900 yıllık mumya bulundu

900 yıllık mumya bulundu

Sibirya’nın kuzeyinde, 900 yaşında olan ve günümüze iyi durumda ulaşan bir mumya bulundu. Bilim insanları, eşsiz ‘doğal mumyalama’ vakasının donmuş toprak sayesinde mümkün olduğunu belirtti

Rusya'nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin merkezi Salehard kenti yakınlarındaki Zelyoniy Yar köyünde, 12. yüzyılda yaşayan 35 yaşındaki kadına ait mumya tespit edildi. Mumya bakır tabaklar, kumaş, kürk ve odunsu kabuklardan oluşan bir kozada bulunuyordu. Kadının ölümünden tam 900 yıl geçmesine rağmen saçlar, kirpikler, dişler ve yüz ifadeleri çok iyi durumda kaldı. Kadın, 30 erkek ve bir çocuk ile birlikte toprağa verildi.

Bilim insanları yaklaşık 1.55 metre boyunda olan kadının öldüğü anda 35 yaşında olduğunu tahmin ediyor. Mezarlıkla toprağa verilen tek kadın olduğundan mumyanın zengin bir ailenin üyesine ait olduğu dile getirildi.

Sputnik'in haberine göre Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dong-Hoon Shin, “Doğal mumyalama, donmuş toprak ve bakır eşyaların varlığı gibi belli koşullar oluşturulduğunda meydana geliyor. Zelyoniy Yar’da tespit edilene benzer Arktik mumyalar son derece nadir bulunur. Bu yüzden bu bulgu eşsiz” dedi.