3 Türk ABD'yi dolandırdı, FBI peşlerine düştü!

3 Türk ABD'yi dolandırdı, FBI peşlerine düştü!

Gizli askeri veri tabanına sızarak savaş gemileriyle ilgili şemaları ele geçiren 3 Türk, milyonlarca dolarlık ihaleyi aldı. Ürettikleri parçalar kalitesiz çıkınca FBI peşlerine düştü.

Sızdıkları gizli bir askeri veri tabanı üzerinden savaş gemileriyle ilgili şemaları ele geçiren 3 Türk, bu şemalar üzerinden girdikleri savunma ihalesini kazandı. ABD ordusunun ürünlerin kalitesiz olduğunu anlaması üzerine başlatılan soruşturma sonucunda 3 isim FBI tarafından yakalandı.
Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri'de (ABD) 3 Türk mühendis, sadece ABD ve Kanada vatandaşlarına açık bir savunma veri tabanına erişerek savaş gemisi ve askeri uçaklarla ilgili şemaları ele geçirdi.
Bunları inceledikten sonra savunma ihalelerine teklif veren Türkler, milyonlarca dolar değerindeki ihaleleri kazanmayı başardı ama ürettikleri askeri parçalar kaliteli çıkmayınca FBI peşlerine düştü.
Murat Gönenir, Batur Ustol ve Şevket Bayraktar'ın, Atlanta merkezli savunma şirketi için verdikleri teklife göre askeri gemi ve uçaklarla ilgili parçaları ABD'de üretmeleri gerekiyordu ancak söz konusu parçalar Gönenir'in Ankara OSTİM'deki imalathanesinde üretilmişti.
"ASKERLERİN HAYATINI RİSKE ATTILAR"
AC 130H, Nimitz ve Forrestal sınıfı gemileri için askeri parçalar üretmek için büyük miktarlarda ön ödemeler alan Türklerin ürünlerinin kalitesinin kötü olması ABD Savunma Bakanlığı'nın dikkatini çekti.
Konuyla ilgili atanan müfettişin dava dosyasına giren raporuna göre bu parçalar kullanılırsa ABD ordusunda görev yapan askerlerin hayatı riske girecekti.