banner87

AKP'li Miroğlu: Rabia'dan Kürtler de vazgeçmez

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, partisinin MHP ile yaptığı cumhur ittifakı ile ilgili olarak "MHP, Cumhur ittifakının zayıf karnıymış gibi sunuluyor ama değil. HDP eski HDP ama MHP eski MHP değil. Türk milliyetçiliği, Devlet Bey’le beraber yeni ufuklar edindi, kapsayıcı bir milliyetçiliği ifade ediyor. Beka sorunu, Kürtler için, MHP’yle kurulan ittifaktan daha öncelikli. Muhafazakar Kürtler’in eleştirileri olsa da MHP’yi Kürtlerle, Kürtleri MHP’yle korkutmanın siyasi karşılığı yok" dedi.

AKP'li Miroğlu: Rabia'dan Kürtler de vazgeçmez

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, partisinin MHP ile yaptığı cumhur ittifakı ile ilgili olarak "MHP, Cumhur ittifakının zayıf karnıymış gibi sunuluyor ama değil. HDP eski HDP ama MHP eski MHP değil. Türk milliyetçiliği, Devlet Bey’le beraber yeni ufuklar edindi, kapsayıcı bir milliyetçiliği ifade ediyor. Beka sorunu, Kürtler için, MHP’yle kurulan ittifaktan daha öncelikli. Muhafazakar Kürtler’in eleştirileri olsa da MHP’yi Kürtlerle, Kürtleri MHP’yle korkutmanın siyasi karşılığı yok" dedi.

26 Mart 2018 Pazartesi 21:27
AKP'li Miroğlu: Rabia'dan Kürtler de vazgeçmez

Afrin operasyonu başladığında,  PKK'yı destekleyen küresel ve bölgesel güçlerin, Kobani benzeri bir sonuç beklediğini söyleyen Miroğlu,  Kürtlerin, Zeytin Dalı Harekâtı'nı kendilerine yönelik olarak yapıldığını düşünmediği ileri sürdü. Kürtlerin Afrin operasyonu sırasında 'suskun' olduğunu söyleyen Miroğlu, "Kimileri OHAL’e filan bağlıyorlar bu suskunluğu ama alakası yok. PKK, hendek/çukur stratejisinde, ona oy verenlerin adeta onurunu kırdı, evlerini başlarına yıktı, bir ekmeğe muhtaç etti. Devlet şimdi bölgede sadece inşaat yapmıyor, PKK’nın kırdığı insan onurunu yeniden onarıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Star gazetesinden Fadime Özkan’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Miroğlu’nun açıklamaları şöyle: 

"PKK, hendek stratejisiyle ona oy verenlerin onurunu kırdı, evlerini başlarına yıktı, bir ekmeğe muhtaç etti. Devlet bölgede sadece inşaat yapmıyor, insan onurunu da onarıyor. PKK’nın ABD hizmetinde olduğunu gördü bölge insanı.

"'Rabia'dan Kürtler de vazgeçmez" 

Rabia, Kürtler’in de vazgeçemeyeceği, vazgeçmediğidir. Kürtler, beka sorunu söz konusu olduğunda daha hassas ve endişeli. Türkiye’nin bekasına yönelik tezgahlanan küresel oyunlar Kürtler üzerinden kurgulansa da Kürtler bu oyuna gelmiyor gelmeyecek. Türkiye onların da vatanı, devletse, -birbirimizi çok üzdük ama- onların da devleti, bu bayrak için Kürtler de kan döktü.

"7 Haziran'da tek başına iktidara Kobani engel oldu"

Afrin operasyonu başladığında, PKK ve onu Ortadoğu’da kontrol eden küresel ve bölgesel güçler, Kobani’de olduğuna benzer bir sonuç bekliyordu. Kürt siyasi oluşumlarının çeşitli kanatları, Erbil, AB, ABD ve hatta Rusya, Türkiye’ye karşı bir blok halinde karşı çıkacak ve Afrin, Kürtler’in bir çeşit Vietnam’ı olarak bütün dünyaya servis edilecekti. Ki hatırlayalım, Kobani’nin DAİŞ işgaline karşı savunulması biraz böyle bir sonuç yaratmıştı. Kobani Haziran seçimlerinde tek başımıza iktidar olmamıza engel olan başlıca sebeptir. Ama Afrin’de benzer bir gelişme olacağını umanlar, fena halde yanılıyorlardı. Birincisi, Kürtler bu defa vekalet savaşlarının bir enstrümanına dönüşmüş olan PKK/PYD’ye karşı Türkiye’nin verdiği mücadeleyi, kendilerine karşı girişilmiş bir savaş olarak görmediler. Suskunluk kapladı her yanı. Kimileri OHAL’e filan bağlıyorlar bu suskunluğu ama alakası yok. PKK, hendek/çukur stratejisinde, ona oy verenlerin adeta onurunu kırdı, evlerini başlarına yıktı, bir ekmeğe muhtaç etti. Devlet şimdi bölgede sadece inşaat yapmıyor, PKK’nın kırdığı insan onurunu yeniden onarıyor. Üçüncüsü, Avrupa soğuk savaş döneminden kalan bir örgüt olan PKK’dan yoruldu artık ve bu örgütün ABD’yle giriştiği maceralar Avrupalıları çok da ilgilendirmiyor, belki de endişelendiriyor. Dördüncüsü, Kürt halkı bilhassa doksanlı yıllarda, bu örgüte duygusal ve belli bir ulusal psikolojinin etkisiyle yaklaşıyordu.

