29 Mart 2015 Pazar
Bizi takip edin

Anasonun faydaları sizi şaşırtacak!

Maydanozgiller familyasından olan anasonun Anavatanı Doğu Akdeniz! Tıpta mide, bağırsak gazlarının birikmesini önleyici, hazmı kolaylaştırıcı ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılan anason nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı sorunlarında etkilidir.
Anasonun faydaları sizi şaşırtacak!
Sağlık - 2 Mart 2015

İSTANBUL- Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde uyku vermede, midede biriken gazları gidermede faydalı olduğunu belirten uzmanlar, anasonun bebekler için bir çay kaşığı tohum bir bardak suya olmak üzere çay olarak hazırlanabileceğini söylüyor. Yemeklerden önce veya süte katılarak birkaç çay kaşığı verilir. Büyükler çayını günde 2-3 bardak  alabilir.

Mideden bağırsağa, ciltten adale ağrılarına birçok alanda vücudunuza yarar sağlayan anasonun ve yağının size iyi gelecek tüm karışımlarıyla veriyoruz.

Fakat unutmayın; hamilelerin kullanmaması gerekiyor!
Mide bulantıları için 1 bardak suya 1 çorba kaşığı nane, 1 çorba kaşığı anason ve yarım limon katılır ve kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.

Bağırsak solucanları ve kurtları için anason ile beraber incir aç karına yenir.
10 gr tere tohumu, 10 gr anason balla karıştırılır ve macun yapılır. Bu karışım günde 3 defa da yenir. Direnç verir.

İshal kesici olarak 5 gr anason 5 gr nar kabuğu 100 gram soda kaynatılır ve yemeklerden önce birer bardak içilir.

Sinirleri uyarıcı olarak 1 kesme şeker üzerine birkaç damla anason damlatılır yenirse faydalıdır.
Mide ve bağırsak gazları için 5 gr anason 5 gr badem ile karıştırılır, dövülür ve su ili içilir.

Mide ve bağırsaktaki hazımsızlık için 10 gr kimyon, 10 gr anason ve 10 gr rezene karıştırılır ve su ile kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.

Bağırsak gazları için 10 gr anason, 10 gr papatya 200 gr suda kaynatılır ve birer çay bardağı içilir.

Anne sütünü arttırmak için 20 gr susam 10 gr anason ve 500 gr bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Bundan günde 3 çorba kaşığı yenir.

Memelerin dikleşmesi için 10 gr anason yarım litre suda kaynatılır.Hazırlanan sudan günde 3 bardak içilir.

Ağız kokusu için 10 gr anason, 50 gr suda kaynatılır ve gargara edilir.
Ağız kokusu için 250 gr bal, 5 gr çörek otu, 5 gr anason karıştırılır macun haline getirilir.Bundan günde birer çorba kaşığı içilir.

Ağız içi yaralar için 300 gr suda, 30 gr anason kaynatılır. Bu sudan günde birkaç bardak içilir. Adaleler anason yağı ile ovulur.

Adale ağrıları için 300 gr suda, 30 gr anason kaynatılır. Bu sudan günde birkaç günde birkaç bardak içilir. Adaleler anason yağı ile ovulur.

Beyin yorgunluğu ve sinir krizleri için 250 gr bala, 5-10 gr dövülmüş anason katılır ve karıştırılır.Bundan 2 kaşık yenir.

Çocukların karın ağrıları ve uykusuzluk için nane,anason papatya karıştırılır çayı yapılır ve içilir.

Tohumu çay gibi demlenir.

Anason tohumlarının kaynatılmasıyla elde edilen su, cilt bakımı için yararlıdır.

Günde 5 gr kadar alınmalıdır. Fazla alınırsa ve uzun süre kullanılırsa dolaşımın yavaşlamasına ve vücudun çalışamaz duruma gelmesine sebep olabilir.

Anason tohumlarının yenmesi iştahı arttırır.

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
Bakan’dan kritik açıklama: ilaçla tedavisi yok
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, domuz gribiyle ilgili yaptığı açıklamada 'Bunun ilaçla tedavisinin olmadığını bilmemiz gerekir. Hijyen birinci derecede önemli' dedi. Bakan ...
Sağlık çalışanları grev kararı aldı! O tarihe dikkat
İstanbul Tabip Odası öncüğünde toplanan 14 ayrı sağlık örgütü temsilcisi, 13 Mart Cuma günü hastanelerde acil ve yoğun üniteleri hariç ...
Yaşar Kemal’in sağlık durumuyla ilgili son açıklama
Çapa'daki İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde yatan ünlü Yaşar Kemal'in sağlık durumuyla ilgili açıklama yapıldı. Başhekimlikten yapılan ...
Kum döküyor diyerek eve gönderilen çocuk tümörden öldü
YURT - Bitlis'in Yükseliş Mahallesi'nde inşaat işçisi 2 çocuk babası Erman Uca, oğlu Ahmet Salih'in kusma şikayetleri başlayınca 8 Şubat'ta ...
Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasındaki Farklar
Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek ile normal gebelik hakkında bilgi verdi. Tüp bebek yardımcı üreme yönteminde, erkek ve kadına ait ...
Başarısız Tüp Bebek Denemeleri
Başarısız tüp bebek gebeliklerinden sonra yeniden deneme yapmak Tüp bebek denemeleri yüzde yüz gebelik garantisi veren bir tedavi yöntemi değildir. Bu ...

KÖŞE YAZARLARIMIZ

Anasonun faydaları sizi şaşırtacak! « Yurt Gazetesi
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!