Yaşlı bakım sigortası geliyor

Türkiye’de ömrün uzaması hükümeti daha rahat yaşlılık için harekete geçirdi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaşlı bakım sigortası için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu sigortanın dünya uygulamalarında aylık brüt gelir üzerinden yüzde 1-2’lik prim kesintisi yapılıyor.

Yaşlı bakım sigortası geliyor

Türkiye’de ömrün uzaması hükümeti daha rahat yaşlılık için harekete geçirdi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaşlı bakım sigortası için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu sigortanın dünya uygulamalarında aylık brüt gelir üzerinden yüzde 1-2’lik prim kesintisi yapılıyor.

18 Kasım 2017 Cumartesi 16:18
Yaşlı bakım sigortası geliyor

Hürriyet Gazetesi'nden  Hacer BOYACIOĞLU haberine göre yaşlılıkta geçen sürenin artmasının ardından, sosyal güvenlik sistemine yeni bir sigorta geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Yaşlı bakım sigortası uygulamasının hayata geçirilmesine yönelik ön çalışmalarımıza başlamış olacağız” dedi. Halen birçok ülkede uygulanan sigortada, çalışırken ödenen primler yaşlılıkta her türlü bakım ihtiyacının finansmanında biriktiriliyor.

YAŞLI NÜFUS ARTIYOR

Bakanlığının 2018 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gelecek yıl yapılması öngörülen çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Sarıeroğlu’nun bahsettiği yeni projeler arasında yaşlı bakım sigortası da yer aldı. Birçok ülkede yaşlı nüfusun oranın artmasıyla bu tür uygulamaların gündeme geldiğini söyleyen Sarıeroğlu, şöyle devam etti:
“Yaşlı nüfusun oranı genç nüfustan ve toplam nüfustan daha hızlı artmakta, bu durum yaşlanma sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Nüfusun yaşlanması uzun vadede bakıma yönelik talepleri de arttırmaktadır. Her ne kadar ülkemiz genç bir nüfusa sahip olsa da, nüfus projeksiyonları ülkemizin de yakın gelecekte yaşlı nüfus sorunu ile karşı karşıya kalacağını göstermektedir. Bu kapsamda yaşlı bakım sigortası uygulamasının hayata geçirilmesine yönelik ön çalışmalarımıza başlamış olacağız.”

PRİM ÖDENİYOR
Sarıeroğlu’nun bahsettiği yaşlı bakım sigortası, dünyanın birçok ülkesinde farklı şekilde uygulanıyor. Genel işleyişte ise, aylık düzenli bir geliri olanlardan, brüt gelirleri üzerinden yüzde 1-2 gibi değişen oranlarda prim kesiliyor. Sigortalı, emeklilik dönemi içinde daha çok hizmet almak isterse, daha yüksek bir prim ödüyor. Daha basit ve kolay olan ihtiyaçların karşılanması istendiğinde ise, daha düşük prim ödenebiliyor. Bu kapsamda verilecek hizmetler arasında, sigortalının bizzat bakımı veya ev işlerinin yürütülmesi de bulunuyor. Bu sigorta koluna yatırılacak primler, genelde 65 yaştan önce kullandırılmıyor. Kişinin primleri ödeme gücü yoksa, ödemeleri devlet üstleniyor.

15 BİN SURİYELİYE İŞ

Sarıeroğlu, yaptığı sunumda istihdam hayatında yer alan Suriyelilere ilişkin de bilgi verdi. Sarıeroğlu, “Yönetmeliğimizin yayımlandığı 15 Ocak 2016’dan itibaren, 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla toplam 15 bin 22 Suriyeliye çalışma izni verildi” dedi.

780 LİRA MAAŞ İSTİSNA

Sosyal  medyada son dönemde emekli olan sigortalılara, 780 lira emekli aylığı bağlandığı iddia edildi. Yetkililer ise, 780 lira emekli aylığının sistem içinde bir istisna olduğu bilgisini verirken, “65 yaşını doldurmuş, primleri hep asgari ücret üzerinden ödenmiş ve prim gün sayısı 3 bin 600’de kalmış bir kişi, normalde prim gün ödeme sayısını doldurmadığı için, emekli olmamalıdır. Ancak yaşa bağlı olarak, söz konusu kişilere emeklilik hakkı veriliyor. Çok istisna olan bu uygulama kapsamına giren kişi sayısı da, halen çok sınırlı düzeyde bulunuyor” diye konuştu.

TAŞERON İÇİN TARİH VERDİ
Komisyonda milletvekillerinin soruları yanıtlayan Bakan Sarıeroğlu, taşeronlarla ilgili yasal düzenleme konusunda tarih verdi. Sarıeroğlu, çalışmaların belli bir noktaya geldiğini, sosyal taraflarla görüşüldükten sonra Meclis’e gönderileceğini belirterek, “Meclis’e 10 gün içinde bütçeden önce 
getirmemiz gerekiyor” dedi.

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
YaşlıBakımSigorta
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.