"PKK’nın paradigması çöktü"

Kandil coğrafya olarak eski önemini kaybetmiş görünüyor. Lider kadronun korku ve endişeleri arttıkça, daha mobilize bir hareket tarzı gelişiyor. Kandil’in İran kontrolünde olması yine de önemli. PKK’nın asıl sorunu, hiçbir haklı ve meşru yanının kalmamış olması. Çeşitli ülkelerde, kullanışlı bir kart olmaktan çıkıyor PKK. Çünkü Türkiye’de temel paradigması çöktü. Sincar’daki varlığı sadece Türkiye’ye karşı değil, hem bölgesel hükümetin anayasasına, hem Irak anayasasına göre suç. Irak’ta PKK’nın varlığından kimse mutlu ve memnun değil.

"HDP tabana kararsız" 

Bir kere, tarihi bir kırılma anı yaşanıyor. Mardin’de iki seçim bir referandum yaşadım. Güvenlik açısından sorunlu yerler vardı, çok gidemedik. Şimdi o bölgelerin muhtarlarıyla bir zamanlar giremediğimiz Nusaybin gibi ilçelerimizde buluşuyoruz. Sizinle aramızdaki duvar yıkıldı diyorum, sizi AK Partiye davet etmiyorum, oy da istemiyorum, ama bir muhasebe yapmanızı istiyorum. Nusaybin’in geleceğini yeni maceralara atamayız diyorum. Bu yaklaşımdan etkilendiklerini duyuyorum. Şimdiye dek PKK/HDP’yi destekleyen insanlarda müthiş bir kararsızlık var. AK Parti’ye ve devlete güvenmek istiyorlar. Öte yandan, otuz yıldır peşinden gidip ağır bedeller ödedikleri bir siyasi mecra var. Ama bir yandan da Afrin’den sonra hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı gerçekliği var. Hâlâ bir “ öbür Mardin” “öbür Diyarbakır” var. Dozu yüksek, enerjisi kusursuz siyaset yapma zamanıdır. AK Parti 2019 seçimlerine dışa dönük ve halkı kazanmaya yönelik bir siyaset tarzıyla hazırlanmalıdır. Meseleye yengi, yenilgi mantığıyla yaklaşamayız. Yenilen Kürt halkı ve haklı talepleri değil, PKK ve onun yanlış anlayışıdır. Son kitabımda, PKK paradigması hem Türkiye’de hem Suriye’de çöktü, kantonlar da çöktü. Yerine ne konulacak bu önemli.

"Kala kala HDP kaldı" 

KCK şehirlerde çökertildi. Militan sayısı çok azaldı, eylem kabiliyetleri kalmadı. Afrin’i bu kadar müttefikle elde tutamadılar, kalkmış Şemdinli’yi kuşatacağız diyorlar. Yaşananlar PKK’nın müzakereyle değil mecbur edilerek tasfiye edileceğini gösteriyor. Selahattin Bey geçen mahkemede şunu söyledi, bütün HDP’liler görmeli bu gerçeği: “İster silahlı ister silahsız hiçbir Kürt örgütünün Türkiye’ye karşı savaşmaması lazım.” Eee, yıllardır bunu söylüyorduk zaten. Bunca kan ve gözyaşı dökmek mi gerekiyordu, bunu anlamak için? PKK, çözüm süreci dahil önüne çıkan tüm fırsatların altına bomba koydu. Ortadoğu’da PKK’nın elinde kala kala HDP kaldı. PKK’nın hikayesi bitti bitiyor.

