CHP’li Gülsever’den ‘İthalatı durdurup, yerel tarımı güçlendirelim’ çağrısı

CHP’li Gülsever’den ‘İthalatı durdurup, yerel tarımı güçlendirelim’ çağrısı

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve iki gün süren Ege Ekonomik Formu sona erdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı etkinliği TBMM CHP Grup Danışmanı ve Enerji Uzmanı Ayten Gülsever değerlendirdi.

Özgür TUĞRUL-İzmir’de Ekonomi Bakanlığı tarafından Ege Ekonomik Forum’u düzenlendi.  Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou, Yunanistan Kuzey Ege Eyalet Valisi Christiana Kalogirou, Türkiye odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Tİcaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, TBMM CHP Grup Danışmanı ve Enerji Uzmanı Ayten Gülsever de katıldı.

İzmir’e Yönelik Projeler Konuşuldu

İzmir’de ilk kez Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından böyle bir etkinliğin düzenlendiğini belirten Ayten Gülsever, Ege Ekonomik Forum’unu değerlendirdi. Gülsever, “Toplantıya Ankara’ya görev yapan bir İzmirli bürokrat olmamız sebebiyle davet edildik. Açıkçası buna katılmak da istedik. Bu organizasyona da katılmakta ki sebebimiz, İzmir’deki projeleri ve yapılan çalışmaları da öğrenmekti. Komşu ülkemiz Yunanistan ile ilgili bir işbirliği de söz konusuydu. İki yaka kıyı  bir deniz olduğumuz için işbirliği içerisindeyiz.  İzmir, tarım ürünleri ve ihracatta Türkiye’nin göz bebeğidir. Turizm, İzmir için elbette ki çok önemlidir. İzmir, fuarlar şehri olması dolayısıyla da her yıl binlerce turisti burada misafir ediyor. Bu forum aracılığıyla da İzmir halkına dönecek her ekonomik gücün yanındayız” dedi

‘İthalat Durdurularak, Yerel Tarım Güçlendirilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ve CHP’li Çankaya Belediyesi’nde danışmanlık görevlerinde de bulunan Gülsever, “Şunu da belirtmekte de fayda var. Ankara, İstanbul gibi illerden gelen kişilerin ticari kaynaklarını İzmir’e yönlendirmesi gerekiyor. Bunlarında ne zaman ve nasıl gerçekleştirileceği önemli bur durumda. Ben şöyle düşünüyorum; İzmir aslında tarım kentidir. Toprak üzerindeki değerlerimizin daha çok artırılması gerekiyor. Yerel tarımın güçlendirilmesi gerekiyor. İthalatın durdurularak, yerel üretimini artırılması ve güçlendirilmesi gerekiyor. Üreticiyle tüketici arasında herhangi birisinin yer almadığı bir bağ kurulması gerekiyor. Üreticinin böylelikle kalkınacağı, tüketicinin ise hem daha ucuza ve organik ürüne ulaşmasını sağlanması gerekiyor. Ayrıca İstanbul’da kentsel bozuklukla her yer beton oldu. Şimdi İstanbul’un inşaatını buraya taşımak çözüm değildir” diye konuştu.

Seçimlere İyi Hazırlanmalıyız

İzmir siyasetine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gülsever, “Mevcut delegasyon sistemine karşı olanlardan biriyim ben de. CHP’li üye kimi niçin seçtiğinin farkında olmadan birisinin güdümüyle hareket ediyor. Dolasıyla da aynı kişiler hep çıkıyor. Sade bir vatandaşın niçin delege olmak istediği de sorgulanmalıdır. Öncelikle Türkiye siyasetini oluşturabilecek bir yapıya sahip olmak gerekiyor. Şahsi çıkarların değil ülkenin çıkarlarının göz önüne alınması gerekiyor. Yeni siyasetçilerin çıkması lazım. İdeolojik yapının oluşması gerekiyor. Gençlik ve kadın kollarımızın ülke geleceğine yönelik bir şeyler üreterek çalışmalar yapması gerekiyor. Erken seçime hazırlıklı olmamız lazım. Elbirliği ve güç birliği içinde hareket ederek, gelecek seçime iyi hazırlanmalıyız” diye sözlerini noktaladı.