banner58

HDP referandum ihlalleri raporununda 55 ihlal tespit edildi

HDP, referandumda tespit edilen ihlallerle ilgili rapor hazırladı. Raporda, 55 ihlal yaşandığı belirtildi.

HDP referandum ihlalleri raporununda 55 ihlal tespit edildi

HDP, referandumda tespit edilen ihlallerle ilgili rapor hazırladı. Raporda, 55 ihlal yaşandığı belirtildi.

16 Nisan 2017 Pazar 18:44
HDP referandum ihlalleri raporununda 55 ihlal tespit edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), bugün yapılan anayasa değişikliği referandumda tespit ettikleri ihlalleri rapor haline getirdi. HDP’nin raporuna göre, referandum hakkında 55 ihlal tespit edildi.

HDP’nin raporunda yer alan ihlaller şu şekilde:

1- Pek çok ilden gelen bilgilere göre sandıklarda seçmen sayısından az oy pusulası mevcut.

2- Mersin’de müşahitlerimizin okullara girişi engellenmeye çalışılıyor.

3- Cizre’de bazı okullara müşahitler alınmamış. İtiraz üzerine polisler üst arama yaparak müşahitleri okullara almış.

4- Çorlu Bahçelievler Ticaret Meslek Lisesi içinde AKP amblemi olan sandık rehberi dağıtılmış.

5- Muş Malazgirt Kızılyusuf Köy Muhtarı zorla açık oy kullandırmış.

6- Ceylanpınar Aydoğdu Mahallesi sandık görevlimiz dövülerek çıkarıldı.

7- Elazığ Palu’da tercih mühürü yerine evet mühürü kullanıldı.

8- Van ili Gürpınar ilçesinde askerler silahlı bir şekilde oy kullanıyorlar.

9- Ağrı ili Büyükyazı’da seçmenler açık oy kullanılmasına zorlanıyor.

10- Elazığ Arıcak Karataş’ta açık oy kullanılmasına zorlanıyor.

11- Erzurum Karayazı Çelikli köyünde askerler okulun içinde baskı amacıyla dolaşıyor.

12- Ankara Çankaya Eşref Bitlis Ortaokulu girişinde AKP’liler ve MHP’liler ortak masa kurarak seçmenlere propaganda yapıyorlar.

13- Urfa Siverek Çığırık Köyü Raif Mumcu İlköğretim Okulu’nda silah zoruyla açık oy kullanımı gerçekleştiriliyor.

14- Bingöl Sudüğünü köyünde 1295 ve 1294 numaralı sandıklarda açık oy kullanımı zorlanıyor.

15- Iğdır Yukarı Erhacı köyünde açık oy kullanımı zorlanıyor.

16- Erzurum Horasan sandık kurulu üyelerimizi dövüp okuldan atmışlar. Üyemiz Mukadder Yıldız suç duyurusunda bulundu.

17- Diyarbakır Kayapınar Talaytepe’de 2 okul sorumlusu gözaltına alındı.

18- Urfa Ceylanpınar Şavata köyünde HDP’li sandık kurulu üyesi darp edildi.

19- Muş Korkut Oğulbağı Köyü muhtar başkalarının yerine oy kullanıyor .

20- Diyarbakır Çermik Yabanardılı Köyü’nde husumetli iki ailenin seçim yüzünden tartışması sonucu çıkan kavgada 2 ölü 4 yaralı olduğu bilgisi ulaştı.

21- Erzurum Karayazı Anıtlı Mahallesi okulunda (tek sandık var) AKP’liler açık oy kullandırtıyor. İlçe genelinde açık oy kullandırma haberleri geliyor.

22- Van Erek Toki İlkokulunda HDP’li müşahitler okul alanından zorla çıkartılıyor.

23- Ağrı Eleşkirt Toprakkale Köyü’nde muhtarlar açık oy kullandırtıyor.

24- Şanlıurfa Suruç Süleyman Şah Ortaokulunda 1058 nolu sandıkta üyelerimizin tehdit edildiği bilgisi geliyor. seçmen olmayan kişiler de oy kullanmışlar, tutanak tutulmuş.

25- Şanlıurfa Suruç GAB Anadolu Lisesi’nde yine seçmen olmayan kişiler oy kullanmış, AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız ile giden kalabalıkların oy kullandığı, sandık kurulu üyelerimizin kalabalık tarafından tehdit edildiği için müdahale edemedikleri ancak oy kullanıldıktan sonra tutanak tutulduğu bilgisi geliyor.

26- Batman Tilmerç Toki Kazım Karabekir İlkokulu’nda polis memurlarının silahlarıyla kabin çevresinde olduğu söyleniyor.

27- Midyat’da Sarıköy’de açık oy kullanlıyor. Kızıltepe’de iki HDP’li gözaltına alındı. Xerabê Bava Köyü’nde yoğun bir baskı söz konusu.

28- Şırnak Merkez Yeniaslanbasar Köyü’nde korucubaşı ve AKP’li muhtar sandık başında oturmuş blok oy kullanılmış.

29- Van Özalp 3 Nisan Ortaokulu’nda emniyet amiri, HDP görevlisini okul dışına çıkardı.

30- Şanlıurfa’da köylerde muhtarlara talimat verildiği neredeyse tüm köylerde paket oy kullanıldığı Eyyübiye ilçesi Aşağı Koçlu Köyü eşbaşkanının aktarımına göre polisin sandık başından gitmesini istenildiği ve bu itiraz üzere okuldan çıkarıldığı bilgisi var. Av. Faruk Yaygın itiraz etmiş.

31- Diyarbakır’ın tüm okullarında sınıfların kapısına polisler masa ve sandalye koyarak oturup bekledikleri bilgisi geliyor.

