Atatürk'e ölüm fetvası çıkaran şeyhülislamın adı okula verildi

Osmanlı'da Damat Ferit hükümetinde şeyhülislam olarak görev yapan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'e ölüm fetvası çıkartan Mustafa Sabri'nin adı Tokat'ta yeni açılan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Atatürk'e ölüm fetvası çıkaran şeyhülislamın adı okula verildi

Osmanlı'da Damat Ferit hükümetinde şeyhülislam olarak görev yapan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'e ölüm fetvası çıkartan Mustafa Sabri'nin adı Tokat'ta yeni açılan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

15 Kasım 2017 Çarşamba 08:14
Atatürk'e ölüm fetvası çıkaran şeyhülislamın adı okula verildi

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre, Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk ve Kuvayi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvasını kaleme alan Mustafa Sabri’nin adının Tokat’ta yeni açılan bir imam hatip lisesine ortaya çıktı. Yazılı açıklama yapan Eğitim- Sen, okulun isminin derhal değiştirilmesini istedi. Mustafa Sabri’nin adının daha önce Tokat’ta kurulan vakfa verildiği ve emekli öğretmen Hami Karslı’nın açtığı davanın ardından vakfın isminin değiştirildiği ortaya çıktı. 

Eğitim Sen Tokat Şubesi Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, kent merkezinde yeni açılan imam hatip lisesine Mustafa Sabri’nin isminin verilmesine tepki gösterildi. Açıklamada, “Damat Ferit hükümetinde şeyhülislam olarak görev yapan 1869 Tokat doğumlu Mustafa Sabri; Mustafa Kemal için ‘Sultan Osman Oğlunun’ makamına geçmek isteyen kişi diyen, aynı zamanda İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ne mensup bir kişidir. İstanbul hükümetinin, Anadolu’daki milli mücadele hareketine karşı yumuşak davrandığını savunmuş, Sevr Antlaşması’nın kabulünü ısrarla istemiş hatta bunun için eşinden bile eleştiri almıştır. Milli Mücadele’ye karşı daima olumsuz tutum ve davranışlar içerisinde yer alan Mustafa Sabri, yeni kurulan Türk devletini ve rejimini daima eleştiren, tüm inkılaplara karşı çıkan, Cumhuriyete ve Atatürk’e karşı devamlı kin ve nefret kusan bir kişi olmuştur. Bu kişi Milli Mücadele’nin kazanılmasından sonra önce Yunanistan’a kaçmış ardından Mısır’a geçerek burada ölmüştür. Sonuç olarak, bu kişinin ismi, ilimizde bir Anadolu imam hatip lisesine verilmiştir. İlimizde, ismi okula verilebilecek bir Türk büyüğü, ilim adamı, eğitimci, yazar, veya sanatçı yok mudur?” denildi.

ADINA VAKIF KURULMUŞ

Mustafa Sabri’nin ismini AKP’li Belediye Başkanı Adnan Çiçek döneminde Tokat’ta kurulan bir yardım vakfına verildiği de ortaya çıktı. Emekli öğretmen Hamit Karslı, “Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi Vakfı’nın isminin Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasa ile belirtilen niteliklerine ve anayasanın temel ilkelerine, hukuka, milli birliğe ve milli menfaatlere aykırı olduğu” gerekçesiyle vakfın kapatılması için 2007’de Tokat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. İki yıl süren mahkeme sürecinde vakfın ismi noter senedi ile Tokat Aşevi ve Yardım Vakfı olarak değiştirildi. Bunun üzerine mahkeme ortada şikâyet konusu olan bir vakıf kalmadığı için 2009 yılında davayı bitirdi. Emekli Öğretmen Hami Karslı, “Mustafa Sabri bunlar için bir tutunacak dal, çünkü Atatürk devrimlerine en önce karşı çıkanlardan birisi. ‘Türk yaratıldığım için beni affet Tanrım’ diyecek kadar ‘Türklüğe tövbe’ diyecek kadar Türk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı. Bir liseye bu kişinin ismi verilmiş, faaliyetlerini sürdürüyor ve kimseden de çıt çıkmıyor” diye konuştu.

‘KESİNLİKLE TESADÜF DEĞİL’

ADD Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş de, “Cumhuriyet, Atatürk düşmanı, Atatürk’ün Nutuk kitabında ‘Vatan haini’ olarak tanımladığı bir kişinin ismi bu eğitim öğretim yılı başında şimdi de Tokat’ta imam hatip lisesine verildi. İngilizlerle bir olup, İngiliz uçaklarından atılan bildirilerde ‘Kuva-i Milliye ye yardım etmeyin, bunların katli vaciptir’ diye fetvalar veren bir Şeyhülislam bu. Bir liseye bu kişinin isminin verilmesi kesinlikle tesadüf değildir, bilinçli bir eylemdir. Şeyhülislam Mustafa Efendi bugün birileri Atatürk maskesini takmaya çalışsa da Atatürk karşıtlarının rol modelidir ve bu geleneği, bu karşıtlığı yaşatmak isteyenlerin bir çabasıdır” dedi.

