Güçbirliği A.Ş. Aziz Kocaoğlu'na cevap verdi

Güçbirliği A.Ş. Aziz Kocaoğlu'na cevap verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Aziz Kocaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yayınlanan “kamunun, belediyenin ve İzmirlinin hakkı yenilmiştir” açıklamalarının ardından Mazhar Zorlu Holding - Güçbirliği A.Ş. 'den basın açıklaması geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Aziz Kocaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yayınlanan “kamunun, belediyenin ve İzmirlinin hakkı yenilmiştir” açıklamalarının ardından Mazhar Zorlu Holding - Güçbirliği A.Ş. 'den basın açıklaması geldi. Açıklamada  "Şirketimiz “o adamlar” diyerek hafife alınacak konumda değildir." diyerek sert açıklamada bulunuldu.

İşte o basın duyurusu: 

GÜÇBİRLİĞİ A.Ş.'den BASIN DUYURUSU

Sn. Kocaoğlu’nun 18.10.2017 tarihli basın açıklamasında yer alan Basmane Projesi ile ilgili açıklamalar hakkında aşağıdaki hususların bilinmesinin / hatırlatılmasının gerekliliğine inanılmaktadır.

Açıklama iyi niyetten ve gerçeklikten uzaktır. Şirketimiz “o adamlar” diyerek hafife alınacak konumda değildir. Bu ifade Sn. Başkan’a yakışmamaktadır.

Kamu arazileri her hangi birinin tasarrufu ile birilerine verilebilen araziler değildir. Bu arazi Belediye tarafından 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu şartları gözetilerek kamuya açık ihale sureti ile Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi niteliğinde projelendirilmiştir. Her hangi bir Belediye Başkan’nın bireysel tasarrufu söz konusu değildir ki işlem “vermek vermemek” sığlığında değerlendirilebilsin.

Sayın Başkan “adamları ben iflas ettirmedim” ifadesi ile projenin gerçekleşememesindeki belirleyici sorumluluğun Belediye’de olduğu gerçeğini örtmek istemektedir. ŞİRKETİMİZ İFLAS ETMEMİŞTİR, AYAKTADIR. BU İFADE İLE TİCARİ İTİBARIMIZA SALDIRI OLMUŞTUR, TAZMİNAT HAKKIMIZ SAKLIDIR. PROJENİN GERÇEKLEŞMEME SEBEBİ BELEDİYE’NİN BELİRLENEN İHALE KOŞULLARINA UYGUN OLARAK İMAR PLANI YAPIP SONUÇLANDIRAMAMASIDIR. PİLOT FİRMAMIZ İHALE KOŞULLARINA UYGUN OLARAK NAKİT ÖDEME, ÇOK KATLI OTOPARK İNŞASI, TEMEL HARCAMALARI VB. NEDENİYLE İMAR PLANI İPTALİ DAVASI SONUCU İNŞAAT DURDURULANA KADAR 40 MİLYON $’A YAKIN HARCAMA GERÇEKLEŞTİRMİŞ BULUNMAKTADIR. PROJENİN GERÇEKLEŞTİRİLEMEMESİNİN TEK SORUMLUSU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’DIR. Belediyeye karşı her türlü yasal hakkımız sonuna kadar aranacaktır.

Yani, inşaatın yapılamaması Şirketin aczi veya kötü niyetinden değil, Belediye’nin imar planlarını uygun yapmamasından kaynaklanmaktadır. Ve halen kesinleşmiş bir imar planı bulunmamaktadır. İlgili dosya izmir 5. İdare mahkemesi’nin…dosyasıdır.

Sn. Başkanın “kamunun, belediyenin ve İzmirlinin hakkı yenilmiştir” yönündeki açıklaması da gerçek dışı ve talihsiz bir açıklamadır. Sn Başkan’da çok iyi bilmektedir ki ihalede firmamız İzmirlilik bilinci ile Kamunun ve İzmirli’nin hakkını gözeterek en yakın yarışmacı firma tekliflerinin çok üzerinde teklif vererek ihaleyi kazanmıştır. Projedeki Belediye payının yükseltilmesi Sn. Başkanın kişisel çabası ile değil; imar planını iptal eden Mahkeme kararındaki kamu yararı hususunu yerine getirmek ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını sağlamak adına taraflarının mutabakatı ile gerçekleştirilmiştir.

Yapılan tüm fedakarlıklar, gerçek İzmirlilik ruhu taşımamızın sonucudur.

İmar durumu kesinleşmeden ihale yapılmış, Şirketimizle ilişki devam ederken TMSF’ninteamüldışı satışına muvafakat eden Sn. Başkan’dır. Bu kamu hukukunu savunmak mıdır? Üstelik satış izni verirken Meclis’ten karar alınmış mıdır?

Şirketimizin ödemeleri 40 milyon$’a yakın ve belirli iken satışına muvafakat verilen arazi için Başkan’ın tabiri ile “ADAM” Belediye’ye bedel ödemiş midir?

Tüm bu hususular ortada iken Sn. Başkan’ın delikanlı uslübu ile sorumluluğunu örtmeye çalışmasını yadırgamış olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla.