banner87

Bugünlerde kitapevlerinin raflarında “Çocuk ve Sanat” ile “Yaratıcı Drama ve Müze” kitaplarını gören kimi okurlar İnci San kimdir diye düşünebilirler. Sanat eğitimi, sanat tarihi, yaratıcılık, sanatsal yaratma, imgesel ve ıraksak düşünme, yaratıcı drama, müze, müze eğitimi, kültürel eğitim ve çocuk müzeleri gibi kavramları bir arada duyduğumuzda adres çoğunlukla aynı kişiyi gösterir: İnci San.

İnci San aynı zamanda “Sanatsal Yaratma ve Çocukta Yaratıcılık”, “Sanat Eğitimi Kuramları” ve “Sanat ve Eğitim” gibi alanın önemli kitaplarının da yazarı, sanat eğitimine çok yönlü bakan bir Cumhuriyet ve bilim kadınıdır. Sanata bilimsel açıdan bakmayı ilke edinmiş ve yan yana gelmeyeceği düşünülen bu iki kavramı “sanat bilimi” olarak bir üst çatıda ele alan çalışmaları gerçekleştirmiştir.

İnci San akademik yaşamının önemli bir kısmını eğitim bilimlerinin bir alt alanı olarak sanat eğitimine (Kendi belirlemesi ile sanatlar eğitimbilimine) ayırmıştır. O, sanat eğitiminin en çok sanat yoluyla eğitim anlayışını benimsemiştir. Bu eğitim anlayışında bireyin uyumlu ve dengeli bir kişilik geliştirmesini, her tür yaratıcı anlatım biçiminin ve öznelliğinin özgürce ifade edilmesini önemli saymıştır. Ayrıca sanat yoluyla eğitim anlayışıyla sanatın bir araç olarak eğitsel amaçlar için kullanılması üzerine ilk araştırmaları yapmış ve pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Böylece çocuk ve gençlerin insancıl yönde geliştirilebileceklerine, daha iyi bir okur, izleyici, dinleyici olabileceklerine ve onlara sanat bilincinin daha sağlıklı verilebileceğine inanmıştır.

İnci San’a göre sanat eğitimi aynı zamanda çağdaş bir insanı yetiştirmek için gereken estetik eğitimin bir başka adıdır. Bu nedenle estetik kaygısı gelişmiş bireylerle daha gelişmiş bir toplum olunacağının izlerine San’ın tüm çalışmalarında rastlanır. Estetik kaygısı gelişmiş bireyler biat kültürü içerisinde bir seçme davranışını değil, demokratik bir düzenin
eşit ve adil paylaşımını esas alırlar. Estetik kaygısı gelişmiş toplumlarda bireyler toplumsal yaşamın da estetik olması kaygısını taşırlar.

Sanat eğitimi biraz da bu nedenle özellikle yetişen kuşaklar başta olmak üzere, tüm kitleye yönelir, sanatsallığın yaşamsal değerini belirler ve yaratıcılığı geliştirme amacını taşır. San, yaratıcı drama, müze eğitimi, kültür pedagojisi ve çocuk müzeleri gibi yeni anlayışları da sanat yoluyla eğitimin bir parçası olarak görerek ülkemizde bu alanların gelişiminin öncülüğünü yapmıştır.

