CHP içinde, ‘Atatürk, İnönü ve Ecevit misyonu’ vardır.
Temelde çelişmezler ama yarışmaktan da geri kalmazlar.
Yani CHP, DSP ve SHP…
CHP’yi yeniden açarak hayat veren Deniz Baykal, Atatürk misyonunun temsilcisidir. Ecevit’in Genel  Başkanlığındaki DSP, Erdal İnönü’nün başkanlığındaki SHP var olduğu dönemde CHP’yi yaşattı. Kendisini ve CHP’yi ayakta tuttu. CHP’yi kuruluş ayarlarına çekti. Sadece Ortanın solu ve sosyal demokratları değil, CHP’yi cumhuriyetçilere, cumhuriyetçi demokratlara, demokratlara  adres olarak göstermeyi başardı.
Ecevit CHP içindeki ‘çatışmalardan’ uzak durmak için DSP’yi kurdu. Güçlü Genel Başkan olmak istiyordu. Oldu da. Rahşan Ecevit bu misyonun ‘protokol’ temsilcisidir. Hüsamettin Özkan da tartışmasız siyasi temsilcisi. Aktif siyasetin dışında da olsa Ecevit misyonunu Hüsamettin Özkan temsil eder. Kemal Kılıçdaroğlu tam olmasa da  misyon içinde sayılabilir.
İnönü misyonunu şu anda aktif siyasette Murat Karayalçın lider olarak temsil ediyor.  İnönü ailesi de aktif. SHP-HEP işbirliği ile sadece sol politikalar yara almadı, İnönü soyadı da büyük yara aldı. HEP milletvekilleri SHP’yi terk edince CHP’ye yolculuk hızlandı. CHP’nin misyonunu doldurduğu gerekçeyle sol parti arayışındaki Fikri Sağlar ve Gürbüz Çapan’ın da içinde bulunduğu SHP, 2003 yılında yeniden canlandırılmak istense de olmadı.
Bunları fotoğrafı net görelim diye hatırlattım.
Geçtiğimiz günlerde Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın PM’yi olağanüstü toplantıya çağırmak için imza topladığını yazdım. Sayın Fikri Sağlar ile de konuştum. İmza toplamadığını söyledi.
Ankara’da olağanüstü PM toplantısı için imza toplandığı haberleri yoğunlaşınca, ‘kim? diye araştırdım. Karşıma çoğu Fikri Sağlar ile ilişkili şu liste çıktı:
İrfan Önal, Aykut Erdoğdu, Hakkı Süha Okay, İlhan Cihaner, Çetin Soysal, Mehmet Ali Çelebi, Gülseren Onanç, Orhan Sarıbal, Hakkı Akalın, Berhan Şimşek, Gülizar Biçer Karaca, Yaşar Seyman, Haluk Pekşen (yedek), Yıldırım Kaya.
Fikri Sağlar’ı aramayı düşündüm. Yanıltmayayım, Almanya’da olduğunu öğrendim. Zaten siyasi yolculuğunda daha çok görüşeceğiz. Bu sebeple aramadım. Sağlar, Almanya’da Alevi dernekleri ile de temasta bulunacakmış. Ne dersiniz yoksa, ‘Kemal Kılıçdaroğlu, Alevileri değil Tuncelileri temsil ediyor. Alevi olduğunu bile söyleyemiyor’ mu dedi? Bekleyelim, göreceğiz. O tarihlerde Kemal Kılıçdaroğlu da beraberinde Zeynep Altıok, Selin Sayek Böke, Gürbüz Çapan ve Rasim Bölücek olduğu halde Almanya’daydı. Pişti oldular mı diye merak ederken, ‘Bu Almanya’da ne var?’ demekten kendimi alamadım.
 
İlk vuruş Mersin’den

Peki, olağanüstü PM imzacıları ne istiyor?
Gerekçe şu: MYK gündemi takip edemiyor. AKP’nin peşinden sürükleniyor. MYK üyeleri halka dokunamıyor. AKP politikalarına karşı  radikal çıkış yapan yok.
Bu görünürdeki gerekçe bence... Asıl gerekçe PM’yi ‘işler haline’ getirerek Kemal Kılıçdaroğlu’nu zorlamak. PM toplantılarını bir parti içi muhalefet kürsüsü olarak kullanıp, mukayese yolu ile genel başkan alternatifleri çıkarmak. İnkâr edecekler ama bu ekibin favorisi Fikri Sağlar, plasesi Aykut Erdoğdu. İlhan Cihaner’i de unutmayın.
Yoksa tüzüğe göre MYK üyelerini atamak genel başkan yetkisindedir. Bu tüzüğün verdiği haktır. PM, Genel Başkan ile ilgili ancak güvensizlik kararı verebilir. O zaman çarşı karışır.
Fikri Sağlar’a 600 oy veren delege ne istiyor? Mersin’den başlayalım. Mersin’de MHP’ye göz kırpan, Aydın Ayaydın’ın dünürü, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yakın arkadaşı eski Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın, Kılıçdaroğlu tarafından baş danışman olarak ataması tartışılıyor. Yenişehir ve Toroslar başta olmak üzere bazı belediye meclis üyeleri istifa noktasına geldi bile. Çünkü Talay’ın hedefi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı.
Fikri Sağlar’a İnönü Vakfı ve ailesi tam destek veriyor. Her ne kadar liderlik tartışmalarını ‘istemem ama yan cebime koyun’ dese de gündemde kalmaktan hoşlanan ve beslenen Fikri Sağlar’ın da asıl hedefi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı. İstemihan Talay, CHP dışında DP-MHP tabanını, Sağlar ise HDP tabanını yanına alarak yürümek istiyor.
Mersin ne mi diyor?
C şıkkı, hiç birisi. 
Sağlar’a ‘600 oy aldın, git genel başkan adayı ol’ diyor. Talay’a da ‘yerinde otur’…
Fabrika ayarlarına dönelim diyen Cumhuriyetçiler, Demokrat Cumhuriyetçilerden sonra, CHP’ye en soldan bakalım diyenler Yeni CHP’ye karşı…
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.