banner87

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, yarın seçim olacakmış gibi sürekli koşuşturuyor. Örgütten gelme siyasetçi avantajını, bilgisini ve tecrübesini kullanıyor. Gürsel Tekin ve Murat Karayalçın’dan sonra ismini başarılı İstanbul İl Başkanı olarak CHP tarihine yazdırmaya kararlı görünüyor. 

Geçtiğimiz cuma günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla  bir örgüt toplantısı daha düzenlendi. İlçe başkanları ve milletvekilleri katıldı. Ben de İstanbul İl Başkanvekili Orhan Örkmez’in davetiyle “dayanışma ve teşekkür yemeğine” katıldım.

Kemal Kılıçdaroğlu her zamanki nezaketi ile elimizi sıktı. Durdu Özbolat’ın selam ve saygılarını ileterek, kısa bir masa başı sohbeti ettik. Beraberinde Ali Topuz ve kıdemli Genel Başkanlarımızdan Altan Öymen  büyüğümüz ilk göze  çarpan isimlerdendi. Gürsel Tekin her zamanki gibi, “yorulmadan” ve de “küsmeden” örgütün her etkinliğine koşuyor. Kâh sokakta, kâh bir salonda ya da bir otel lobisinde CHP için koşturuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında... 

DISK Genel Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen protokoldeki yerini almıştı. Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, Alevi Vakıfları Federasyonu Temsilen Genel Sekreter Hakkı Ergin ile CHP camiasının yakından tanıdığı iş adamları Ali Büyükdağ ve Mustafa Kaçar da gözümüze çarpan isimlerdendi. 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ülke sorunları ile ilgili bir konuşma yaptı. Örgütüne seslendi. Bu aslında örgüte bir teşekkür yemeği idi... CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın gayreti ve Kılıçdaroğlu’nun teşviki ile Şişli’deki yeni il binasına kavuştu. Cemal Canpolat konuşmasında empati yaparak örgüte, “Bugün İstanbul il binasını aldık, yarın hep birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı” dedi. 

Kim ne derse desin CHP örgütü dışa dönük mücadele konusunda önemli mesafe aldı. İktidar arzu ediyor. Bu ülkeyi yönetmek istiyor. Bu konuda da arzu ve isteği yükseliyor. Yol ve Yöntem konusunda deneme yanılma yöntemi uygulansa da bu arzu her kademede çok açık görünüyor. 

CHP, MKYK’sı bu arzuya ne kadar cevap veriyor? Parti Meclisi politika üretmede başarılı mı? Tüzük kurultayı ile eksiklikler giderilecek mi? Murat Karayalçın’ın da sık sık üzerinde durduğu “örgütlenmede yeni model” uygulanacak mı? 

AKP bir samanlık gibi “içten içe” tüterken, CHP kendisini yenilemeli. Eleştirince yıllanmış parti büyükleri alınıyor ama gerçek bu. CHP yeni olur mu bilemem ama yeniden CHP için cumhuriyetçi demokrat dünya görüşü, sosyal demokrat görüş ile iç içe olmalıdır. Sevgi, saygı ve sahiplenme olmazsa olmazımız olmalıdır. 

Ortak nokta bellidir. Bu nokta bizim de ismini aldığımız YURT’tur. 

Misak- Milli sınırlarının tehlikeye sokulduğu günümüzde Türkiye’de birlik ve bütünlük sağlanmalıdır. Bu da CHP, Atatürk ve Altı Ok ilkeleridir. Kurucu iradedir. Bu gereklidir. Ancak, etnik ve mezhep ayrımlarını öne çıkararak birlik olmaz. Farklılıklarımızı muhafaza ederek, birlikte yaşama iradesini ortaya koymamız kaçınılmazdır. Farklılıklarımızı muhafaza edeceğiz. Uzlaşmak aynileşmek değildir. Farklılıklarımızı muhafaza ederek birlikte yaşama iradesidir. 

Bu birlikteliğin adı da YURT’tur! 

YURT öz Türkçe’dir. Aile ve evi temsil eder. 
Aynı zamanda vatan toprağını da... 
YURT,  dinsel ve ırksal bir tarif değildir. 
Coğrafi birlikteliği tarif eder. 
Birlikte yaşama iradesini de... 
Aynı zamanda Vatanı da… 
Tırmalamadan, ayrılmadan, bölmeden... 
Sanırım Durdu Özbolat da bu maksatla elinizde tuttuğunuz ve baskılara rağmen almaya devam ettiğiniz YURT Gazetesi’nin ismini bu sebeple koydu. Birlik ve bütünlüğümüzün simgesi olarak... 
Lütfen YURT’umuza sahip çıkın! 
Gazeteniz YURT’a da…

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.