banner87
Merhaba Sayın Hocam    Size birkaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.    1.29 aydır aynı şirkette çalışmaktayım sigortam asgari ücretten yatıyor, dava açsam 29 aylık farkı alabilir miyim?    2. Haftalık çalışma saati 45 saat olmasına rağmen 51,5 saat çalışıyoruz (yemek ve çay saatleri, 1saat 15 dakika dahil) dava açsam har hafta için 6,5 saatlik farkı alabilir miyim?     3. Mesaimiz hesaplanırken maaşı 225'e bölüyorlar. Haftada 45 saat ten, 180 e bölünmesi gerekmez mi?     4. 14 Mart tarihinde ameliyat oldum ve raporluyum, SSK primi asgari ücretten yattığından düşük maaş alacağım işveren zararımı karşılamak zorunda mı değil mi?     5. Bu şartlarda dava açsam hem tazminatımı hem de üzerimden kazandıkları parayı alabilir miyim? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim saygılarımla.      Merhaba Sayın okuyucumuz,      1.Hizmet tespit davası açarsanız kazandığınız takdirde sadece eksik yatan primlerinizi SGK işverenden yasal faizi ile tahsil eder ve bu primler sizin emekliliğe esas prim ortalamanıza etki eder. Yani sizin cebinize bir para girmez.      2.İş Kanununa göre dinlenme süreleri iş süresinden sayılmaz yemek ve çay aralarını iş süresinden hesap etmemeniz gerekiyor.      3. Fazla mesai hesap edilirken brüt ücret 225 saate bölünür ve çıkan sonuç %50 arttırılır. Brüt ücretin 225 saate bölünmesi doğru uygulamadır.      4. İşveren ücretinizi gerçek değerinden göstermediği için elbette ki aradaki farkı size ödemelidir. Ancak doğru olan ücretinizin gerçek değerinden gösterilmesidir.      5.Ücretinin gerçek değerinden gösterilmemesi işçiye İş Kanunu 24/2. madde çerçevesinde Haklı fesih sebebi doğurur. Bu sebeple ayrılan biri kıdem tazminatına hak kazanır. Bunun dışında davaya konu olabilecekbir durum görünmüyor. İyi günler Ayrılsam haklarımı kaybeder miyim?      İyi günler Hüseyin Bey     Çalıştığım şirkette maaşlarımız 2 bin TL civarında ama işveren sigortalarımızı asgari ücret üzerinden ödemekte yeni yıl girdiğinde yeni zam yılı da girmiştir konuyu işveren kendi istediği gibi yorumlayıp kendi istediği zammı yaptı fakat bizim sırtımıza yüklediği sorumluluk alınan maaşa göre çok fazladır. Bu şirkette 10 yıldan beri çalışmaktayım toplam ödenmiş prim gün sayım 4000 gün olmuştur buna göre işimden ayrılmak istememle haklarımı kaybeder miyim veya neleri talep edebilirim. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum      Saygılar
Merhaba Sayın okuyucumuz,    Öncelikle belirtmeliyiz ki iş ilişkisi kurulurken ücretlere zam konusunda iş sözleşmesinde konuya ilişkin bir madde yer almıyorsa işverenin inisiyatifinde olan bir konudur. Bu nedenle işçiye işverenin zam yapmaması ve/veya düşük zam yapması tek başına bir işten ayrılma nedeni değildir. Bu konuda işçi bakımından haklı fesih sebebi ayrımcılık söz konusu olduğunda gündeme gelebilir. Yani işveren keyfi olarak diğer işçilere zam yapıp ta bir işçiyi ve/veya bir gurup işçiyi bu zamdan hariç tutarsa işçi bunu kanıtlamak suretiyle haklı fesih hakkını kullanabilir. Diğer taraftan işçinin ücretinin gerçek değerinden gösterilmemesi yine İ.K. 24/2. madde çerçevesinde işçi bakımından haklı fesih nedenidir. Ayrıca yine halen yürürlükte olan eski iş kanununu muzun 14. maddesi gereği ilk kez 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmak koşuluyla 15 yıldan beri sigortalı olup 3600 prim ödeme günü sayısını tamamlayanlar (bu durumu SGK'dan alacakları belge ile kanıtlamak suretiyle) isterseler işyerlerinden ayrılarak kıdem tazminatlarını talep edebilirler. İyi günler
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.