Dün 10 Ekim Ankara Katliamın birinci yıl dönümüydü. Tam bir yıl önce Başkentin göbeğinde alçakça 107 canımızı bizden ayırdılar.  Daha iki gün önce yine yüreğimiz dağlandı. Şemdinli’de 10 Askerimiz 5 sivil yurttaşımızı teröre kurban verdik.  Biz, terör nereden ve nasıl gelirse gelsin lânetliyoruz. 

Ve de, 10 Ekim 2015’de DİSK-KESKTMMOB-TTB tarafından düzenlenen Emek-Barış-Demokrasi mitingine yönelik alçakça saldırıda yaşamını yitiren her biri barış güvercinimizi buradan bir kere daha anıyoruz. 10 Ekim 2015’te onlarca vatan evladı kardeşlerini, bacılarını-babalarını- analarını  feda etti. Sadece gelecekte kardeşçe hep birlikte yaşamak için. Barış kardeşlik dillerimizden hiç eksik olmayacaktır.  Demokrasi şehitleri ve gazileri Ankara’da barış için toplandıklarında haykırdıkları bir slogan vardı. Diyorlardı ki göz renklerimiz farklı da olsa, gözyaşlarımızın rengi aynıdır. 

Ülkemizin neresinde hangi dilden ağıtlar, yakılırsa yakılsın bizimdir. Her bir ananın acısı bizimde acımızdır. Ağıtlarımız hangi dilde yakılırsa yakılsın aynı acıyı anlattır. Terörle yurdumuzun hangi köşesinde kalleşçe vurarak, öldürerek, bizi böleceğini kardeşliktenbarıştan vazgeçeceğimizi  sananlar bilsinler ki ağıtlarımızla, gözyaşlarımızla, acılarımızla ve öfkemizle birleşeceğiz.  Bizim ülkemizi hedef alan kalleş terör saldırıların ardından fidan gibi gençlerimizi toprağa vermemiz ulusumuzun ülkemizin birliği içindir.  Hainler şunu iyi bilsinler ki, uğraşları beyhudedir. Biz nasıl ki ulus olarak Türk-Kürt, Alevi, Sünni birlik içinde Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyeti kurduysak öyle de yaşatacağız.  Yaralarımızı acılarımızı bir birimize yaslanarak  teröre adaletsizliğe hainlere karşı birleşerek yeneceğiz.

Terörün adı ister Ankara da IŞİD, Hakkâri de PKK olsun fark etmez. Eşkâli  belli olan bombacıları ülkemizin göbeğinde kendilerini patlatanları yakalamadıklarını itiraf edenlere karşı da birleşmeliyiz.  Ülkemizde ki katliamların ardından hiçbir sorumlunun mahkemelerde hesap vermediği, tek bir kişinin bile istifa etmediği bu düzene karşı birleşmeliyiz.  Ölenlerimizin ardından düzenlediğimiz anmalara, cenazelere saldıranlara, bu anma-cenazelerine katılanlara davalar açanlara karşı birleşmeliyiz.  

“Ya biz, ya kaos “ diyenler ülkeyi bir ateş çemberinin içine atmasına karşı birleşmeliyiz. Savaş ve çatışmaların bedelini  emekçi halk, yoksullar öder. Savaşların  bedelini emekçi  ve yoksulların çocukları öder. Savaş ve çatışma ortamının  kaynaklar, ekmek için, aş için, iş için değil silah tüccarları için harcanır.  En önemlisi de savaşlarda ve çatışmalarda halk birbirine düşman edilir. Savaşlarda halkın  birliği, bütünlüğü parçalanır. Barışın, kardeşliğin olmadığı her yerde emekçi halk bölünür, parçalanır. Halkın birliğinin sağlanmadığı her koşulda sermaye kazanır. Halk birlik olmazsa, makamları olanlar kazanır, servetleri olanlar kazanır. Barış olmayınca halkın sorunları talepleri gölgede kalır ve bastırılır. 

İşte bu yüzden ülkemizde ve bölgemizde savaşları kışkırtanlara karşı, ülkemizin bütünlüğü için  mücadele etmek  bir görevidir. Son 10 yılda bu oyunu daha net gördük, daha net anladık. Ülkemizdeki, terör eylemlerinde, çatışmalarda binlerce insanımız yaşamını yitirdi. Hukuki  olmamakla birlikte fiilen başkanlık rejimine geçme çabaları hızlandı. Yürütmenin vesayeti altında inleyen hukuk sistemi çöktü. Ve son olarak da bu ortamı fırsat bilenlerin tezgâhladığı kanlı bir darbe girişimi söz konusu oldu.  

Emeğe, demokrasiye ve barışa yönelik darbeler gündeme getirildi. Bombalanan Milletin Meclis güçlendirileceğine daha da yalnızlaştırıldı. Mağdur kitleler yaratıldı. 10 Ekim ve daha önce  yitirdiğimiz barış güvercinlerimizi anarken en fazla hatırlamamız ve hatırlatmamız gereken, bu taleplerimiz ve özlemlerimiz.  

Barış içinde, kardeşçe, özgürce, insanca yaşadığı ve yaşatıldığı bir ülke için mücadele etmek 10 Ekim ve daha önce yitirdiğimiz barış güvercinlerimize borcumuzdur.
Er ya da geç terör ve katiller kaybedecek.
Barış ve demokrasi kazanacak.
Yaşasın barış…
Yaşasın kardeşlik ve demokrasi…
Yaşasın ülkemizin birliği…

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.