Geçen hafta, İspanya ve Portekiz’de yazlık ev alanlara önce oturma izni, bir süre sonra da Avrupa Birliği vatandaşlığı verildiğini yazmıştık. Bu yazıdan sonra Macaristan’daki fırsatlarla ilgili bir tanıtım bülteni aldık. Meğer Macaristan da zenginlere Avrupa Birliği yolunu açıyormuş. “Avrupa’yı Eviniz Yapın!” diye başlıyor bülten. Macar hükümeti tarafından lisanslı ve onaylı oturma izni veren tek firma olan Voldan’ın Avrupa’da yaşam özgürlüğü sunduğu anlatılıyor. Üstelik sadece size değil, eşinize, çocuklarınıza hatta önceki evliliğinizden olan 17 yaş altı çocuklarınıza Schengen bölgesinde yer alan ülkelerden herhangi bir sınırlama olmadan faydalanma şansı sunuluyor. Berlin’de iş; Roma’da üniversite; Toskana’da emekliliğinizi yaşamak, hepsi mümkün deniyor. Voldan Investment aracılığı ile Macaristan oturma izninizi almak oldukça hızlı. 4 ila 6 haftalık sürede geçici, 9 ay gibi kısa bir zaman sonra da kalıcı oturma izninize sahip oluyorsunuz.  Tek yapmanız gereken prosedürün başında Macaristan devlet tahviline 300.000 €  (Yaklaşık 960 bin TL) yatırmak! Bu para beş yılın sonunda geri ödeniyor ama bir kereye mahsus ödenen 60.000 € ise hukuki, yönetim ve mali ücretleri karşılama bedeli olarak alınıyor.

Soma’lı kadınlar New York’ta örnek proje oldu


Kooperatifleşmeyi başararak bölgedeki 370 kadına sürdürülebilir bir gelir kapısı sunan Soma’da Önce Kadın Projesi, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun 60. Dönem Toplantısı kapsamında “Kırsal Alanda Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Güçlendirilmesi” teması altında tüm dünyaya başarı hikâyesi olarak anlatıldı. Vodafone Türkiye, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen proje tüm dünyaya örnek gösterildi. Toplantıya, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark da katıldı. Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ndeki kadınların ürettiği çiçek motifli yaka iğnesini takarak konuşmasına başlayan Helen Clark: “Kadının güçlenmesi için Soma’da Önce Kadın gibi kırsal alanı hedefleyen projeleri yaygınlaştırmalıyız. Gelişmekte olan ülkelerde kadınlar erkeklere göre daha fazla çalışıyor, erkeklerle aynı şeyi yapsalar da daha az kazanıyorlar. Kadınlar, ekonomik olarak güçlü olduğunda şiddete de daha az maruz kalacaklar” dedi. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Soma’daki projenin özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu belirtti ve kadınların güçlendirilmesine Dijital Dönüşüm ile destek olmaya devam edeceklerini söyledi. KAGİDER Başkanı Sanem Oktar ise “50 kadın bir araya gelerek kooperatif kurdu; biz aslında ev kadınlarından girişimciler yarattık” diye konuştu. Bugüne kadar Vodafone ve English Home gibi markalar için el işi üretimi yapılan merkezde, Dressbest Uniforms & Corporate Wear markası için üniforma üretiliyor.

Çocuklar Pİ sayısının gizemini öğreniyor

Çocuklara eğlenerek öğrenebilecekleri başka bir dünyanın kapılarını aralayan The ZONE by Finansbank, eğlenceli bir sergiyle çocukları ağırlıyor. Kısaca 3,14 olarak bilinen, ancak irrasyonel bir sayı olduğu için virgülden sonra sonsuza dek devam eden "pi" sayısı,  1988'den beri 14 Mart tarihinde “Dünya Pi Günü“ olarak kutlanıyor. Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerle ‘’Pi Sayısı’nın’’ mucizesine dikkat çekiliyor. Sonsuza giden Pi sayısı, içinde herkes doğum gününü de bulabiliyor… TheZoneby Finansbank’ta Pi Sayısını keşfetmelerine yardımcı olan Pi Sayısı ünitesinde doğum günü tarihini giren çocuklar Pi sayısında kaçıncı katmanda yan yana geldiklerini görebiliyor. Matematiğin temel konularının interaktif şekilde işlendiği sergide çocuklar şaşırıyor, düşünüyor ve matematiğin şifrelerini çözerken eğleniyor. Çocuklar, Maslak Uniq İstanbul’da yer alan Türkiye’nin en büyük indoor trambolin parkında eğlenirken, Da Vinci Learning Oditoryumu’nda bilgilendirici film seanslarına katılabiliyor.

Arçelik 2 milyon hanelik su tasarrufu sağladı


Arçelik, 22 Mart Dünya Su Günü’nde çevre dostu ürünleri ve verimli üretim süreçleriyle su tasarrufuna dikkat çekiyor. “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla hareket eden Arçelik, tüm üretim süreçlerinde çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışarak sürdürülebilir bir geleceğin oluşturulmasına katkı sağlıyor. Arçelik A.Ş’nin AEEE işleme tesislerinde 2014 yılından itibaren, eski teknolojiye sahip çamaşır ve bulaşık makinelerinin geri dönüştürülmesi ve eski ürünlerin yenileri ile yer değiştirmesi ile toplamda 1,85 milyon ton su tasarrufu sağlandı. Bu miktarın, yaklaşık 2 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğer olduğu belirtiliyor. Ayrıca Arçelik, yurtiçi üretim işletmelerinde gerçekleştirdiği projelerle son 5 yılda 774 bin ton su tasarrufu sağladı, bu miktar da yaklaşık 1 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğer.

ÜNLEM – SORU İŞARETİ

ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, gazeteciliğin temel taşı olan muhabirlerin sayısı 2000 yılında 65.900 iken 2015’de 46.500’e düşmüş.  

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.