Bir tımarhanenin içindeyiz

Tiyatro ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı Nevra Serezli gazetemize konuştu. Usta oyuncu "Biz belli bir yaşa geldik, çok güzel günler yaşadık ama çocuklarımın ve torunlarımın geleceği için korkmuyor değilim" diyor.

Ülkece geldiğimiz nokta onu üzüyor. ‘Biz belli bir yaşa geldik, çok güzel günler yaşadık ama çocuklarımın ve torunlarımın geleceği için korkmuyor değilim’ diyor. Ama bir tespitte bulunur gibi anlattı tüm bunları şikâyet eder gibi değil, bu ülkenin yetiştirdiği en değerli tiyatro sanatçılarından biri olan Nevra Serezli…

Başlarken;

Kıpır kıpır, enerjik, hazırcevap, muzip ve açık sözlü... Daha yerime oturmadan başlıyor anlatmaya. Herkesin dilindeki o ezber soruyu o bana yöneltiyor. Ne olacak bu memleketin hali? Hepimiz bu haldeyiz. Türkiye ile uğraşı- yoruz. Sevgiden, aşktan ve hayattan da söz ettik. Gerisini ondan dinleyin…

En son ‘Kocan Kadar Konuş Diriliş’ filminde oynadınız. Şu sıralar ne yapıyorsunuz?

Sezon başında 1-2 tiyatro ve müzikal teklifi almıştım bana çok uyduğunu düşünmediğim için kabul etmedim. Şimdi Mayıs’ta çekilecek bir film için ön görüşmem var. Dizi teklifi henüz gelmedi. Genelde yaz mevsiminde geliyor. Bodrum'a tatile gideceğim için pek sıcak bakmıyorum. Artık bu yaşta kendime bu lüksü sağlıyorum.

Projede yer alacak kadro için çok ölmem lazım. Onun haricinde 1-2 tiyatro oyunu okudum yine içime sinmedi. Bir dedikodu çıkmış Nevra Serezli artık tiyatro yapmayacak diye. Hayatta böyle bir şey olmaz. Belli kriterlerde aradı- ğım roller var. İlla ki başrol olacak diye bir şartım yok elbette. En son oynadığım 6 Haftada 6 Dans Dersi düzeyinde olsun istiyorum. Yaptığım işten en önce kendim memnun olmalıyım. Böyle bir proje düşündüğüm için belki de seçici durumuna düştüm.

Sizi komedi rollerine yakıştırıyorum. Drama bakışınız nasıl?

Sadece dram ya da sadece komedi olmuyor. Her ikisi de hayat gibi, iç içe. Dram oynamak çok kolay. Ekranda da görüyoruz iki damla gözyaşı akıttın mı tamam. Hadi sıkıyorsa güldürsünler. Güldürmek için sağlam bir senaryo ve karşılıklı oyunculuk olması gerekir. n Yeşilçam tutkunu biri olarak soruyorum bu soruyu.

Yeşilçam sizin için ne ifade ediyor?

Bana her zaman komedyenin yanındaki kadın rolleri geldi. Güzel kadın rolleri de geldi fakat tiyatro yapmak istediğim için kabul etmedim. Haldun Dormen'in himayesi altında tiyatro yapacağım dedim. Dormen Tiyatrosu’nda profesyonel olarak başladım. 40 yıl boyunca tiyatronun tadını yaşadım. Paramı da kazandım. Mesela, Devekuşu Kabare’den çok para kazanmışızdır. Allah Zeki’ye rahmet eylesin, Metin’e de uzun ömür versin.

İzlediğiniz diziler var mı?

Cesur ve Güzel'i çok beğenerek izliyorum. Kıvanç Tatlıtuğ’ı, Tuba Ünsal'ı çok beğeniyorum. Tamer Levent’e hayran kaldım. Oyuncuları yerli yerine oturmuş. Güzel mekanlarda çekilmiş. Hem romantik hem heyecanlı.Tam benim tarzım. Bodrum Masalı'nı da hiç kaçırmadan izliyorum.Timuçin Esen’i çok beğeniyorum.

‘NEVVV ANLAT BAKALIM’ DERDİ

Nevra Hanım, Metin Serezli'nin ne kadar büyük bir yetenek olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, nasıl bir eşti?

