Kıratlıoğlu, Muhammed Kelleci de. Hüsamettin Cindoruk, Metin Feyzioğlu ve Süheyl Batum da ‘neden hayır’ı yurt gezileri ile anlattı. HDP de ‘hayır’dan yana yan durdu. Barzani’ye atfedilen İslamcı Kürtler için ‘evet’ tercihi yakıştırılsa da, Kürt siyasetinin ne yapacağı son ana kadar belli olmaz.

Hayır noktasında CHP dışındaki ilk hareket Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan’dan geldi. Meral Akşener tartışmasız o cenahta ‘hayır’ı en iyi gerekçelendiren ve bu kampanyayı genel baş- kanlık yarışı ile karıştırmayan isimdi. Refahyol Hü-kümetinin Devlet Bakanı Gürcan Dağdaş da ‘bireysel hayırcı’ unvanıyla ismini bu kampanyada aktif olanlar listesine ve siyasi tarihe yazdırdı. Yakla- şımı ‘Hayır’ın her tonu tarafından ilgi gördü.

MHP’de en etkili başka bir tavrı Yusuf Hala- çoğlu ve Atilla Kaya ortaya koydu. Bahçeli’nin ‘evinin içinde’ olan ve bir ‘evlat gibi’ yakın duran Atilla Kaya başta Azmi Karamahmutoğlu ve Suat Başaran olmak üzere eski ülkü ocakları genel başkanları ile birlikte yurt gezisine çıktı. Katı MHP  geleneğinden gelen bu isimlerin  ‘lider-doktrin-teşkilat’ statü- kosuna rağmen bu demokratik tavrı  tabanda çok etkili oldu.

Türk Siyasetinde hiçbir isim sıfırdan gelmez, Türkiye  Yunanistan değil. 2017’nin Çiprasları  referandum kampanyasında üstün performans gösteren üç eksik beş fazla bu isimlerden çıkacak.

Kılıçdaroğlu sabrı, Baykal, Kesici ve Türk

Gelelim ‘bizim mahalleye’ CHP’de tartışmasız Deniz Baykal, kampanyanın ve bu sürecin yıldızıydı. Yılların tecrübesini konuşturdu. Demokrat Parti ve ANAP tabanını da etkiledi. İlhan Kesici de esnaf, tüccar ve ekonomiyle ilgili vatandaşlarla merkez sağ seçmen üzerinde etkili oldu. CHP Eski Genel Baş- kanı Altan Öymen de sadece siyasi faaliyetleri ile değil, YURT ve diğer yayın organlarında açıkladığı görüşleri ile siyasetin kutup (çoban) yıldızı olmaya devam etti.  

Deniz Baykal, etki alanını sadece merkez sağ seçmen üzerinde göstermedi. Kürt seçmenler üzerinde de çok etkili oldu. Kürtlerin ‘aksakalı ve kıymetlisi’ Ahmet Türk’ü tutuklu olduğu süreçte sahiplenmesi ve ziyareti ile başlayan süreç, CHP’nin uzun süredir ‘küs durduğu’ Kürt seçmen ile partisini barıştırma yolunda önemli bir adımdı.

Evet kampanyası üzerine kurulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok başarılı en önemlisi, sabırlıydı. Kendisini belki de riske atarak CHP’yi ön plana çıkarmadan bu süreci akıllıca götürdü. Kompleksiz olarak arkadaşlarının yolunu açtı. Bu süreçte de başta Muharrem İnce olmak üzere Gürsel Tekin, Akif Hamza Çebi, Mustafa Balbay, Enis Berberoğlu, Haluk Pekşen çok iyi sınav verdi. İstanbul İl Başkanı kirvem Cemal Canpolat örgütü harekete geçirdi. Yurtdışında Günay Çapan başarılı çalışmalara imza attı. Kayseri İl Baş-kanı Feyzullah Keskin, zor bir bölgede çok güzel ve başarılı bir çalışma yaparak, siyasette sadece partisinin değil kendisinin de önünü açtı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.