8 Eylül’de ABD'de ' faiz artışının aralık ayına hatta 2016 başına sarkabileceğini hesaba katmanızda yarar var' diyerek okurlarımızı uyarmıştım. Hem de ilk defa ben uyarmıştım diyebilirim. 3 dakikanın bile çok önemli olduğu şu günlerde; piyasa yaklaşık 20 gün sonra (Hele Şükür) ABD'de faiz artışının ertelenmesi fiyatlanmaya başladı. Global risk iştahındaki artış sebebi ile neredeyse tüm gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değerlendi. Bu yıl ekonomisinin yüzde üç daralması beklenen ve derecelendirilme kuruluşları tarafından peş peşe ülke kredi notu düşürülen Brezilya'nın para birimi 'Real' bile yatay seyrediyor. Anlayacağınız küresel risk iştahı 'Alis harikalar diyarında'...

Diğer gelişmekte olan ülkelere oranla  daha az bile olsa TL de bu değerlenmeden nasiplendi. Ama bir türlü inmesi gereken seviyeler olan 2,850 ve alt bandına gelemedi. İşte bunun sebebi de geçen yazımda değindiğim 'Savaş Sevicilerin' bir türlü 'paçamızı' bırakmamalarıdır. Tam da rüzgârı istediği gibi yakalayan ve balığa, kısmetine çıkan Trabzonlu Temel kaptanın 'Vira Bismillah. Yelkenler fora uşağum.' dediği zaman gibi; ekonomimiz de yurt dışından esen olumlu rüzgârı yakalamışken... Bombalar patlıyor, canımız yanıyor ve huzurumuzla birlikte ekonomimiz de 'alabora' oluyor. 2.885 seviyesinde kapanan $/TL Ankara patlamasından sonra 2,960'a yükseliyor. Cuma günü 2.878 seviyesindeyken TSK’dan Suriye sınırında bir insansız hava aracını düşürdüğü açıklaması geldikten sonra 2.911'e yükseliyor. Daha önce de bahsettiğim gibi asker, sivil kaybettiğimiz bir 'Barış Şehit'inin değeri dünyadaki tüm katrilyon $'larla dahi ölçülemez. Ama 'Savaş Sevicileri' en hassas noktamızdan vuruyor. Hem canlarımızı alıyor hem ekonomimizi istedikleri gibi 'üç kâğıt' aracılığıyla (Borsa, döviz, faiz) yönlendiriyorlar. Ani gelişen siyasi veya askeri bazı olaylar verilerin önüne geçiyor. İşte böyle bir ortamda, 'Altına imzanı attığın her şeye okumadan imzamızı atarız.

Sen garanticisin Cihan' diyen dostlarımın yüzünü kara çıkartmamak için bugün piyasa ürünleri hakkında beklentimi yazmayacağım. Çünkü şunun şurasında  seçime 13 gün kalmışken, siyasi belirsizliğin zirve yaptığı, her an her şeyin olabileceği bir ortamda salt ekonomik verilere dayanarak yorum yapmak 'saflık' olur. Profesyonel olmayan yatırımcılara bir süre rölantide kalmalarını tavsiye ederim. 'Ben yine de risk almayı severim' diyen yatırımcılar varsa; bir yandan YURT TV' yi izleyerek en güncel haberlerden ve son dakikalardan haberdar olmalarını, diğer taraftan da şunları bilmelerini ve takip etmelerini öneririm. Peki, döviz ve borsa yatırımcıları neyi takip etmeli?

Öncelikle hemen bu haftaya etkisi olmayacak olsa bile; 'piyasalarda beklentiler satın alınır' ilkesine göre bilmenizde fayda olacaktır. ABD Hazine Bakanı Jack Lew; kongre liderlerine hükümetin 3 Kasım’da yasal borç sınırına ulaşacağını belirterek, borç tavanının yükseltilmesini istedi. En son borç tavanının yükseltilmesi gündeme geldiğinde; demokratlar ve cumhuriyetçilerin siyasi çekişmeleri sonucu kriz çıkmış ve ABD, AAA olan uzun vadeli kredi notunu kaybetmeyle yüz yüze kalmıştı ki, böyle bir şey gerçekleşirse 'vay ki ne vay'. Neyse ki şimdilik okyanusun diğer tarafında ABD' de bu hafta açıklanacak önemli bir iktisadi veri yok. Fakat FED Başkanı Jannet Yellen'ın konuşması takip edilebilir.
Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcılarının da kafası karışık duruyor veya FED kozunu oynamadan ellerini belli etmemek için her üye birbirinden çelişkili açıklamalar yapıyorlar.('Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi') .Geçen hafta ECB üyesi Nowotny yaptığı açıklama ile kafalarda 'acaba ek teşvikler mi yapacaklar' sorusu oluşturdu. Bunun E/$ paritesine ciddi etkileri olur. Ama 'kolpa' yapıyorlar. Bu koşullarda ABD adım atmadan hiçbir şey yapamazlar.

Bu hafta başlangıcını etkileyebilecek olan en önemli veri, yurt içi piyasa açılmadan önce TSİ sabah 05.00' te Çin'den gelecek büyüme oranı (açıklanan rakama göre). Dikkat! Bist 100' ün 80 bin direnç seviyesini yukarı yönlü kırabilmesi için bankacılık endeksinin 'lokomotif' görevi görmesi gerekli. Bu 'öncülüğe' hazırlar mı anlamak içinde 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 10 seviyesini aşağı doğru kalıcı bir şekilde kırıp kıramayacağını takip edeceğiz. Burada önemli olan husus 80 bin direncinin üstünde kalamayan bir Bist 100 'ün 'yükselemeyen borsa düşer' teorisine kapılacağını gözden kaçırmamaktır.

$/TL için ise psikolojik seviye 2,900 dür. Bu seviyenin altında kalmayı başaramazsa; ceteris paribus (diğer tüm durumlar sabitken) varsayımı bile gerçekleşse, yaklaşan seçim belirsizliğinin yukarı yönlü baskı oluşturabileceği göz ardı edilmemelidir.
Halk Bankası'nın katılım bankası kuruluş izninin iptali için BDDK'ya başvurmasının ve Sözcü Gazetesini kaynak göstererek bazı bankaların yatırım iştiraklerinin; Ankara katliamına getirilen yayın yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle  bazı medya kuruluşlarının  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Soruşturmanın gizliliğini ihlal”  suçu kapsamında başlatılan adli işlemin hisseleri olumsuz etkileyeceği beklentileri ile alakalı, okuyucularımızdan gelen sorular var.

Borsaya açık şirketler hakkında basında direkt yorum yapmak 'suç' sayılabiliyor. Buna istinaden genel bilgi vermekle yetineyim. Öncelikle bir şirketin bedelli sermaye artırımı da içeren bir yatırımdan vazgeçmesi, cari bir durumu da ortadan kaldıracağından olumlu algılanabilir. Diğer hususta ise anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Savcıların görevini kullanarak 'soruşturma' başlatması 'varsa' bir suçun tespitiyle alakalıdır. Bu konudaki karar yetkisi bildiğimiz kadarıyla hala sayın hâkimlerdedir. Yani hangi şirket ve konuda olursa olsun, kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan 'olumludur veya olumsuzdur' demenin afaki olduğunu düşünüyorum. Bahsi geçen şirketlerin bu özel durumlarından dolayı olumsuz bir değerlendirme yaparak beklenti oluşturmaya çalışanlar, sizleri yanıltmasın. Hepsinin borsada bulundukları faaliyet kollarının oluşturduğu sektörel endeks içerisinde paralel hareket edeceklerini beklemekteyim.
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.