21 Mayıs yaklaşıyor. AKP Kongreye gidecek... İçte büyük bir kavga, mücadele… Ama kamuoyunda da bir o kadar sessiz sedasız, tartışılmadan.

AKP’de siyasi kıyam sürerken, bu arada CHP birden bire hareketlendi. Projeksiyonlar aniden, CHP üzerine çevrildi. Manşetler atıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu tartış- maları Saray’ın yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın organizesi olduğunu açık açık söyledi. 

Bu doğru mu bilemem. Ama kesin olan o ki, yandaş medya 21 Mayıs’ta toplanacak olan AKP Kurultayı öncesi parti içindeki siyasi kıyamı perdelemek amacıyla CHP’de deveyi pire yapmaya başladı.

Bu doğru…

Peki, aklından CHP Genel Başkanlığı geçen ve sayıları 22’yi bulduğu söylenen isimler çocuk mu, yoksa en azından bir kısmı Saray ile işbirliği mi yapıyor?

Koca koca adamlar, akıl yerine ne taşıyor? Bence CHP’de olağanüstü kurultay istiyor. Kendileri açısından pek de haksız sayılmazlar. Çünkü MYK tabanı da kurultay delegelerini de temsil edecek derecede cevval değil.

Yanlışları dün de söyledim, perdesiz siyaset evinde çıplak gezmeleri. Bu fotoğrafın sorumlusu da bizzat delegedir. Yanılma varsa ki var, adlan payın Kılıçdaroğlu’nun değil bu PM’yi seçen delegenindir. Ve delege de ilk kurultayda gerekeni eninde sonunda yaparak, aklıselimi hâkim kılacaktır, emin olun.

Müzmin muhalif Fikri Sağlar bir kez daha kendisini partisinden attırmak için eskisinden daha yoğun bir çaba içine girdi.

Kendisi ile birlikte 19 PM üyesinin de sorgulanmasına sebep oldu. Sağlar tek adam diyerek Kılıçdaroğlu’na haksızlık etti. Altan  Öymen büyüğümüzün de dediği gibi gerek Kılıçdaroğlu, gerekse CHP referandumda üzerine düşeni yaptı.

  İl Başkanları da delegeler de, üyeler de… Ama MYK üyeleri için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Özellikle Doğu, Güneydoğu ve yurt dışında! Bu arada Fikri Sağlar muhtemelen perşembe günü bir açıklama yapacak.

  Bu açıklama için dün yapılan Belediye Başkanları toplantısını, ardından bugün yapılacak olan TBMM Grup Toplantısını ve de yarın yapılacak olan CHP’nin MYK toplantısını bekleyecek. Beklentisi sol bir hareket başlatma için yanında duran 18 PM Üyesinin tam desteği. Belki de Zeynep Altıoklar’ın başkanlık divanından istifası.

Sanmıyorum, ama bu konuşuluyor. Daha ötesi Zeynep Altıoklar bu istifayı arkadaşları ile tartışıyor. Hatta bazı kurmaylar, madem Fikri Sağlar’ın disipline gitmesine karşı çıktın, bu tavrını sürdürerek, kararlarına katılmadığın MYK’da olma tavsiyesinde bulundular. Aday belirleme çalışmalarında görevli olduğu illerde tartışılan ve pek demokratik olmayan katarlar alan Altıoklar’ın bu demokrasi aşkı tavrını merak etmekle birlikte bu savrulmanın kendisini başka mecralara götüreceğini gören tecrübeli, “ağabey ve ablalar” bu savrulmayı önleyebilecek mi?

Özgür Özel kapalı kapılar ardında genel başkan adaylığı düşün tavsiyesinde bulunanlara gülümsemekten vazgeçmiş olacak ki, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kar- şısına çıkmayı düşünmediğini nihayet açıkladı.

Muharrem İnce cephesinde değişen bir şey yok.

O her şarta olağanüstü kurultay ya da olağan kurultaydan yana tavrını net ortaya koyuyor. 

Deniz Baykal da kapalı kapılar arkasında bile genel başkan adayı olduğunu söylemiyor. O her şartta CHP içindeki politikada muhatap olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu alıyor.

Kemal bey alınsa da bu tavrı değiş- mez. Konuşur. Tabii önüne 700 imzalı olağanüstü kurultay isteği imzası gelirse tavrı ne olur?

Kemal Bey ne yapar?

Ya da yapıyor?

Kendi tercihi de olsa yedi düvelde yalnız mücadele ediyor. 

Gelelim Selin Sayek Böke’nin kararına. 

Kendi çabası ile değil anne ve babasının haklı kazandığı kredi ile siyasete geldi. 

Sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nu değil. Ona destek vererek birinci seçtiği Büyük Kurultay delegesini de mahcup etti.

Ailesinin de 50 yılda biriktirdiği prestiji yaraladı. Yandaş medyaya ABD diplomatlarına danı- şarak istifa eden bir hizip lideri olarak malzeme oldu. 

Dün İsmail Küçükkaya’ya çıkarak bu iddiaları Metin Feyzioğlu gibi yalanladı. Farklı seslere ve cevap hakkına hep açık olan Küçükkaya’yı gazetecilik adına kutluyoruz. 

Biz de Selin Hanım’a inanmak  istiyoruz. Ama şunu sormadan da edemiyoruz. Neden Selin Hanım, 16 Nisan’da ayrılmadınız.  Niye bu kadar beklendiniz? Ya da niye 21 Mayıs’ı beklemediniz. 

Fikri Sağlar ile birlikte pişmiş aşlara su katacak siyaset izlediniz? Referandum tartışmalarını göz ardı ettirecek siyasi kararlar aldınız, söylemlerde bulundunuz?

Önce şunu kendinize sorun.. Siz ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısıydınız.

AKP’nin ekonomik politikalarında ekonomik cinayete varan uygulamalara karşı nasıl bir muhalefet örneği ortaya koydunuz.

İlhan Kesici ve Faik Öztrak gibi deneyimli isimler varken, paraşütle geldiğiniz o koltukta iktidarın ekonomik kıyamlarına karşı ne yaptınız?

Parti içi sorunları omuzlamaya kalkıp, altında kalı- yorsunuz. Türkiye tarihinin en buhranlı ekonomik dönemini yaşıyor.

Siz kendinizi ve CHP’yi neyle meşgul ediyorsunuz. Bakın parti dışında olmasına rağmen Metin Feyzioğlu bile bu tartışmalara girmiyor.

Sadece CHP yıpranmasın diye değil.  Bu tartışmalı referandum gerçeklerini anlatmak için olacak. 

Ya siz? Bu ne kibir? 

Sahi bu iktidarın ekonomik politikası konusunda ne düşünüyorsunuz.

Ne yaptığınızı açıklayın. Söz yayınlayacağım.

Keşke siz yüzünüz  kadar ışıklı bir maziyi oluşturarak, sabırla çalışarak önce partili sonra da istikbalin CHP Genel Başkanı olabilecek performansı gösterseydiniz.

İnanın buna hepimiz çok sevinirdik.

Siz sadece kendinize değil, geleceğe ait bir umudu yok ettiniz...

Yazık!

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaan karacaalp 2017-05-09 08:54:10

9 seçim kaybetmiş, partısınde Atatürk düşmanlarını baş tacı etmiş, ülkeye bir Ekmelettın felaketi yasatmış, her fırsatta kndini Tuncelili olmasına rağmen, Pkk nın kullandgı Dersimli dıye ranımlayan sayın Kılıçdaroğlu na bu hayeanlığınız neden? Merak ettım de.