Şu koltukta otururdu hep, onun koltuğuydu. Ben kapıdan içeri girdiğim an ‘Nevvv gel bakalım otur karşıma anlat günün nasıl geçti’ derdi. Günün mutlaka kritiğini yapardık. Evlilik hayatımız boyunca bir gün olsun bana karışmadı. ‘Sen her zaman doğru karar verirsin’ derdi bu da benim çok hoşuma giderdi.

Âşık mıydınız?

Yok değildim öyle mecburiyetten evlendik (Gülüyor).Benim ayaklarım tam iki metre yerden kesildi de o ne hissederdi ona sormanız gerekir ama artık şansınız yok. Metin hakikaten çok değerli bir insandı. Aşırı iyi niyetliydi, her zaman pozitifti. Çocuklarına da iyi bir babaydı. Bir tek fiskesi olmamıştır. Otoritesi ile idare ederdi.

En çok neyi özlüyorsunuz Metin Serezli'ye dair?

Beni paylamasını. Uzun uzun konuşmalarımızı. Genellikle kavgalarımız çocuklar yüzünden çıkardı. Ben çok telaşlıyım, meraklıyım. Hâlâ da öyle. Onun o sakin duruşu beni sinir ederdi kavga çıkarırdım. Şimdi düşünüyorum ben de tahammül edilmezmişim vıdı vıdı eder başının etini yerdim.

Sizi oğullarınız Murat ve Selim Bey'e sorsam bana nasıl anlatırlar?

Çok iyi bir anne olduğumu söylerler. Bir kere aşırı düşünceliyimdir onları hiç kırmam. Özel hayatlarına müdahale etmem. Her şeylerini düşü- nen bir anneyimdir. Çok dertleşirim onlarla. Saygı duyulan arkadaş anneyim.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI GİBİ...

Son dönemde ülkemizde yaşananları nasıl yorumluyorsunuz?

Ülkemi çok seviyorum. Dışarıya seyahate bile gitsem 3 gün sonra ülkeme dönmek istiyorum. Şimdilerde birbirimizden selamı sabahı kesmiş bir milletiz. Bugünlerde moralimiz bozuk, geleceği düşünmek açısından psikolojimiz kötü. Biz belli bir yaşa geldik, çok güzel günler yaşadık ama çocuklarımın ve torunlarımın geleceği için korkmuyor değilim. İşin en kötü yanı iyiye güzele nasıl ulaşılır bunun ışığını göremiyorum. Bir belirsizlik var. Eski dönemlerdeki manevi hazlar ve dünya güzelliğinin tekrar benliğimize yerleşmesi çok uzun bir zaman alacak diye düşünüyorum. Terör olaylarına üzülüyoruz ertesi günü sinema kuyruğuna giriyoruz. Acılara çok fazla alışmaya başladık bir şehit için günlerce gözyaşı döken halkımızın şimdilerde toplu katliamlarda bile acısı iki gün sürüyor. Her şeye fazlasıyla alışılıyor. Alışmamız lazım. Ama mecbur hayat devam etmek zorunda. Belki de böylesi doğrudur. Eskiye dair bir özleminiz var... Çok özlüyorum eski günleri... İnsanların insanlıktan uzak olmasına, sevgisiz olmasına tahammül edemiyorum.

Neye ihtiyacımız var peki?

Bu ülkede en çok psikologların yetişmesi lazım belki de. Hükümet her eve ücretsiz psikolog yollamalı. Haftada iki kere o aileyi psikolog analiz edecek. Biraz olsun insanların komplekslerinden arınıp dünyaya başka bir gözle bakmaları lazım.

Türkiye'de kadın olma haliyle ilgili ne düşündüğünüzü de sormak istiyorum. Kadına şiddet meselesi her zaman gündemde...

Bu ülkede sadece kadınlar çile çekmiyor. Hayvanların çektiklerine ne diyeceksiniz peki? Toplum içinde kedi besliyor diye üstüne yürüyen yaratık insanlar türemeye başladı. Bir deliliğin içindeyiz.

Genç oyuncuları BEGENİYORUM

Oyunculukta yeni kuşağı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ay dökülüyorlar çok kötü oynuyorlar demek yalan olur. Sinemada tecrübesi olmayan, tiyatro yapmamış oyuncular ilk filmlerinde ödül alabiliyor. İşte bunu çok fazla doğru bulmuyorum. Bunun sonrasına bakmak lazım. Bu başarıyı daha sonraki projelerinde devam ettirebiliyor mu önemli olan bu.

