55 bin 761 farklı penisi tek tek incelediler! Uzuyor mu kısalıyor mu?

55 bin 761 farklı penisi tek tek incelediler! Uzuyor mu kısalıyor mu?

Son 30 yılda penis boyundaki değişim incelendi. Peki erkeklerin penis uzunluğu yıllara göre daha mı kısaldı yoksa daha mı uzadı?

Stanford Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, son 30 yılda erkeklerin penis boyundaki değişimini inceledi.

penis-boyu-ne-kadar.jpg

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, farklı eyaletlerden elde edilen bulguları içeren 75 farklı çalışmadan veri toplayarak, 1942'den 2021'e kadar 55 bin 761 farklı penisin uzunluğunu analiz etti.

indir.jpeg

PENİS UZUNLUĞU 12 SANTİMDEN 15 SANTİME YÜKSELDİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre araştırma, 1992'den 2021'e kadar ortalama ereksiyon halindeki penis uzunluğunun %25 oranında artarak 12 santimetreden 15 santimetreye yükseldiğini ortaya koydu. Sarkık haldeyken, veriler ortalama boyutun 8,5 santimetre olduğunu ve gerildiğinde ise 13 santimetreye yükseldiğini gösterdi.

ideal-penis-boyu.jpg

ZARARLI KİMYASALLARDAN DOLAYI PENİS BOYU UZADI

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Üroloji Profesörü Dr. Michael Eisenberg, “uzunluktaki artışın zararlı kimyasallara maruz kalmayla bağlantılı olabileceğini” savundu.

12332522-728xauto.webp

Eisenberg, “Üreme sistemimiz insan biyolojisinin en önemli parçalarından biri olduğu için gelişimdeki her türlü genel değişiklik endişe vericidir. Eğer bu kadar hızlı bir değişim görüyorsak, vücudumuza güçlü bir şeyler oluyor demektir. Bu bulguları doğrulamaya çalışmalı ve eğer doğrulanırsa, bu değişikliklerin nedenini belirlemeliyiz” dedi.

5efd76fd45d2a04258b8ebee.webp

Eisenberg ayrıca, “Pestisitler veya hijyen ürünleri gibi kimyasallara maruz kalmanın hormonal sistemlerimizle etkileşime girmesi gibi bir dizi faktör söz konusu olabilir. Bu endokrin bozucu kimyasallar çevremizde ve beslenmemizde çok sayıda bulunmaktadır. Vücudumuzun yapısını değiştirdikçe, bu hormonal ortamımızı da etkiler. Kimyasallara maruz kalmanın, erkek ve kız çocuklarının ergenliğe daha erken girmesinin ve bunun da genital gelişimi etkilemesinin bir nedeni olduğu ileri sürülmektedir” diye ekledi.

5e0468efc03c0e4550b563e2.webp

EREKSİYON HALİNDEKİ PENİS UZUNLUĞU ARTIŞ GÖSTERDİ

Araştırma ekibi ise “Sistematik incelememiz ve meta-analizimiz, ortalama ereksiyon halindeki penis uzunluğunun 1992 ile 2021 yılları arasında arttığını göstermektedir. Genital gelişimin idrar ve üreme işlevi üzerindeki önemli etkileri göz önüne alındığında, gelecekteki çalışmalar bu eğilimi doğrulamaya ve etiyolojiyi belirlemeye çalışmalıdır” dedi.