HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Tartışmalar arasında Rusya'ya gitti. İktidar sözcüleri bu seyahati eleştirdi.
Yanlış...
Önemli olan HDP Genel Başkanı Demirtaş'ın nereye ziyarete gittiği değil, ne dediğidir. Kaldı ki bu çok önce planlanmış bir gezi.
Daha önce de söyledik.
İktidar tüm dış görüşme kanallarını açık tutmalı. Her kesim ile. Görüşme kanallarını açık tutan kim olursa olsun da desteklemeli. Hatta el altından da olsa Türkiye'nin yaklaşımı ve menfaatleri konusunda katkı istemeli. Demirtaş'ı eleştirebilirsiniz. Biz de zaman zaman eleştiriyoruz. Hatta acımasızca. Ancak vatan sevgisinin tartısı yok ki, kimde ne kadar var tartalım. Üstelik kimse kimsenin memuru da değil siyasette. Erken konuşmamak gerekiyor.
Selahattin Demirtaş'ı biz de eleştiriyoruz. 7 Haziran Sürecinde hendekleri kazanlara, eşinin yanında subay, telefonda ailesiyle konuşan polisi arkadan infaz etmeye de keşke karşı çıksaydı.
Hatta öz yönetim diye, mahallesindeki insanları adeta esir alan, vergi adı altında haraç toplayan, halk mahkemesi diye uyduruk toplantılarda masum vatandaşları infaz eden 16-17 yaşlarında yoldan çıkmış, canileşmiş çocuklara niye dur demedi?
Hatta kabadayılık edip 40-50 milletvekili, here şeye horoz gibi öten buna karşılık bu Vahşete karşı sus pus olan sözde sivil toplum kuruluşlarını da yanına alarak niye Kandil'e, "bu kanı durdurun" diye baskı yapmadı. Ablukaya almadı.
Bu eleştiriler başka, muhalefet liderlerinden birisini bırakın Türk tezini anlatmasını, "Türkiye'de sadece AKP yok, biz de varız. Haksızlık yaparsanız hepimizi kaybedersiniz. Türkiye hepimizden büyük" mesajı bile çok önemlidir.
Şam ziyaretimizde ve Başer Esad Tarafından kabulümüzde de "sıcak temasın" ne kadar faydalı olduğunu gördüm.
Bu sebeple MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Türkiye adına kanallar açmalıdır.
Türk Cumhuriyetlerine, hatta Esad ile...
Türkiye Cumhuriyeti Milletvekilleri, TSK Genel Kurmay Başkanları, Bakanları, Başbakanları, Cumhurbaşkanları kadar vatanseverdir. İşadamları da. Her Türk Vatandaşı gönüllü olarak Türkiye'yi savunmalı. Savunuyor da... Anlatıyor da...
TBMM Başkanı İsmail Kahraman şu anda Azerbaycan'da...
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezi İran'a manevi kardeşliği geliştirecek bir heyet ile gidiyor.  Bu seyahati Türkiye adına değerlendirmeli.
İsrail ile gelinen nokta önemlidir. Geç kalınmıştır. Ama gereklidir.
Kim ne derse desin ABD gözetimindeki Rusya Irak ve Suriye üzerinde kadastro çalışması yapmaktadır. Türkiye Güneydoğu ve Kıbrıs'ı bu paketin içinden çıkarmalı. Irak ve Suriye'nin bölünmesini diplomatik yollardan önlemelidir. Irak ve Suriye'de dört parça olmuş küçük devletlerin zararlarını anlatmalıdır.
Örnek olarak. Bu topraklardaki huzursuzluğun sadece Türkiye'yi değil AB ve ABD başta olmak üzere Dünya'yı olumsuz etkileyeceğini örnekleriyle anlatmalı. Şam'da, Bağdat'ta bir kişi nezle olsa, Paris, Londra ve New York’taki bir kişi de zatürre olur. Bunu kimse unutmasın. Şam olmazsa Paris de olmaz. Bağdat'ın uyumazsa Washington da rahat uyuyamaz. Kimse kusura bakmasın.
Türkiye Kıbrıs garantörlüğünü bırakamaz. Türkiye Kıbrıs'ın tamamında garantördür. Türk kesiminde değil. Bunu unutturmamak için unutmayalım.
Yanlış bir yargı var.
Bu Azeriler Ermenileri ile savaşmadı… Bize ne?
Ya da biz Kıbrıs'ı beslemek zorunda değil… Zorundayız!
Evet, orada Türkler olduğu için biz çok ilgiliyiz. Ama o topraklarda tek bir Türk de olsa ilgili olmalıyız. Çünkü Karabağ'da boğazı sıkılan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Orta Asya ve Kafkasya kapısı kapanan da biziz.
Kıbrıs sadece Ortadoğu değil, Afrika'ya açılan kapıdır. Hatta kilittir.
Bana ne diyen adam sendeciler.
Şu Rusya'ya bakın. Kaç yüzyıldır sıcak deniz diye inliyor.
Azerbaycan, Karabağ, Kıbrıs, Ahıska'da ne işimiz var diyenler, Rusya'nın, ABD'nin o topraklarda ne işi var? Siz de bunu düşünün. Kıbrıs olmazsa İsrail sizin kolpalarınızı çeker mi? Unutmayın ki bizim petrolümüz, doğal gazımız yok.
Ne var?
Stratejik üstünlüğümüz var. Stratejimizi satıyoruz. Onun sayesinde pazarlık gücümüz var. Bütün yollar Türkiye'ye çıkıyor...
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.