Ne gibi eksikleri, ne gibi artıları var?

Gençlerin çok fazla okumadıklarını, ilerlemek için çalışmadıklarına görüyorum. Mesela dizide çok iyi bir rol almış bir oyuncunun birkaç tane tiyatro eserini görmesi, birkaç tane oyunu alıp okuması, birtakım filmleri seyretmesi, oyunculuk üzerine yazıları okuması gerekir. Bu toplumda her şey çok kolay elde ediliyor. Güzel bir kızsan, biraz da kabiliyetliysen projeler peşi sıra geliyor. Bir dizide yıldızı parlıyor sonra başka başka projeler önüne seriliyor. Biz 45- 50 sene bu işin içinde yoğurularak bugünlere geldik. Kendimizi ispat etmek zorundaydık. Tabii bunu daha faydalı gö- rüyorum. Sadece kendim için söylemiyorum bunu. Bizim jenerasyonun oyuncuları için konuşuyorum. Çekilen dertler, sıkıntılar, başarılar, başarısızlıklar hepsi seni bir bütün olarak yaratıyor.

Oyunculuk dersi veriyor musunuz ya da böyle bir düşünceniz var mı?

Hiç düşünmüyorum. Hocalık çok ayrı bir şey oğlum İngilizce'den ikmale kaldı. Ben 9 sene İngilizce okudum hâlde oğluma bir satır İngilizce öğretemedim. Cihan Ünal sana iki dakikada diyaframdan nasıl nefes alacağını öğretir. Ben de diyaframdan nefes almayı biliyorum ama öğretemiyorum. Bugüne kadar çok teklif geldi. Ben oyunculuk atölyelerine falan inanmıyorum. Oyunculuğun dersini vermek, oyuncu olmaya çalışmak o kadar kolay bir şey değil.

Sosyal medyayla aranız nasıl?

Sosyal medyadan nefret ediyorum. Herkes kinini ve kötü ruhunu çok fazla ortaya koyuyor. Bu da kötü enerji yayıyor. Bugün dünyamızın kötü olmasının nedeni bu insanların içindeki hırslarını bir mecra yoluyla insanlara yayması. Bırakın biraz olsun takdir edelim. Nefret dili var. Instagram'da gittiğim oyunların, resim sergilerinin, film galalarının fotoğraflarını paylaşıyorum. Gitsinler, görsünler diye. Başka bir şeyler koyup yorumlarda bulunmak hiç hoşuma gitmiyor. Kendinden bahsettirmek için paylaşımlar yapıldığını düşünüyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsen Portakal 2017-05-23 17:38:47

Nevra hanıma hak veriyorum. Parayı, bencilliği, dini o kadar öne çıkardık, insanlık değerlerini, sanatı o kadar gerilere ittik ki, sonuçta ülkeyi deliler evine çevirdik. Nevra hanıma ve tüm sanatçılara saygılar.

Misafir Avatar
AKP = ALLAHSIZ KOPUKLAR PARTİSİ 2018-08-21 13:22:04 @Hüsen Portakal

NEVRA HANIM MALESEF ÇOK ÇOK HAKLI ! :(

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
içip içip göt veren atatürk 2018-08-17 20:29:10 @Hüsen Portakal

atatürkün ibne olduğunu rıza nurdan habersiz H. C. Armstrong da (1933 yılında ibne atanız sağken) yazmış. İbne değilse nasıl oluyor da birbirinden bağımsız kişiler aynı şeyi anlatıyor? An Intimate Study (1933) by H.C. Armstrong Pages 253-254: After divorcing Latife, ...he went back to the long nights in smoke-filled rooms with his drinking friends...after that he became shameless. He drank deeper than ever. He started a number of open affairs with women, and with men. Male youth attracted him...” Lord Kinross da Ataturk: A Biography of Mustafa Kemal (1965) adlı kitabında Atatürkün genç erkeklerle ilişkiye girdiğini yazmıştır (sayfa 21)

Beğenmedim! (50)
Misafir Avatar
amına kodumun kart boyalı orospusu 2018-06-09 02:21:14 @Hüsen Portakal

