AB Dışışleri Bakanları olağanüstü toplantısı yapıldı

AB Dışışleri Bakanları olağanüstü toplantısı yapıldı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Hırvatistan'ın Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman, başkent Zagreb'deki toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Hırvatistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları (Dış İlişkiler Konseyi) Olağanüstü Toplantısı'nda Suriye'deki son gelişmeler, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve AB'nin Türkiye ve Rusya ilişkileri ele görüşüldü.

Borrell, AB üyesi ülkelerin toplantıda bir kez daha Yunanistan'a desteklerini yinelediklerini söyleyerek, toplantıda özellikle AB'nin dış sınırlarında yaşanan yeni gelişmelere odaklandıklarını açıkladı.

Sığınmacıların AB'ye yasa dışı yollardan girmelerinin kabul edilemeyeceğini belirten Borrell, AB'nin uluslararası hukuk ve AB hukuku çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri alacağını açıkladı.

Borrell toplantıda ayrıca İdlib'deki son gelişmelerin de ele alındığını belirterek, bölgedeki ağır insani krizin çözümü için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğinin önemi üstünde durdu.

Suriye'nin geleceğine dair 29-30 Haziran'da Brüksel'de konferans düzenlenmesi kararı aldıklarını aktaran Borrell, bu toplantının Suriye'de barışçıl bir çözüm bulmak adına uluslararası toplumun büyük bir kısmını aynı masada toplayacağını belirtti.

Toplantının ortak bildirisinde çatışmaların bir an önce sonlandırılması gerektiğine de vurgu yaptıklarını aktaran Borrell, Türkiye ile Rusya'nın uzlaşma sağladığı ateşkesin, bölgeye insani yardım ulaştırılmasına daha iyi imkan sağlamasını umduklarını belirtti.

"TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ BASKIYI ANLAMALIYIZ"

Türkiye-AB ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunan Borrell, Türkiye'de 4 milyon sığınmacının bulunduğunu anımsatarak, Türkiye'nin dünya üzerinde en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi.

Borrell, "Türkiye'nin üzerindeki baskıyı anlamalıyız. Suriye tarafından Türkiye'ye gelmek için bekleyen çok sayıda insan da var. Bu sorunu görmeli ve çözümüne katkı sağlamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.