ABD askeri armayı sökmedi, eline bayrak aldı

ABD askeri armayı sökmedi, eline bayrak aldı

ABD ile Türkiye arasında Suriye'deki Amerikan askerlerinin 'YPG armalı kamuflaj' giymesi nedeniyle gerilim yaşanırken, Reuters haber ajansı dünyaya ilginç bir fotoğraf servis etti.

İngiliz haber ajansı Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’e yönelik operasyonda YPG güçleriye savaşan bir Amerikan askerini elinde ABD bayrağıyla yansıtan bir fotoğraf paylaştı. Fotoğraftaki ABD askerinin göğsündeki YPG armasını çıkarmadığı görülüyor. Ana omurgasını terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’in kalesi niteliğindeki Rakka’nın kuzeyinde terör örgütüne yönelik operasyona devam ediyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, harekâta havadan destek verirken, bölgede ABD ordusuna mensup özel kuvvet askerleri de bulunuyor.
BİRİ ‘GÜVENLİK’ DEDİ, ÖBÜRÜ ‘HEMEN ÇIKARIN’
ABD askerlerinin YPG arması taşımasına yönelik eleştiriler üzerine dün ABD’den üst düzey açıklamalar gelmişti. Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, “özel harekât birliklerinin güvenliklerini sağlamak için yerel silahlı güçlerin arasına katılabileceğini” söylemişti. IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren ise askerlere üniformalarındaki YPG armasını sökme emri verildiğini söyledi. Warren, “YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı. Bölgedeki askeri ortaklarımız ve müttefiklerimizle bunun için iletişime geçtik” diye konuştu.
TÜRKİYE ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD özel kuvvet askerlerinin YPG armalı üniformalar giymelerine, “Müttefikimiz olan bir ülkenin YPG arması kullanması kabul edilemez. Bu çifte standarttır, iki yüzlülüktür” ifadesiyle tepki göstermişti.
SINIRDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA YAŞANIYOR
Öte yandan, IŞİD, Türkiye sınırında muhaliflerin denetimindeki Mare’yi ele geçirmek için saldırırken, bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, salı günü bölgeye saldırı düzenleyen IŞİD üyelerinin, bu sabahtan itibaren tanklar ve bombalı yüklü araçlarla bölgeye hücum ettiğini duyurdu.
BBC’nin haberine göre; Birleşmiş Milletler, IŞİD ile muhalifler arasında yaşanan çatışmada sivillerin arada kalmasından endişe duyuyor. Halep ve Türkiye sınırı arasında kalan bölgenin denetimi IŞİD, muhalifler ve Esad güçleri arasında bölünmüş durumda…