Tiyatrolarda az orospu rolü oynamadı kendisi

Beğenmedim! (39)
Misafir Avatar
abuk subuk tiyatroların ve dizilerin oyuncusu 2018-05-30 03:42:31 @Hüsen Portakal

amının kılları kadayıf olmuş saçlar boya gelmiş burada Tayyibin yönetimine laf ediyor. Tarihî kahpe

Beğenmedim! (36)
Misafir Avatar
memnunum 2017-12-01 10:31:07 @Hüsen Portakal

eee deli tımarhanede olmayacakda nerde olacak. sen kendini tımarhanede hissediyorsun. ama ne işse salta baş ortalarda dolaşıyorsun. dolaş dolaş nasıl olsa kendini tımarhanede hissediyorsun yeter o sana ceza olarak.

Beğenmedim! (34)
Avatar
tımarhaneyi oluşturan Milletin kendisi 2017-05-01 11:17:46

Türkiye yarım yüzyıldır kurtuluş savşında yendiği ülkelerin uşaklığını yaparken,ülke bu duruma bilinçli olarak emperylizm tarafından getirilirken,nesillerin geleceği çalınırken 40 lardan itibren Millet dediğin davar sürüsü yalından yedi ,yalağından içti ,gevişini getirdi şimdi bedel ödeme sırsınd.Vatansız bayraksız kalmaya müstehak.

Misafir Avatar
NEVRA ya ***sabırlı 2017-10-21 22:57:33 @tımarhaneyi oluşturan Milletin kendisi

TİLKİ İNİNİ HOR GÖRÜRSE UYUZ OLUR. buda tilki cinsinden. kendini deli ülkesinide tımarhane zannediyor. bunun yeri gerçek bakırköy akıl hastanesi.

Beğenmedim! (37)
Avatar
hasan 2017-06-20 10:24:31

günlük yaşamda topluluklarda insanlar biribirine nasıl bakıyor dikkat etmişsinizdir düşman gibi en ufak bir şeyde biribirine saldırıyor. nerede kaldı kardeşlik.

Avatar
Tımarhane 2017-11-04 16:39:54

deyimine aynen katılıyorum. 80 leri yaşamış birisi olarak söylüuyorum : şu anda ülke tımarhaneden beter durumda hatta.. Bunda kapitalizmin Sosyal medya silahının büyük payı var. Bu silah atom bombasından da etkili.. Herkes kendini yüceltme peşinde . Saygı sevgi bilgi önemsizleşti ..Herkes ağzına geleni prim yapmak için söylüyor. Evrensel değer tartılarında çok uzaklaştık.. Bunun sonu iyi değil.

Avatar
ali 2017-11-18 02:27:44

nevra hanım haklı doktoru olmayan tımarhane deseydi dogru olurdu

Avatar
özkan 2017-08-02 15:36:49

nevra hanım doğru söylüyor tuzu kurular ne bilecek o günleri bilenlerde yala söylüyor bizler tek maaşla eve girdik ev aldık şimdikiler iki maaşla ev alamıyorlar ülke borç içinde demokrasi bitmiş hala pişkin pişkin konuşuyorlar saysam sayfa yetmez

Avatar
vatansever turuş 2017-05-07 17:37:19

Ülkece geldiğimiz nokta onu üzüyor. ‘Biz belli bir yaşa geldik, çok güzel günler yaşadık ama çocuklarımın ve torunlarımın geleceği için korkmuyor değilim diyor------bre yalancı, güzel günleri nasıl yaşadın geçmiş yaşına rağmen? ülkede yağ, gaz, tüp, şeker, ilaç, un, yokken, hertarafı hava kirliliği bürümüşken, millet odun kömür alamazken, musluklardan sular akmazken, elektrikler her akşam sekizde gidip sabah sekizde gelirken mi mutluydun, onlarmı güzel günlerdi? o saydıklarının hepsinin tersi şimdi ülkemizde var bunlarımı çocuklarının geleceğini endişeye sokuyor? insanda biraz şeref merhamet, insanlık olur doğruyu söyler.

Avatar
sadi 2017-07-21 18:15:05

gelmişsin bu yaşa kendini maneviyata ver kurtuluş onda ot geldin saman gitme serezli hn