banner87

'Köy Enstitüleri yeniden kurulsun'

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitüleri Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması için Meclis'te kanun teklifi verdi.

'Köy Enstitüleri yeniden kurulsun'

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitüleri Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması için Meclis'te kanun teklifi verdi.

06 Nisan 2018 Cuma 17:03
'Köy Enstitüleri yeniden kurulsun'

Ömer Fethi Gürer, “Hızla artan göç, ekilen tarım alanlarının azalması ve yatılı bölge okullarının eğitimdeki yetersizliği bugün yeniden Köy Enstitülerine ihtiyacı çok derinden hissettirmektedir” dedi.

EĞİTİM, TARIM VE GÖÇ

Eğitim, tarım ve göçün Türkiye’nin en önemli problemleri olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu sorunların işsizlik, plansız yapılaşma ve ithalatın önünü açtığını vurguladı.

YAPISAL PROBLEMLERİ KÖY ENSTİTÜLERİ ÇÖZER

Daha önce denenen ve iyi sonuçlar alınan Köy Enstitülerinin Avrupa ülkeleri tarafından da benimsendiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin yapısal problemlerine kökten ve hızlı çözüm üretebilecek kurumlar olduğunu anlattı.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitü Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun teklifinde, “Eğitimde fırsat eşitliği ancak hizmet ve koşullar eşit şekilde olduğunda gerçekleşecektir. Temel insan hakkı olan eğitim ve öğretimden birçok çocuk ve genç hala yeterince yararlanamamaktadır. Özel okullarda okuyan çocukların karşılık yetersizlikler ve ulaşım problemleri ile boğuşan kırsaldaki çocukların bu sınav sistemi içerisinde başarılı olmaları imkânsıza yakındır” açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde şu ifadelere yer verdi: “Bugün sanayinin en büyük ihtiyacı olan kalifiye elemanı ancak Köy Enstitüleri benzeri bir modelle oluşturulacak kurumlar sayesinde karşılanabilir. Göçün yol açtığı ucuz işgücü ve yapısal işsizliğe karşı günün ihtiyaçlarına göre verilen eğirmen taşçılığı, urgancılık, dokumacılık, tuğlacılık, taşçılık, duvarcılık, dülgerlik, balıkçılık, saz örmeciliği, nalbantlık, arıcılık, araba tamirciliği ve saraçlık kursları bugünkü ihtiyaçlara göre yeniden şekillenebilir ve sanayinin en büyük ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacı buralardan da sağlanabilir.

KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILINCA TARIM SEKTÖRÜ BU HALE GELDİ

Tarım konusunda gelinen bu noktanın kapatılan Köy Enstitülerinin büyük payı vardır. Bilinçsiz gübre kullanımı, makineleşmenin tam anlamı ile sağlanamaması ve girdi fiyatlarının yüksekliği durumu Türkiye’yi ihracat yapan ülke durumundan ithalat yapan ülke durumuna getirmiştir. Köy Enstitüleri tarıma elverişli arazilerin yanlarına kurularak ve buralarda uygulamalı tarım dersleri vererek 15.000 dönüm arazi tarıma elverişli hala getirilmiş, 750.000 yeni fidan dikilmiş, 1.200 dönüm bağ oluşturulmuş, 12 tarım deposu ve 3 balıkhane inşa edilmiştir.

KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN KURULMALI

Eğitimden tarıma, sanayiden ekonomiye kadar her alana yapıcı çözümler getiren Köy Enstitüleri Türkiye’nin bugün en büyük ihtiyaçlardan biridir. Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğumuz bu teklif 1940’lı yıllardan bu yana değişen sistemin öncelikle incelenmesi, değişikliklerinin yapılması ve yeniden Köy Enstitülerinin kurulmasını amaçlamaktadır.”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan ali 2018-04-08 02:16:33

adamlar köy okullarını kapattı sebebi ne sizce köyde akıllı adam olursa köylünün fikri gelişir diye imama hocaya kalırsa akp li cogalır diye uyusunda büyüsün türkiyem

Misafir Avatar
TROLLERE MÜJDE ARTIK 3 KURUŞA 2018-05-11 23:34:22 @hasan ali

KİMSE SİZİ ÇALIŞTIRAMAYACAK HAİNLİK MESLEGİNİZE SON.HERKESE İŞ VERİLECEK FABRİKALARIMIZ SATILMAYACAK.SATANLARIN ELİNDEN GERİ ALICAZ BU FABRİKALARDA ONURUNUZU GERİ KAZANACAKSINIZ.SİZLERİ PEZEVENGLERİN ELİNDEN KURTARICAZ SİZE SÖZ VERİYORUZ TC VATANDAŞI

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
koç 2018-04-18 09:08:21 @hasan ali

Bu ülkede chp olmasa eminim inanıyorum hiç bir huzursuzluk olmaz. bütün Türk toplumuna, islama, insanlığa, ahlaka ter düşen her işin kaynağı chp dir. arkasında chp var. Dünyadaki ne kadar ahlak dışı yaşam tarzı varsa hepsinin arkasında olan ve savunan chp dir. bu chp türk aile yapısına çok zıt.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
tamirci 2018-04-14 12:16:16 @hasan ali

Köy okullarının kapatılması nufüs azlığından.Rahmetli Ecevit taşımalı sistemi getirdi,halen devam ediyor.İşkembeden atmayalım...

Beğenmedim! (10)
Avatar
yılmaz yaşar 2018-04-08 02:13:52

o o zamandı bırak öyle kalsın okumuş cocuklarımız iş bulamıyor köy enstütüsü mezunu nerede nasıl iş bulacak cok ömrü alemsiniz

Avatar
tamirci 2018-04-14 12:13:03

Köylerde kaç kişi kaldı.Kurulacaksa ŞEHİR ENSTİTÜLERİ gerekli...bilgilerinize...

Misafir Avatar
garzaklar boş konuşmayın 2018-04-16 01:09:36 @tamirci

köylü uyanırsa toprak ağaları emredecek kimseyi bulamayacakta ondan.birde bu hükümet delikanlı ise toprak reformu yapar çiftçinin tapusuz kullandığı arazilerden ecri misli alacağına toprağı versin amma velekin çiftçide halinden memnunki bunlara oy veriyor diyecek ve savunacak bir tarafları kalmadı artık kendilerini savunsunlar 1 mayısı kurtuluş olarak köylerinde toplanarak güzel bir konuşma ve panayır havasında kutlarlarsa belki teyyo korkudan yapar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
keşke 2018-05-17 21:10:52

KÖY ENSTİTÜLERİ keşke kursalar ama bu ulkenın kalkınmasını istemezlerki geri kafa çok

Avatar
adem 2018-05-16 13:53:01

"Delilik, aynı yöntemler ile farklı sonuçlar ummaktır." Einstein

Avatar
temel 2018-05-18 11:57:17

3 KATLI EVİM OLACAK KAPIMDA SON MODEL DIRAKTÖR EKİPMANLARI SULAK YERDE TARLALARIM ARAZİLERİM SAHIMIN OLACAK NE KÖY ENSTİTÜSÜ FINDIKLIĞIMDA BİLE URFADAN MARABA ÇALIŞTIRIYORUM BANA NE BECEREMEYENLERDEN

Avatar
[....MİLLET İTTİFAKI...] 2018-05-22 13:07:33

[..K.A.Z.A.N.A.C.A.K..] KÖY ENSTİTÜLERİ KURULACAK ÜLKE ÜLKE OLDUĞUNU HİSSETİRECEK.....