İyi günler Hüseyin Bey Ben 2009 Ocak ayından beri özel bir firmada çalışıyorum fakat son bir senedir maaşımı zamanında vermediler. Hep parça parça harçlık alır gibi aldım ben istemesem vermeye niyetleri yok sigortamı da asgari ücretten gösteriyorlar. Bu nedenle işten ayrılma sebebim doğuyor mu? İşyerine ihtar çeksem içerdeki paramla kıdem tazminatımı bide bu seneki yıllık izin ücretimi talep etsem kanunen doğru oluyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler
Merhaba Sayın okuyucumuz, gösterdiğiniz sebepler işçi bakımından HAKLI FESİH sebebi doğurur ve siz iş sözleşmenizi iş kanunu 24/2 madde çerçevesinde sona erdirip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. İşverene ihtar göndermek ise size ileride oluşabilecek yasalhusumet (dava) durumunda kanıt niteliği taşıyacağından faydalı olur. iyi günler
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.