32- Diyarbakır Molla Gülhan İlkokulu’nda müşahitler içeri alınmadığı, seçim kuruluna yapılan itirazlar sonucu sorunun giderildiği öğrenildi.

33- Şanlıurfa Suruç, Atatürk İlkokulu 1179 nolu sandıkta seçmen olmayan 8 kişi oy kullanmış, AKP Vekili İbrahim Halil Yıldız’ın bu sandığı da ziyaret ettiği bilgileri geliyor.

34- Erzurum Köprüköy ilçesi, Akçam Köyü’nde muhtar M.Reşit Karataş seçmenlere tehditle açık oy kullandırttığı bilgisi geliyor.

35- Diyarbakır Bağlar Milli Eğitim Vakfı İmam Hatip Ortaokulu’nda müşahitler gerekçesiz çıkarıldığı bilgisi geldi.

36- Mardin Derik Akıncılar Köyü’nde toplu oy kullandırılıyor.

37- Diyarbakır Çınar Dişlibaşak Köyü muhtarı sandık başında evet oyu kulanıllması için baskı yapıyor.

38- Siverek Şekerli Köyü muhtarı seçmen kağıtlarını alıp kendisi evet oyu kullanıyormuş, bir seçmen arayıp bildirdi. Sandık kurulu üyemize durum aktarıldığında itirazlarının dikkate alınmadığını, ağır tehdit aldığını bildirdi.

39- Urfa Siverek Günhisar Köyü’nde açık oy kullandırtılıyor.

40- Diyarbakır Bağlar’da İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesi’nde polisler okul sorumlularını ve sandık görevlilerini dışarı çıkarıyor. Ali Kuşçu Ortaokulu’nda müşahitler dışarı çıkarılıyor. Molla Gürhani İlkokulu’nda müşahitler kapının önünde tutuluyor. Karacadağ İmam Hatip Lisesi ve Milli Eğitim Vakfı İlkokulunda sandık görevlileri dışarı çıkarılıyor. Karacadağ Ortaokulu sandık sorumluları dışarı çıkarılıyor. Mesut Yılmaz Ortaokulu’nda müşahit kartları elle yazıldığından dolayı dışarı çıkarılıyor.

41- Muş Hasköy Düzkışla Belde Başkanı açık oy kullanması konusunda halkı tehdit ettiği, ve Düzkışla İlkokulu’nda birçok kişinin açık oy kullanıldığını bir seçmen arayarak bildirdi. Hasköy ilçe merkezinde de açık oy kullanımı söz konusuymuş.

42- Urfa Suruç Küçükova Taşlıköy de açık oy kullandırılıyor.

43- Bursa Yıldırım ilçesi, Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu 2372 nolu sandıkta mühürde “tercih” yerine “evet” yazdığı tespit edildi. İtiraz ediliyor.

44- Ankara Çankaya Dikmen İzciler Ortaokulu’nda AKP’li görevliler yanlarında AKP logolu kart taşıdıkları için bir seçmenin itiraz etmesi üzerine kavga çıkmış ve görevli Nedim Celasun gözaltına alınmıştır.

45- İstanbul Avcılar Firuzköy Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başkasının yerine imza atmış 4 kişi tespit edilmiş ve tutanak tutulmuş. İkisi resmileştirilmiş.

46- İstanbul Bağlar Fatih Ortaokulu sorumlusu Sedat Köse gözaltına alındı.

47- Batman Kozluk’a bağlı Oyuktaş Köyü’nde muhtar 1 kişinin tüm aile adına oy kullanmasına izin vermiş. Köy muhtarı ve jandarma sandık görevlimiz Selahattin Mutlu’yu darp edilerek dışarı çıkartmış ve açık toplu evet oyu kullanılmış. Sandık görevlisi can güvenliğinin olmadığını beyan ediyor.

48- Urfa Suruç Anadolu Lisesi 1067 numaralı sandıkta görevli sandık kurulu üyemiz polislerin zorla fazladan oy kullanmasına izin vermediği için tehdit edildi.

59- Mersin’de AKP’nin seçim aracı okul çevrelerinde giydirilmiş olarak durduğu görüldü. İlçe Seçim Kurulu’na şikayet edildi.

50- Şanlıurfa Suruç, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1147 nolu sandıktan 130 tane oy çalınıp, yerine başka oyların konulduğu bilgisi geldi. İtiraz edildi.

51- İstanbul’da eksik oyların evet sayılacağına ilişkin tutanağın bazı sandık başkanlarına imzalatıldığı bilgisi geldi. Sandık başkanı hataen imzaladığını söyleyerek tutanağı imha etmiş, bu durum yine tutanak altına alınmıştır.
Yabancı Heyetlere İlişkin İhlaller:

52- Diyarbakır’da iki heyet var. Birincisi EFA (European Free Alliance) üyesi. Sabah saatlerinde Şehitlik ve Bağlar’daki okul ziyaretlerinde engel çıkarılmamış, daha sonra Bağlar’da başka okulları ziyaretleri görevlilerce engellendi. İkincisi İsviçre heyeti. Bunlara da önce sorun çıkarılmıyor sonra okul ziyaretleri engelleniyor, merkezde hiçbir okula sokulmamışlar.

53- Batman’da iki avukat ve bir gazeteciden oluşan İtalyan heyeti var. 3 okulu ziyaret ettiler sonraki okullarda “Valilik kararı var” denerek engellendiler.

54- Mardin’de Fransız heyet var. Şehre girerken uzun süre bekletildiler. Grubu ikiye ayırmışlar; Midyat/Yeşildere/Nusaybin bölgesinde izin vermiyoruz diye engellemişler.

55- Resmi AGİT heyeti; 2 kişi, Diyarbakır Sur’da okula alınmadı. 35 dakikadır bekletiliyorlar.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.