"MHP ittifakın zayıf karnı değil"

MHP, Cumhur ittifakının zayıf karnıymış gibi sunuluyor ama değil. HDP eski HDP ama MHP eski MHP değil. Türk milliyetçiliği, Devlet Bey’le beraber yeni ufuklar edindi, kapsayıcı bir milliyetçiliği ifade ediyor. Beka sorunu, Kürtler için, MHP’yle kurulan ittifaktan daha öncelikli. Muhafazakar Kürtler’in eleştirileri olsa da MHP’yi Kürtlerle, Kürtleri MHP’yle korkutmanın siyasi karşılığı yok. Etnik fay hatlarının geçmişte en sert yaşandığı Mersin gibi şehirlere bakın, HDP tabanı ve MHP tabanı arasında sorun yaşamadığını görürsünüz. İttifak belki MHP’nin isterse eğer, kendisini Kürtlere yeniden anlatmasına da yol açabilir. Beğenen beğenir. Ama ittifakı felaket gibi sunmak art niyettir. Siz gidip Amerikalılarla iş tutacak, bu uğurda size inanan binlerce Kürt gencinin ölmesine sebep olacaksınız, sonra da son çeyrek yüzyılda, Türk Milliyetçiliğini sokaktan, illegal ilişkilerden ve ihanetten uzak tutmuş bir parti ve lideriyle cumhur ittifakı yapılmasını eleştirip, inandırıcı olacağınıza kanaat getireceksiniz. Boş şeyler bunlar."

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 26.03.2018 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
demir kaya 2018-03-26 21:32:00

mardinin yüz karası yuh sana

Misafir Avatar
Okur 2018-03-27 00:03:55 @demir kaya

Tovbeki Rabianin anlamını biliyorsa...tek millet? Peki nedir bu milletin adi?Çaru-yek..çar:4..yek: 1.= Cariye=güneş tanrısı Ra.. kökü oralara gider,sen iyisimi fazla kurcalama

Beğenmedim! (0)
Avatar
Unal 2018-03-26 22:01:52

YAKINDA IYI BAYRAGINI ALIP KIZILELMA TURLARINA BASLARSA SASMAM HATTA KURT DIYE BIR MILLET YOKTUR ONLAR KART KURT SES CIKARANLAR DIYEBILIR BABASI 1980 LERDE DERDI

Avatar
Cahil 2018-03-26 21:40:29

EY ORHAN ULKUCU MHPLIOGLU BU SOZLERI KURDISTAN HANI TAPTIGINIZ BOP UN CIZDIGI KURDISTANA GIDIP BI SOYLEME LUTFUNDA BULUN BI ZAHMET KURTLER SANA NE DIYOR MERAK EDIYORUM ANKARADA NIN ODALI SARAYDA SALLAMAK KOLAYDA ACABA KOBANIDE ERBILDE DIYARBAKIRDA OYLE SALLATIRLARMI SANA RABIA DEDIGINE GORE TEK MILLET TURK SENIN CIBILLIYETINI MERAK EDIYORUM AMMA KURTLER SENIN CIBILLIYETINI COK IYI BILIYORDUR OZELLIKLE MARDINLI KURTLER

Avatar
texas 2018-03-26 22:16:36

kurdler bu namuss uz alcak mirköpegini iyi tanisin haini en cok bol olan ulus kurdlerdir

Avatar
R4BIA Sembolünün Gerçek Anlamı 2018-03-26 21:32:04

https://www.youtube.com/watch?v=GWtfNnqONno

Avatar
mir diye orospunun oglu 2018-03-26 22:10:22

dayiyin oldurdun kurd cocuklarini kadinlarini gerilasini ibar etin oldurturdun mitin itisin yallan pezeven yalan ge2berene kadar

Avatar
HAKAN 2018-03-26 22:30:30

SÖYLEDIKLERINI TERSTEN OKURSANIZ,KONUŞMASININ GERÇEK ANLAMINA ULAŞIRSINIZ.

Avatar
Vatandaş 2018-03-26 22:30:41

Buna güç zehirlenmesi diyorlar.Dışarıdan bakınca yeşil türbe içine girince estağfurullah tobe. Vatandaş enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yoruldu gençlerimiz işsizlikten karamsar esnafımız siftahsız dükkan kapatıyor ve biriken kredi prim vergi borcu var ne yapacağını şaşırdı orta ve küçük ölçekli işletmeler dolar ve Euro yükselişi nedeniyle yatırımlarını durdurdu ve işçi çıkartmaya başlayacak emekli maaşı yetiremiyor ve sağlık kesintilerinden ne kadar maaş aldığını bilmiyor mutsuz. İşçi me memur aybaşını getiremiyor ve ek işte de çalışsa veya aile büyüklerinin yardımı da alsa aybaşını getiremiyor bankalara rehin durumda ve bitkin. Çifti ürünleri para etmiyor çoluk çocuk şehre göç etti ya sözleşmeli köle oldu. Sözleşmeli personel perişan edilen sözleşmeli personel neden yapıldığı düşünüyor çözemiyor işsiz kalacağı için doğacak sıkıntıdan çözüm arıyor. Benzin ve motorin zamları iğneden ipliğe zamlar kapıda. Kısacası milletçe perişanız milli irade seçimi bekliyor Sandıkta el mi yaman bey mi yaman cevabını verecek İYİ günlere