banner87

Sonuç ne olursa olsun AKP’nin dayattığı Cumhurbaşkanlığı görünümlü Başkanlık sistemi tartışılmaya devam edecek. Bunun için CHP’nin ‘tüm muhalefet unsurlarına’ nasıl bir demokrasi hayal ettiğini net bir biçimde anlatması gerekiyor.

Önce TBMM’de 330 referandumun önünü kesecek politikayı belirlemeli. Bu imkânsız değil. Milletvekillerine de çok görev düşüyor. Kavga etmeden, özellikle AKP ve MHP milletvekillerine rahatça, gizli yöntemle oy verme ortamımın oluşmasına katkıda bulunmalı. Ucuz kahramanlık yapmadan. Anlayışla ve akılcı yöntemle.

HDP Milletvekilleri için de bu geçerli. Ama önce hangi araçlarla anlatacağına karar vermeli… Hangi medya ile? Kimlerle..?

CNN-TÜRK’te İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi izledim. Çok başarılıydı. Referandumun sonuçlarını ekonomik yollardan anlatmaya çalıştı. Bu çabası desteklenmeli. CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal zaten çoktan start verdi bile. Kemal Bey CHP’nin ‘aslarını’ sahaya sürmeye başlamalı.  

Bu anayasa değişikliğinin sonucu ne olursa olsun Türkiye erken seçime gidecek. Siyasi partilerin yeniden şekillenecek. Siyasetin bilinen ya da bilinmeyen yeni yıldızları da bu sürede ortaya çıkacak..

Baykal’ın yıldızının yeniden yükselmeye başladığı gibi… Tabii ki bazılarınınki de sönecek!

 

Siyasetin kaygı verici durumu

CHP dayatılan Başkanlık sistemine karşı neler yapılması gerektiğini “Gerçek Demokrasi” başlığı altında ifade etti. Başkanlık Rejimi tartışmalarının ele alınış biçimi ve MHP tabanının karşı tutumuna rağmen sayın. Devlet Bahçeli’ bireysel gelecek kaygısıyla AKP iktidarına verdiği destek; Ülkemiz siyasetinin geldiği nokta kaygı verici durumda bir kez daha toplumun gözleri önüne sermiştir. Süreç baştan sona kadar değerlendirildiğinde görülecek olan tek şey, iktidarın  demokrasiye inanmadığı   görülecektir. 

 

Ülkeyi ve demokrasiyi korumak için

Tarikatlar ve Cemaatler çıkar ilişkileri şeklinde örgütlenen ve kendilerinden olmayan herkesi düşman olarak gören bir düşünceyle karşı karşıya olduğumuz  gelinen noktadır. Cumhuriyet Demokrasi mücadelesi vermeye kararlı muhalefet  için ilk adımsa yaşanan durumun doğru tespit edilmesidir. Başkanlık tartışmaları özelinde doğru tespit: Uçurumdan önceki son çıkıştır! Ülkemiz hızla uçuruma doğru yol almasıdır. Başkanlık Rejimi, Ülkemizde her şeyin  değiştirileceği bir düzeni ifade etmektedir. Dünyanın dört bir yanında yaşanan Başkanlık deneyimleri de Ülkemizi bekleyen büyük tehlikeye karşı son  çıkışı görmeliyiz.

 

Sadece ikisinde başkanlık var

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi’nin zirvesinde yer alan 20 ülkenin sadece 2’sinde Başkanlık sistemi varken endeksin dibindeki 20 ülkenin 14’ünde Başkanlık, 5’indeyse Yarı Başkanlık sisteminin olması tesadüf değildir. Bir başka deyişle bu tablo Türkiye’nin aydınlıkla karanlık, özgürlükle tutsaklık ya da 21. yüzyılla Orta Çağ arasında bir tercih yapmak zorunda olduğunu göstermektedir. Bir yanda Başkanlık adı altında yoksulluğun, yolsuzluğun, yasakların kurumsallaşması diğer taraftaysa özgür bireyler olarak insanlığın aydınlık yarınlarında söz sahibi olacağı özgür geleceği. Ancak bugüne kadar yaşananlar muhalefet unsurlarının söylem ve eylem olarak, yükselen büyük tehlikeye karşı doğru noktada olduğunu göstermemektedir.

Muhalefet, 2002 yılından beri genel ve yerel seçimlerle referandumlarda yaşandığı gibi, sadece “hayır” diyerek ya da “reddin gerekçelerini anlatarak” yani iktidarın yapmak istediklerine karşı çıkarak bu tehlikeyi bertaraf edemez. “Aynı şey yapılarak, farklı sonuç alınamaz” diyen Einstein’ı haksız çıkarma uğraşından artık vazgeçilmelidir. Son gelinen durum çok daha vahimdir ve 10 yıldır söylenen sözlerle, 10 yıldır denenen yöntemlerle ve 10 yıldır sahada olan kişilerle bu mücadele kazanılamaz. 

 Cumhuriyet’in deneyim birikimi bizimle. Cumhuriyetçilerin sarsılmaz inancı bizimledir. Ve her şeyden önce doğru bizimledir. Yapılması gereken de durumu doğru tespit ettikten hemen sonra geçmişte uygulanmış olan yanlış yöntemleri reddederek mücadeleyi yeniden örgütlemektir. 

Gelinen noktada ülkemize ve Cumhuriyete borcumuz vardır.

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.