MUSTAFA SABRİ KİMDİR?

İstanbul hükümeti'nden Damat Ferit’in şeyhülislamı olarak görev yaptı. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk için ölüm fermanı hazırladı. Mustafa Sabri 1922 yılında ise Mısır’a gitti.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 15.11.2017 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BUNLAR 2017-11-15 08:40:40

Bu ve buna benzer vatansızların cumhuriyetle/kemalizmle ve aydınlanmayı sağlayan devrimlerle herzaman hesapları olacaktır. Bu ülkede bu vatansızlara bilerek yada bilmeyerek alet olan ... Tokat valiliği bünyesinde kurulan üyelerinin büyük bölümünün Milli Eğitimde okul müdürü olan ve okullara isim verme komisyonu nu protesto ediyorum......... YUH olsun sizlere.

Avatar
VatanSever 2017-11-15 09:48:43

Skandal falan değil, bu yobazların amacı Cumhuriyetimize 100ncü yılını göstermemek. Niyetleri ortada iken ben bu tür çıkışlarını yadırgamıyorum. Devlet düşmanı bunlar.

Avatar
vatanim 2017-11-15 08:35:06

Bu yobazlar iyice kudurdu. halkı imamhatiplere, müslümanlara düşman etmek için, halkı birbirine düşürmek için yemedeikleri halt kalmadı. şimdide bir müslümanı, bir din adamını suçlayarak fitne üretmeye bşladılar. bu yobazlara kim dur diyecek?

Misafir Avatar
adı saklı 2017-11-15 11:31:28 @vatanim

ÇÜŞ orda dur bakalım.

Beğenmedim! (0)
Avatar
cem karacan 2017-11-15 08:47:40

memleketimizde nasıl bir yobazın adı okula verilir .okullara gazilerin şehitlerin adı verilmeli verilsinki bu insanlar yaşatılsın.bu ismi verenleride hemen yargılayıp tutuklamak lazım bunun içinde tokatın delikanlı cumhuriyet savcısının dava açması lazım adı üstünde cumhuriyet savcısı çünkü cumhuriyetin kurucu liderine saldırı var.

Avatar
hadin len 2017-11-15 09:04:16

Atatürk bu ülkenin ortak değeridir. din düşmanı, ihanetçler, dış işbirlikçiler Atatürkçü olamazlar. numaradan Atatürkçü geçiniyorlar.

Avatar
Tekin Baran 2017-11-15 11:54:40

AL BIR TANE DAHA BEYNI GOTUNDE ISCI DENILEN YARATIK ZATEN AKP IS BANKASINININ PESINDE.IS BANKASI HISSE SENETLERI BORSADA, OS BSNKSSI MRNSUPLSTINDA. TURK DOL TSRIH KURUMUNDA, VE ATATUTK E AIT HISSELERDE CHP DE. IYILI CHP DE O BANKAYA DOKUNAMIYOR TAYYIP. BEN BOSUNA BENI GOTUNDE DEMIYORUM.

Avatar
işçi 2017-11-15 08:33:02

CHP İŞ bnakasına neden konmuş? iş bankası işçilerin olmalı. iş bankasının hatırına Atatürkçü kesilmiş bunlar yoksa bunlardra öyle vefa yok. bunlar vefasızdır. devletini, vatanını işgale çağıran bir adam ATATÜRKÇÜ OLABİLRMİ? bu miras yedilere dur demeli artık

Misafir Avatar
adı saklı 2017-11-15 11:42:11 @işçi

Ziraat Bankası ile Halk Bankasının hangi partiye çalıştığında eleştir kıçın tutuyorsa üstelik bu bankalar devlet bankasıdır. Özel bankaların kimle kimlerle çalıştığı sen pek ilgilendirmez. İş Bankası Türkiye Cumhuriyetinin ilk ÖZEL bankasıdır. bilmeyen koyunlar melemesin

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
kadasını aldığım 2017-11-15 08:49:30 @işçi

ne alaka senin tahsilin ne sen okumuş koyun olmalısın.demekki sende atatürk düşmanısın atatürk olmasa anan türk baban ingiliz fransız italyan yunan bunlardan biri olurdu herhalde.

Beğenmedim! (0)
Avatar
cafer 2017-11-15 11:33:06

Bunların Yaptığı rezaletlik Dik durun eğilmeyin mert olun na mert olmayın Mayanız neyse onu yapın kıvırarak boyun bükerek değil yiğit olun mert olun.