Yaşı 55-60 olanlar 1980 öncesini genç olarak yaşayan yaş grubudur. Özellikle İstanbul, Ankara, Adana, Malatya, Sivas, Çorum, K. Maraş'ta yaşananlar 1980 darbesinin alt yapısını oluşturabilmek içindi.
Darbe yapmak için ülkemizin göz bebeği bilim adamlarını, gazetecilerini, siyasetçilerine en önemlisi gençlerimize kıyan kalleş, katil zihniyet neydi? Bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bu coğrafya da kavgayı kimler çıkartıyor?
1977, Bir  Mayısında Taksim'de kontrgerilla halkın ve işçilerin üzerine ateş açtı. 34 emekçi canından oldu.. Sonrası İstanbul Üniversitesi'nde öğrenci arkadaşlarımızın üstüne bombalar atıldı.  7 öğrenci kardeşimiz hayatını kaybetti.
Darbe sağ-sol demeden geldi...
Malatya’da Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ve iki torunu, gelini gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu hayatını kaybetti.
Bu provokasyon sonunda meydana kanlı eylem sonunda çıkan arbedede solcu ve demokrat bilinen esnafın iş yerleri yağmalandı.
Peki, bu olaylar olurken devlet denen olgu ne yapıyordu? Seyrediyordu.
Sivas'ta Ali Baba Mahallesini basanlar mahkeme önüne bile çıkmadı.
Bu vurdumduymazlık, Çorum ve Kahramanmaraş katliamlarına davetiye çıkardı.. Alevi evleri işaretlendi, çocuklar vahşice kaynar sulara atıldı. Bize göre daha fazla ama resmi rakamlara göre bile 113 canımız gitti. Katledildi...
12 Eylül Faşizmi masum insanların katledilmesinin ayak sesleri arasında geldi işbirlikçileri ile birlikte karabasan gibi sinemize oturdu..
12 Eylül'e 'alkış' tutan ve 'selam duran'lar bugün iktidar olanlardır.
12 Eylül zindanlarına ülkücü-solcu gençler Atatürk'ün Nutkunu istediklerinde aylarca beklerken, Seyit Kutub'un 'kulaktan dolma teorilerini' anlatan kitaplar bir kaç gün içinde ellerine ulaşıyordu..
Minyeli Abdullahlar 12 Eylül Faşizminde hortladı.
ABD'nin dünkü 'yeşil kuşak' projesinin 'gençleri' bugün aynı yere memuriyet görevini yerine getirmektedir.
Yeşil kuşak, yeşil dolar harekâtına dönüşerek.
12 Eylül ile zindanlar doldu taştı.
Kan ve göz yaşı ülkücü-solcu demeden 78 kuşağı gençliği bir kaybolan kuşağa dönüştürüldü..
Zindanlara atıldı, asıldı, işkencelere muhatap oldu.
En acısı da devlet için 'kurşun atan ve kurşun yiyen!' arkadaşların durumun idi. Onlara da 'bu devletin polisi var, askeri var siz kim devleri korumak kim?' dediler.
Ve kader arkadaşlığı ile birlikte 'karıştır-barıştır' ile zindan arkadaşlıkları başladı.
İşkenceyle öldürülen İlhan Erdost'un katledildiğine Copların Askerileri kitabında Türkeş'in sağ kolu Rıza Müftüoğlu tanıklık ettiğini yazdı.
Ve o acı günleri yaşayan 78 kuşağı gençler birbirine mermi sıkan, yaralayan hatta öldüren gençler yetişkinliklerinde 'barışmayı' da öğrendiler.
 
Gençler barışın kıymetini bilin


Barışın, sevginin, saygının kıymetini de.
Acı ve pahalı da olsa 'birlikte yaşamayı' öğrendiler.
Musin Yazıcıoğlu ile Melih Pekdemir aynı işkencehanede sorgulandı. 3 Metrekarelik hücrede birlikte yattı.
Gelelim günümüze.
PKK içinde de bu süreci 'sol kimliği' ile yaşayan lider kadro yaşlanıyor. Etkisizleşiyor.
Yerine 'hendek' ve 'molotof'tan başka bir şey tanımayan 2018 kuşağı geliyor...
Türkiye 35 yıldır bir anlamsız kavganın içinde. Ölüm ve nefret gene tavan yapmış. Mahalleler değil, ilçeler hatta şehirler bölünmüş... Karşılıklı 'duygusal kopuş' yaşanıyor.
Türk-Kürt kavgası körükleniyor.
Allah korusun sırada 'mezhep kavgaları' riski var. Egemenler kanlı planlar peşinde.  Uyanık olmalıyız. ABD nin BOP benzeri projelerinin bir aktörü durumunda olmayalım. Türk'ü sevmeyen, Kürt’ü de, Arap'ı da sevmez. Sünni’yi sevmeyen, Aleviyi de sevmez...
Niye sevsin ki?
Solcu, ülkücü- Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Diyarbakırlı, Edirneli aynı potadayız.  Aynileşmeden birlikte yaşama iradesi ortaya koymak zorundayız. Acılar bize bunu öğretti. '008- 2018 kuşağı size de öğretecek. Temennimiz bedeli bizimki kadar ağır olmasın.
Çare mi?
Tam demokrasi. Cumhuriyetçi demokrasi. Etnik kimlik ve inanç kimliğe dayalı değil.
CHP'ye büyük görev düşüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da.
Yeni CHP değil, Yeniden CHP için bu güven şart.
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.