Tarlasında buldu, tam 68 bin Dolar

Tarlasında buldu, tam 68 bin Dolar

Tarlasında bulup, banka kasasında gizlediği 'gök taşı', müzede sergilenecek

Çorum’un Alaca kazasında tarım işçisi Mutlu Yılmaz’ın, geçen Nisan ayında tarlasında bulup, kiraladığı bir banka kasasında muhafaza ettiği 68 kiloluk 'gök taşı', Çorum Müzesi’nde sergilenecek. Müzede, 1 ay müddetle gecici olarak sergilenecek taşı, görmek isteyen çok kişi olduğunu belirten Yılmaz, "Taşa, talepler geliyor. En son Rusya’dan 68 bin Dolar öneri edildi. 15 Ocak bakımından gök taşı 1 ay müddetle müzede sergilenecek. Ardından taşı geri alıp, bankada muhafaza edeceğiz” dedi.

Alaca kazasına bağlı Gerdekkaya köyünde yaşayan çiftçi Mutlu Yılmaz, 28 Nisan 2019'da nohut ektiği tarlasını hasada hazırlamak için büyük taşları temizlemeye çalışırken gördüğü kitap büyüklüğündeki taşı kaldırmaya çalıştı. Yılmaz, çok ağır olması sebebiyle taşı, yerinden dahi hareket ettiremedi. Yanında bulunan arkadaşından yardım isteyip, taşın göktaşı olmasından şüphelenen Yılmaz, bulunduğu yerden alarak evine getirdi. Yılmaz, dışı gri renkte olan 68 kilo ağırlığındaki taştan bir numuneyi, incelenmesi için bir yakının yardımıyla Amerika'daki bir üniversiteye eriştirdi. Yapılan incelemede; taşın bir 'gök taşı' olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Yılmaz, taşı, kiraladığı bir banka kasasında muhafaza etmeye başladı. Gök taşını bulduğu tarlada detektörlerle de arama yapan Yılmaz'ın, göktaşını satmak istediği dile getirildi.

'MÜZEDE SERGİLENECEK'

12 haneli Gerdekaya köyünde 'gök taşı'nın kazanın yanı sıra şehirde de merak konusu olması üzerine Şehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri harekete geçip, Mutlu Yılmaz ile iletişime geçti. Turizm müdürlüğü yetkilileri, 'gök taşı'nın Çorum Müzesi’nde sergilenmesi talebini Yılmaz'a iletti. Öğrenci pozitif yanıt veren Yılmaz, muhafaza ettiği banka kasasından aldığı 'gök taşı'nı müzede sergilenmek üzere görevlilere teslim etti. 'Gök taşı'nın 15 Ocak bakımından 1 ay müddetle Çorum Müzesi’nde sergileneceği, hemen peşinden da yeninden bir banka kasasına konulacağı belirtildi.

'68 BİN DOLAR ÖNERİ GELDİ'

'Gök taşı'nın en az 4 bin senelik olduğunun düşünüldüğünü anlatan Mutlu Yılmaz, “Taşa baktığında normal bir taş gibi duruyor fakat kaldırmaya çalıştığımda ne kadar ağır olduğunu görünce şüphelendim. Taştan bir parçayı makine ile kesip gönderdik. İçinin siyah ve parlak gri renkte olduğunu gördük. Hem de taşın kesilen parçaları hava ile temas ettikçe daha da kararıyor. Amerika’ya gönderdiğimiz parçasına yapılan incelemede gök taşı olduğu netleşti. İçinde 12 element bulunduğu bize söylendi. Bilhassa ülke dışında göktaşı ile ilgilenen çok kişi var. Bizde 'gök taşı'nı satmak istiyoruz. Talepler geliyor. En son Rusya’dan 68 bin Dolar teklif edildi. Ancak biz taşın değerinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz o yüzden kabul etmedik. Tabii ki emelimiz değerini verecek bir alıcıya taşı satmak” diye konuştu.

'MÜZE GÖREVLİLERİNE TESLİM ETTİK'

Mutlu Yılmaz, 'gök taşı'nın duyulması ile beraber büyük bir merak konusu olduğunu da belirterek “Çok kişi arayıp gök taşını görmek istediğini söyledi. En son Şehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri müzede taşı sergilemek istediklerini söylediler. Talebelerin yurttaşların görmesi için bizde kabul ettik. Gök taşını müze yetkililerine teslim ettik. 15 Ocak’ta Çorum Müzesi’nde 1 ay müddetle sergilenecek. Hemen peşinden taşı, tekrar geri alacağız. Şehrimize yüzde yüz katkısı olacaktır" diye konuştu.

'BAŞKA 'GÖK TAŞI' İÇİN KÖYE GELİYORLAR'

Gerdekkaya köyü Muhtarı Gıyasettin Yılmaz ise 'gök taşı'nın duyulmasının ardından bir hayli kişinin köye gelip başka bir 'gök taşı' bulmak için detektörle arama yaptığını söyleyerek “Çok büyük bir alaka oldu. Hem gök taşını görmek isteyenler oluyor hem de merak edip ‘Acaba bizde bulabilir miyiz’ diyerek aramaya gelenler oluyor.  Köyümüz bir anda şehrimizde gündem oldu. Gök taşı ile birlikte köyümüzde tanındı. Şimdi gök taşı müzede sergilenecek. Merak edenler göktaşını müzede görebilecekler” dedi.