Edremit’te enerji kullanımında farkındalık yaratacak proje

Edremit’te enerji kullanımında farkındalık yaratacak proje

Edremit Belediyesi’nin Tüketici Hakları Derneği ile birlikte hazırladığı “Şehirlerde CO2 Salımını Azaltmak Amacıyla, Enerji Kullanımında Tüketici Farkındalığı ve Sorumluluğu” isimli proje Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilmeye hak kazandı.

Edremit Belediyesi’nde düzenlenen tören ile belediye ve dernek arasında projenin protokolü imzalandı. İmza törenine Edremit Belediye Başkan Vekili Musa Karaaslan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ve Proje Koordinatörü Özkan Leblebici katıldı.

Bütçesi 55 bin avro olan proje ile Edremit’teki ailelerin, elektrik ve enerji tüketim alışkanlıklarının verilecek eğitimle değiştirilmesi, onların karbondioksit salımlarının azaltmalarının sağlanması,  böylece Edremitlilerin çevreye daha da duyarlı bireyler haline gelmesi ve bu sayede Edremit’in de doğal güzelliklerinin, doğasının koruması hedefleniyor.

İmza töreninde bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Tüketici Hakları Derneği ile birlikte başvurdukları  “Şehirlerde CO2 Salımını Azaltmak Amacıyla, Enerji Kullanımında Tüketici Farkındalığı ve Sorumluluğu” isimli projenin Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilmeye hak kazanmasının mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Başkan Yardımcısı Ertaş konuşmasında şöyle dedi; “15 ay sürecek projemizde amaç evsel tüketicilerin enerji kullanımları hakkında farkındalığının oluşmasının sağlaması ve verilecek eğitimler sayesinde tüketim alışkanlıklarının değiştirilerek enerji kullanımı kaynaklı karbondioksit emisyonunun şehrimizde azaltılmasıdır.

Proje kapsamında ayrıca güneş elektriği ile aydınlatma sağlayacak mobil bir sistem satın alınarak Edremit’in değişik noktalarında düzenlenen etkinliklerin aydınlatılması çevre ile dost bir şekilde sağlanacaktır.

Bütçesi 55.478 Avro olan bu projede uygulama yeri Edremit’tir. Edremit’teki ailelerin, elektrik ve enerji tüketim alışkanlıklarını vereceğimiz eğitimle değiştirerek, onların karbondioksit salımlarını azaltmalarını sağlayacağız. Böylece Edremitliler çevreye daha da duyarlı bireyler haline geleceklerdir. Ayrıca Edremit’imiz de doğal güzelliklerini, doğasını korumuş olacaktır.

Proje kapsamında bir de yenilenebilir enerji kooperatiflerinin kurulması için bilgilendirme ve teşvik amaçlı eğitimler verilecektir. Güre Pazar Yeri üstüne yapacağımız çatı üzeri güneş elektriği üretim sistemi uygulamasından sonra, Edremit’imizde yenilenebilir enerji kooperatifi kurulması konusunda halkımızı destekleyeceğiz.

Biz Edremit Belediyesi olarak görev bilinciyle iklim değişikliği ve çevre konusunda üstümüze düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirerek Türkiye’nin dışa bağımlı olmadan yerli kaynaklarla temiz enerji üretimine ve bilinçli tüketimine katkı sağlama doğrultusunda çalışmalara devam edeceğiz”