ABD Adalet Bakanı: 'Başkan'ın tweetleri yüzünden işimi yapamıyorum'

ABD Adalet Bakanı: 'Başkan'ın tweetleri yüzünden işimi yapamıyorum'

ABD Başkanı Donald Trump ilk Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın ardından, William Barr'la da kamuoyu önünde tartışmaya tutuştu.

Tartışma, Cumhuriyetçi Parti'nin ünlü ve kıdemli siyasi danışmanlarından Roger Stone'un Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili Özel Savcı Robert Mueller'in soruşturmasında tanıkları yönlendirdiği, yanlış ifade verdiği, yargı sürecini engellediği gibi suçlamalardan 7 mahkumiyet alması üzerinden koptu.

Trump'la iş ortaklığı bulunan ve 2016 seçim kampanyasında da görev alan Stone hakkında 7-9 yıl arası hapis cezası isteyen savcılar, ABD Başkanı'nın bu talebi 'utanç verici, korkunç ve adil olmayan bir durum' diye nitelendirdiği, 'bu adaletsizliğe izin veremeyeceğini' söylediği tweetiyle karşılaştı. Ardından Adalet Bakanlığı'nın daha düşük bir ceza talebi tavsiyesinde bulunmasını, savcıların davadan çekilmesi takip etti. Hatta sözkonusu dört savcıdan biri adalet bakanlığına istifasını verdi.

Bunun üzerine ABD Başkanı ile Adalet Bakanı arasında yargıya müdahale konusunda söz düellosu başladı. 

Ulusal televizyon yayınında yaylım ateşi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı William Barr, perşembe günü ABC News kanalında yayımlanan özel demecinde Trump'ın tweetlerine şu sözlerle isyan etti:

"Adalet Bakanlığı ve burada çalışanlarla, süren davalarla, hakimlerle ilgili kamuoyuna yapılan açıklama ve atılan tweet mesajları benim işimi yapmamı, mahkemelerin ve bakanlığın bütünlüklü şekilde çalışmasını sağlamamı imkansız hale getiriyor."

Savcıların talebinden önce kendisinin ve bakanlığın daha az bir ceza verilmesi tavsiyesinde bulunduğunu, ancak Trump’ın attığı eleştiri dolu mesajın kendilerini zor duruma soktuğunu söyleyen Barr, "Doğru karar olduğunu düşündüğünüz şeye göre mi hükmünüzü veriyorsunuz? Yoksa atılan bir 'tweet' yüzünden mi? Bu da sosyal medya paylaşımlarının ne kadar yıkıcı olabileceğini gösteriyor" dedi.

'Başkan'ın zorbalığına izin vermem'

Ne medya ne Kongre ne de Başkan'ın kendisine zorbalık yapmasına izin vereceğini açıklayan Barr, Trump'ı tweetleriyle yargıya müdahaleyi kesmeye davet etti:

"Artık Adalet Bakanlığı’nın suç davaları hakkında 'tweet' atmaya son vermenin zamanı geldi."

ABD Başkanı, Adalet Bakanlığı'nın müdahil olduğu davalara müdahalede bulunmanın 'yasal hakkı' olduğunu, ama bugüne dek bu hakkı kullanmadığı fikrini savundu. 

Barr'ın "ABD Başkanı hiçbir zaman benden bir ceza davasında herhangi bir şey yapmamı istemedi" sözünü cımbızlayan Trump, "Bu, Başkan olarak bunu yapmaya yasal hakkım olmadığı anlamına gelmiyor, bu hakkım var, ama bugüne dek yapmamayı tercih ettim" dedi.