'AKP, halkın sağlığını peşkeş çekiyor'

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın şehir hastaneleri hakkında meclis araştırma önergesi verdi. Akın, AKP'nin halkın sağlığını peşkeş çektiğini ifade etti

'AKP, halkın sağlığını peşkeş çekiyor'

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın şehir hastaneleri hakkında meclis araştırma önergesi verdi. Akın, AKP'nin halkın sağlığını peşkeş çektiğini ifade etti

11 Ağustos 2017 Cuma 00:36
'AKP, halkın sağlığını peşkeş çekiyor'

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, hükümetin yap işlet devret modeli izleyerek Kamu Özel Ortaklığı ile yaptığı şehir hastanelerinin hizmet amaçlı değil rant amaçlı olduğunun söyledi. Akın’ın önergesinin içeriği şu şekilde;

Sağlık Hakkı Anayasal Bir Haktır

Anayasamızın sağlık hakkını düzenlediği 56. Maddesine göre “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.’’ Sağlık bir haktır ve bütün vatandaşlarımız bundan eşit yararlanır. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılmaz. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. 

Yine taraf olduğumuz Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin sağlık hakkına ilişkin 12’inci maddesinin d bendinde hastalık durumunda herkese tıbbi hizmet ve tıbbi bakım sağlayacak koşulların yaratılması amacıyla taraf devletlerin gerekli tedbirleri alacakları hükmü mevcuttur.

Şehir Hastaneleri Kamu Hizmetinden Yoksundur

Kamu Özel Ortaklığı ile yapılan Şehir Hastaneleri AKP’nin ilk iktidara geldiği günden beri savunduğu devleti küçülterek, kamu hizmetlerinin özele bırakılmasındaki en kritik projeleri arasındadır.

Kamu-özel ortaklığıyla kurulacak şehir hastanelerini, şirketler önce inşa edecek sonra da işletmesinden sorumlu olacaktır. Devlet kamu arazisine yapılan hastane için 25 yıl boyunca firmaya kira ödeyecektir. Kira ödemeleri şehir hastanelerinin döner sermayeleri tarafından karşılanacaktır. Sözleşmelerde kira bedellerinin zamanında ve tam olarak ödenmemesinin Bakanlık garantisi altında olduğu hükmü yer almaktadır. Devlet ayrıca, hastane yataklarının %70 doluluğunu taahhüt etmektedir. Bu doluluğun gerçekleşmemesi durumunda aradaki fark şirketlere hazine tarafından ödenecektir. Bu haliyle şehir hastaneleri kamu hizmeti kavramından yoksundur.

Şehir hastanelerine %70 hasta doluluk taahhüdü verilmesi, vatandaşın hükümet tarafından adeta birer meta olarak görüldüğünü göstermektedir.

İsminden de anlaşılacağı üzere devlet hastaneleri değil şehir hastaneleridir. Gayrimenkule hastane dopingi olarak bilinen, inşaat sektörünü şahlandırmak için uygulanan şehir hastaneleri projeleri halkımız, gelecek nesillerimiz ve devletimiz için yük oluşturmaktadır.

Şehir hastanelerine %70 hasta doluluk taahhüdü verilmesi, vatandaşın hükümet tarafından adeta birer meta olarak görüldüğünü göstermektedir. Tıp etiği açısından da sorunlu olan bu kavram hastaları mağdur etmektedir. %70 doluluğa ulaşmak için devlet hastanelerinin taşınmaması gereken bölümleri şehir hastaneleri kapsamına alınmaktadır. Hastanelerin ev taşır gibi taşınması hasta hakları açısından doğru değildir.

Devlet hastanelerinin, hastaların ve personelin taşınmasının yaratmış olduğu mağduriyetin giderilmesi ve hasta haklarının korunması amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.
 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabırlı 2017-08-11 08:22:44

Ahmet akın bey, sağlıkla akp ye laf etmek ne adalete, ne insanlığa ne Allah ın hakkına nede az bir akılı bile olana asla juygun düşmez. sağlıkta dünya birincisi olan akp hükümetine söz söylemeye hele chp nin hiç bir hakkı ve sebebi olamaz. milleti kandırma numarası yapıyorsunuz. çamur at izi kalsın misali. ama çamur da olsa bazen beddua gibi geri hedefe dönebiliyor.