CHP'li Tekin: Yoksulun malını yedirmeyeceğiz!

CHP'li Tekin: Yoksulun malını yedirmeyeceğiz!

CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı ile Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları Derneği'nin düzenlediği basın açıklamasında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Buradan açıkça ilan ediyorum ki, yoksulun malını yedirmeyeceğiz" dedi.

Süleyman KILIÇ / YURT

Başakşehir Olimpiyat Mağdurları Derneği'nin düzenlediği basın açıklamasına CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat ile birlikte katılan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Olimpiyat Köyü kurulacağı söylenen arazilerin sahipleri ile görüştü. Mağdur avukatlarını da dinleyen Tekin, "Buradan açıkça ilan ediyorum ki, bugün burada olduğu gibi, yarın ve sonrasında da her mağdurun yanında olacağız, destekleyeceğiz, mağduriyetinin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

TEKİN: BU BİR VİCDAN MESELESİ

Gerçekleştirilen bilgilendirme açıklamasına torunu ve çocuklarıyla birlikte katılan mağdurlara sorunu TBMM'ye taşıma sözü veren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, devletin arazilerinin birilerine peşkeş çekildiğini iddia etti. Tekin, "Biraz önce torunu kucağında olan bir ablamız dedi ki, 'Bu bebeğin babası çocukken biz buraları aldık'... Bir ülke düşünün ki, 50 yıl önce kendinize mülk ediniyorsunuz, yediğinizden içtiğinizden kısıp ev alıyorsunuz, birileri gelip elinizdeki malınızı gasp ediyor. Çevrede gördüğünüz yapılmış yada yapımı devam eden AVM'ler, rezidansların çoğu, milletin arazisine konularak yapılmış yerlerdir. Bu ne demektir? Milli emlak arsaları... Kamu kurumlarının ihtiyacı varsa, önce bu ihtiyaçları devletin arazilerinden karşılamalılar. Milli Emlak'ın arazilerini birilerine peşkeş çekiyorlar, sonra dönüp yokluklar içerisinde kendisine arsa edinmiş insanları mağdur ediyorlar. Bu mağduriyetleri TBMM'ye taşıyacağım, sayın Bakanla konuşacağım. bu bir vicdan meselesidir" dedi.

'BAKANA SESLENİYORUM: O İŞ BURADA OLMAZ'

Mağduriyetin giderilmesi için CHP olarak her yolu deneyeceklerini de ifade eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu çok ilginç bir süreç. Sürekli uygulamalar değişmiş, en son uygulamayla da yurttaşlara Olimpiyat Köyü yapılacağı söylenmiş. Buradan sayın Bakana da sesleniyorum; burada olimpiyat köyü olmaz. Şehrin ortasını beton yığınlarıyla donatmışsınız, sonra buraya Olimpiyat Köyü yapacağınızı söylüyorsunuz. Bu ihtimal bitmiş.

'50 YILDIR YOKSULLAR BEDEL ÖDÜYOR'

Bu ülkenin yoksul vatandaşlarının kaderi değişmiyor. 50 yıllık sürece bakın, ağır bedellerin hepsini yoksullar ödemiştir. Geri kalana kimsenin gücü yetmiyor. Parası olanın, imkanı olanın, nüfuzu olanın arsasına kimsenin dokunma ihtimali yok. Buradan açıkça ilan ediyorum ki, bugün burada olduğu gibi, yarın ve sonrasında da her mağdurun yanında olacağız, destekleyeceğiz, mağduriyetinin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız"

KARABAT: MÜCADELE SÜRECEK

'Haksız ve usulsüz' olarak değerlendirdiği kamulaştırmanın karşısında, Başakşehirli yurttaşların yanında olduklarını belirten CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, mücadele devam edeceklerini söyledi. Karabat açıklamasında, "Olimpiyat Stadı çevresindeki arazilerin usulsüz ve haksız olarak kamulaştırmasına karşı CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, İstanbul Milletvekilimiz Gürsel Tekin, Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları Derneği Başkanı Ertekin Aksu, İlçe Başkan Yardımcıları, Gençlik Kolları, Kadın Kolları, önceki dönem İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve yurttaşların yoğun katılımı ile birlikte basın açıklaması yaptık. Haksız ve Usulsüz yapılan bu kamulaştırmanın takipçisi olacağım. Bu basın açıklaması bizim açımızdan bir son değil. Mücadeleye devam edeceğiz. Sizlerle birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz" diye konuştu.