banner87
Merhaba Hüseyin hocam

25.07.2002 girişim var, şirketimiz satıldı ve işten çıkarılıyorum. Yakın bir tarihte alan şahsa teslim edilecekmiş. İhbar vermeyeceğiz dendi, bende kabul etmedim, o halde seni yıllık izne çıkartacağız dendi, izne çıkmam zorunlumu acaba, izin dönüşünde işime son verilecekmiş. Ne yapmam gerek acaba? Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler
Merhaba Sayın okuyucumuz,

İşveren sizden yönetim hakkı çerçevesinde yıllık ücretli izninizi kullanmanızı talep edebilir. Ancak yıllık izinle ihbar (bildirim) öneli birbirinden farklı konulardır. Sizin çalışma sürenize göre 8 haftalık ihbar öneliniz var. İşveren sizi işten çıkaracağını 8 hafta önceden bildirmemişse bu süreye ait ihbar tazminatınızı ödemek durumundadır. İyi günler


İşveren istifaya zorluyor


Merhaba Sayın Fırat

İşveren beni yıldırma politikası ile istifaya zorluyor bunu da vardiyalarımı düzenleyerek yapıyor. Örneğin; Vardiyamı iş girişi 14.00 ve iş çıkışı 22.00 yapıyor. Benim ev ve işyeri ile uzaklık mesafem 45 Km. gece 22.00 iş çıkışı yaparsam yaklaşık 500 metre yürümem gerekiyor ve geceleyin de can güvenliğim tehlikeye giriyor. Böyle durumda ne yapabilirim? Ve yol parası da verilmiyor. İşyerinin servisi yoktur. İşveren sadece yakın yerlere servis çekiyor 45 km geldiğim için bunu reddediyor. Böyle gece geç çıkış ve eve gitme koşulu ağırlaştırma durumunda ne yapabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba Sayın okuyucumuz,

Öncelikle belirtmeliyiz ki; işçi işveren ilişkilerinde Medeni kanununun da bir gereği olan İyi niyet kuralları geçerlidir. Ayrıca işverenin yaslardan kaynaklanan işçiyi gözetme (koruma) borcu vardır. Bunlara aykırı olarak  İşverenin işçiyi istifaya zorlayacak şekilde çalışma koşullarını ağırlaştırması vardiya düzenini değiştirmesi gibi davranışlar kanıtlandığı takdirde işçi bakımından haklı fesih sebebi sayılır. Bu durumda işçi kıdemini talep ederek 24/2. madde çerçevesinde işten ayrılabilir. İşverenin yol ücreti ödemesi, servis sağlaması gibi konular ise sözleşmeyle düzenlenmesi gereken konulardır. Şayet işverenle aranızda bu konularda bir sözleşme yoksa işçinin bir hak iddia edebilmesi mümkün değildir. İyi günler


Doğum raporumla yıllık iznim çakışıyor


İyi günler İrfan Bey

Ben 37. haftalık olana kadar doğum iznine ayrılmıyorum, çalışabilir raporumu aldım. Tam 37. haftamda iş yerimin her sene 2 hafta kapalı olduğu ve bütün çalışanların zorunlu yıllık izinlerini kullandığı tarihe denk geliyor. Benim de kanuni doğum iznimin ilk 2 haftası bu yıllık izin ile çakışıyor. Bu durumda benim 2 haftalık yıllık izin hakkım yanmış mı oluyor, yoksa onu doğum sonrası kullanacağım 13 haftalık izinin sonuna ekletebilir miyim? Haklarım tam olarak nelerdir? Teşekkürler yanıtınız için.

Merhaba Sayın Okuyucumuz,

Yıllık ücretli izine isabet eden bayram ve genel tatil günleri ile istirahatler yıllık ücretli izin süresine eklenir. Dolayısı ile sizin izninizin yanması söz konusu değildir. Doğum istirahati sürenize yıllık ücretli izin süreniz eklenmelidir. İyi günler.


Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.