İnci San bu alanlara yönelik tüm yazıları Yeni İnsan Yayınları tarafından Çocuk ve Sanat (2017) ile Yaratıcı Drama ve Müze (2018) adlarıyla iki ayrı kitap olarak yayımlanmıştır. İki kitapta da İnci San’ın sanat eğitimi yolunda tüm yaşamı boyunca yazdığı makale, bildiri ve konuşma metinlerine yer verilmiştir. Kitaplarda -dikkatli bir okumayla- tiyatroyu bir halk eğitim aracı olarak değerlendiren ilk çalışmalara, tiyatro ve yaratıcı dramanın aynı zamanda bir sanat ve yaratıcılık eğitimi olduğunu vurgulayan bildirilere yer verilmiştir. Ayrıca çocuğun ve gencin sanat eğitiminin örgün eğitim içerisindeki yerini derinlemesine tartışan, yaratıcılık ve düşünme biçimleri, sanat eğitimi yaklaşımları, sanatta yaratıcılık, eğitim öğretimde yaşayarak öğrenme ve estetik, bir süreç olarak yaratıcı drama, feminist drama pedagojisi, müze eğitiminin gelişimi, kültür pedagojisi ve çocuk müzeleri gibi başlıklara odaklanan ve yazarın akıcı üslubu ile kaleme alınan pek çok makale göze çarpar. Çok yönlü bir bilim kadını olan İnci San’ı daha yakından tanımak ve disiplinler arası çalışmalarını okumak isteyenlere bu kitaplar önerilir.
 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ceyhan Özer 2018-07-15 16:18:01

İnci San'ı anlatırken bir çok şeyi de ifade etmişsiniz hocam, elinize sağlık. "Estetik kaygısı gelişmiş toplumlarda bireyler toplumsal yaşamın da estetik olması kaygısını taşırlar". İşte bu nedenle sanat hayatımızda olmazsa olmazlarındandır.

Avatar
Songül 2018-07-15 18:03:06

İnci San'ı çok güzel anlatmissınız. Sanat eğitimi alanındaki araştırmalarının yanısıra yetistirdigi bilim insanları tarafından kaleme alınıyor olmak savunduğu sanatlar egitiminin sonuçlarından sadece biri belki de. Kaleminize sağlık

Avatar
Gazi Aydeniz 2018-07-15 19:13:45

Sanat hayata karşı anlamlı bir duruşu barındırır, ve bir çok şeye iyi geliyor, ülkemizde sanata ve eğitimine gönül vermiş bilim insanı değerli akademisyen inci sanı ne güzel anlamışsınız, kaleminize sağlık

Avatar
Tanju Kanbertay 2018-07-15 21:58:01

Ne çok hayata dokunmuş bir insanı, çok güzel anlatmışsınız Hocam.

Avatar
Nilüfer Dinçer 2018-07-16 02:13:52

1988-1992 yıllarında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim de Psikolojik Hizmetler bölümünde okurken tanıştığım Sayın hocam Prof.Dr.İnci San ile çok güzel ve çok kıymetli anılarım olmuştur. O yıllarda Kızılay - Bakanlıklar da Vakko mağazasının 5.katı Resim ve Fotoğraf Sergileri için kullanılırdı ve birlikte gittiğimiz zamanlarda "Tablolara ben hayran hayran bakarken bir çok sorular sorardi ve yorum yaptırır, sonra da beni desteklerdi, kısa metrajlı filmlere giderdik, hatta o yıllarda Etnografya müzesine Van Gogh'un tabloları getirilerek özel bir sergi açılmıştı ve okul öğrencileri olarak bizi götürmüştü ve ben mesleğime başladığım yıllar da danışanlarımla çalışırken dergiler kullanirdim ve bir sayfayı seç ve yırt onu bir mektup zarfı olarak kime göndermek isterdin? gibi uygulamalar yapardım ve süreçte bu yaratıcılığı kullanabilme becerisini İnci San hocam'ın bana kazandırdıklarına borçluyum. Bana ve mesleki anlamda çok şey kazandırdığını biliyorum. Teşekkür ediyorum.

Avatar
Bülent Öztürkmen 2018-07-16 12:15:13

Ömer hocam , İnci hocamı çok güzel yazmışsınız kaleminize sağlık. :) Seçmeli dersini "Sanat Sorunları ve Yaratıcılık" alıpta tek dersten bütünlemeye kalanlardanım. Gaziantep'te görev yapıyorum. İnci hocamı ve sizi bizlere kattıklarınızı unutmadık