banner58

Engelli vatandaşlara 11 yıllık üstgeçit engeli

Engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarına ve karşıdan karşıya geçmeleri için 11 yıldır üstgeçit yapmadılar!

Engelli vatandaşlara 11 yıllık üstgeçit engeli

Engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarına ve karşıdan karşıya geçmeleri için 11 yıldır üstgeçit yapmadılar!

13 Haziran 2017 Salı 22:51
Engelli vatandaşlara 11 yıllık üstgeçit engeli

CHP İBB Meclis Üyeleri M.Berke Merter, Sait Çoşkunoğlu ve Doğan Olgun ortaklaşa hazırladığı yazılı soru önergesinde İstanbul genelinde ki Engelli vatandaşlarımızın Otobüs ve Metrobüs duraklarında ve üst geçitlerde rahat ulaşımı için gerekli olan asansör sorunu, çalışmayan ve arıza yapan üst geçit asansörleri sorununu mecliste gündeme getirdiler. CHP’li Meclis Üyeleri önergelerinde: “2006 yılından bu yana bize hizmet veren Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi T4 Habipler Tramvay Hattı'nın 16. Durağı olan Cumhuriyet Mahallesi Durağı'nda engelliler için asansör ve engelli rampası bulunmaması engelli, hasta ve yaşlı vatandaşlarımız ve STK’lar tarafından protesto edildi ve konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı, bir çok medya organında yayınlandı. Tarafımıza iletilen fotoğraflarda da görüldüğü gibi engelli, hasta ve yaşlıların durakta bulunan üst geçide çıkmak istemesi çarpıcı görüntülere sahne oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'a da sorunun çözümü için vatandaşlarımız adına çağrıda bulunuyoruz. Protez bacaklı engellilerimiz var, tekerlekli sandalye ile hayatını yaşayan ve duraklardan ulaşım araçlarına ulaşmak isteyen engellilerimiz var, diyaliz hastası vatandaşlarımız var” hatırlatmasında bulundular.

Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2017 yılı Haziran ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri M.Berke Merter, Doğan Olgun, Sait Çoşkunoğlu, Şenol Yolbir, Musa Keleş, Seyit Ali Aydoğmuş ve Hasan Tapan’ın imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge: 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

Konu: Engelli vatandaşlarımızın Otobüs ve Metrobüs duraklarında ve üst geçitlerde rahat ulaşımı için gerekli olan asansör sorununu hakkında.

Engelli vatandaşlarımızın Otobüs ve Metrobüs duraklarında ve üst geçitlerde rahat ulaşımı için gerekli olan asansör sorununu CHP’li İBB Meclis Üyelerimiz defalarca sözlü ve yazılı önergeleriyle, mecliste gerçekleştirdiği konuşmalarıyla İBB Meclis Gündemine taşımışlardır. İstanbul genelinde bir çok üst geçitlerde engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarına ve karşıdan karşıya geçiş yapmalarında sorun olduğu malumdur. Yine bir çok üst geçitler de “asansörde yenileme çalışması yapılacak olup güvenlik nedeni ile hizmet dışıdır” yazılarını görebilirsiniz.

 2006 yılından bu yana bize hizmet veren Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi T4 Habipler Tramvay Hattı'nın 16. Durağı olan Cumhuriyet Mahallesi Durağı'nda engelliler için asansör ve engelli rampası bulunmaması engelli, hasta ve yaşlı vatandaşlarımız ve STK’lar tarafından protesto edildi ve konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı, bir çok medya organında yayınlandı. Tarafımıza iletilen fotoğraflarda da görüldüğü gibi engelli, hasta ve yaşlıların durakta bulunan üstgeçide çıkmak istemesi çarpıcı görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'a da sorunun çözümü için vatandaşlarımız adına çağrıda bulunuyoruz. Protez bacaklı engellilerimiz var, tekerlekli sandalye ile hayatını yaşayan ve duraklardan ulaşım araçlarına ulaşmak isteyen engellilerimiz var, diyaliz hastası vatandaşlarımız var.

2005 yılında çıkan 5378 sayılı kanun engellinin yaşamını kolaylaştıracak, toplumla bütünleştirecek bir kanundu. Bu kanunun yerine getirilmesini istiyor vatandaş. Engelli vatndaşlarımızın “Her zaman bizi çıkartacak bir vatandaşı bulamıyoruz. Lütfen artık bizimde sesimizi duyun. Yetkililerden isteğimiz bu” serzenişi ile sesleniyor ve aşağıdaki soruların cevap bulmasını arzu ediyoruz;

1.İstanbulun bir çok noktasında engelli vatandaşlarımızın Otobüs ve Metrobüs duraklarında ve üst geçitlerde toplu taşıma araçlarına ve karşıdan karşıya geçmeleri için, rahat ulaşımı için engelli rampası ve asansörü neden bulunmuyor, bu sorunlar ne zaman çözülecektir?

2. 2006 yılından bu yana bize hizmet veren Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi T4 Habipler Tramvay Hattı'nın 16. Durağı olan Cumhuriyet Mahallesi Durağı'nda 11 yıldır engelli vatandaşlarımız için asansör ve engelli rampası bulunmamasının nedeni nedir?

3. Metrobüs duraklarındaki asansörler neden çalışmamaktadır? Bu asansörlerin yeni yapılmış olmalarına rağmen arıza yapmalarının nedenleri nedir? Bu asansörler kime hangi yöntemle yaptırılmıştır? Her bir durak baz alınarak yapılan ödeme tutarı nedir? Bu asansörlerin imalat bitiminde kesin hak ediş kim tarafından onaylanmıştır? Yükleniciye bildirilen herhangi bir eksiklik var mıdır? Varsa ayrıntısı nedir? Bu konuda açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Varsa sonuçları nedir?

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.