Ülkemiz de milyonlarca işsiz. Evlenemeyen yüz binlerce genç…

Dolar almış başını gidiyor. Bir ayda hayat yüzde 20 zorlaştı. Euro Dolardan farksız, O da başını almış gidiyor. Mutfaklar yangın yerindeyken, iş dünyası; sanayiden turizme kan ağlarken gündem değiştirme uzmanı AKP iki konuyu kucağımıza bıraktı.

Şanghay Beşlisi'ne girelim mi?

Tecavüzcülere af tasarısı ne olacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Hanım bu tasarıya tepkide toplumsal destek buldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de net oldu.

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya gibi AKP’li hukukçuların da tepkisini çeken yasa tasarısından söz ediyorum.

Bu konularda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ‘hassasiyetini’ biliyoruz. Zina tarifinde olduğu gibi. Çünkü O da anne, O da kadın. Sümeyye Erdoğan da kamuoyuna yansıyan tepkinin daha fazlasını gösterdiği gelen haberler arasında.

Basit bir mesele değil elbette. Söz konusu olan aile kurumu.

Ama bilirsiniz gazeteciliğin temeli soru sorma, yani şüphedir…

Bu tasarı sanki bana tartışıldığı anlardan itibaren geri çekileceği de belli olan bir tasarıydı. AKP'ye İktidarı Türkiye'nin reflekslerini iyi okuyan parti olduğu tezi de bunu söylüyor…

Peki, öyleyse bilerek ve isteyerek neden ortaya attılar? Yanıtını Saray'ın yaptığı çıkışta buluyoruz...  Tartışmaların en hararetli anında Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi:

Hükümetin toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate almalı, geniş bir mutabakat içinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum.

Toplumun uyarılarını dikkate alan ve uzlaşma arayan bir başkan profili.

Başbakan Yıldırım da çağrıya katıldı.  Teklif geri çekildi. AKP’nin TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın, ‘komisyona geri çekmemiz söz konusu değil’  sözü de havada asılı kaldı.

 

Selin hanımın buhar edilmek istenen sözleri

Tüm bu tartışmaların içinde CHP'li Selin Sayek Böke'nin ekonomi ile ilgili açıklamaları araya gitti.  Oysa ülkedeki  yangın, halı altına süpürülecek gibi değil!

Böke; krizin üretim zemininden mali sisteme kaydığına dikkat çekiyor. Hatta Bankacılık krizinden söz ediyor! 2001'de AKP'nin gelişini hazırlayan ve koalisyon ortaklarını sandığa gömen krizden daha da büyüğü...

Bu küresel bir kriz değil, Türkiye’de yaşanan geçmiş krizlere de benzemiyor diyor. Anlaşılan tam bir Ekonomik tusunami tehdidi söz konusu.  

Ancak gazeteler televizyonlar geçim sıkıntısından, iş dünyasındaki bunalımdan söz etmiyor! İşçi sendikalardan ne işveren temsilcilerinden ne de sözde sivil toplum kuruluşlarından çıt çıkmıyor! Meydan kanalları dolaşan suni gündem lafazanlarına kaldı.

Toplumun asıl sorunlarını konuşulmayı beklerken, Şanghay Beşlisi'ne üyelik meselesi gündeme getirildi.

 Avrasyacılar ve AB, karşı karşıya.

Türkiye her ne kadar kapısında bekletilse de yüzünü Batı'ya çevirmemeli... Bu yönde içeride ite kaka demokrasinin yeşermesine neden oldu görüşündeler...

Avrasyacılar ise dünyanın merkezinin kaydığını, üretimin, enerjinin, gerçek dostluğun Avrasya'da olduğunu ileri sürüyorlar...

Oysa toplumun büyük çoğunluğu ve ben; Mustafa Kemal Atatürk diyorum...

Doğal olmayan   geç kalmış tartışmalar bunlar. Atatürk büyük dehası ile yaşadığı dönemde dünyanın nereye gittiğini görmüş ve Türkiye'nin yönünü çizmiştir.

Muasır medeniyet, denge, bilim, uygarlık, dış politika ve ekonomide tam bağımsızlık demişti. Bunları yok sayarak ister AB kapısında bekleyin, ister Şanghay Beşlisi'ne girin fark etmez.

Türkiye'nin yüzünü Batı'ya dönmesi Avrasya'yı unutması anlamına gelmez. Evet; Batı, bölücü terörü destek verirken ülkeyi yöneten siyasi iktidarların hiç mi hataları olmadı, Avrasya ülkelerinin gündeminde bu konu yok. Türk cumhuriyetleri, soydaşlarımız o bölgede, gerçek ve samimi dostluk da. Tüm bu gerçekler Türkiye'nin ayarını bozmamalı...

Bilmediğiniz sularda yelken açmak için önce geminizin sağlam olması gerekir.

Oysa gemi su alıyor... CHP'li Böke'ye kulak verelim;

Açıklanan işsizlik verileri yeni bir rekora işaret ediyor. İşsizlik yüzde 11,3'e ulaştı. 3 milyon 493 bin kişi çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. 2 milyon 514 bin kişi ise umudunu kesmiş, iş dahi aramıyor! Sadece 500 bin kişi bu yıl işini kaybetti..."

Ülke  yangın yerine dönmüş varsa yoksa Başkanlık. Ne Batı'nın oyunları, ne Avrasya'nın bilinmezliği. Türkiye rotasını kendi çıkarı  üzerinde tutturmak zorunda.

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.