ABD: Bağdadi'nin cesedi İslami usullere göre defnedildi

ABD: Bağdadi'nin cesedi İslami usullere göre defnedildi

IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesi ve daha sonrasında cesedine ne olduğuyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Tüm dünya IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin olduğu operasyonun ayrıntılarını konuşmayı sürdürüyor. Operasyona ilişkin açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, Bağdadi'nin cansız bedeninden geriye kalanların denize gömüldüğünü ve bu sırada 'İslami usullerin de yerine getirildiğini' belirttiler.

Yapılan açıklamaya göre pazar gece saatlerinde İdlib'in Barişa bölgesinde özel bir operasyonla öldürülen Bağdadi için denizde bir cenaze töreni düzenlendi.

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li iki yetkili, Bağdadi'nin cansız bedeninden geriye kalanların islami usuller yerine getirilerek denize gömüldüğünü söyledi fakat törenin nerede düzenlediği ya da ne kadar sürdüğü konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Yetkililer ayrıca, Bağdadi'nin cesedie ait parçaların uçaktan atıldığına inandıklarını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, dünkü basın brifinginde, Bağdadi'nin cesedinden 'uygun şekilde kurtulduklarını' dile getirmişti.

Bağdadi'nin yok edilme anının videosu ve fotoğraflarına sahip olduklarını dile getiren Milley, halihazırda 'gizliliği kaldırma' sürecinin yürüdüğünü belirterek, "Sizlere bunun bazı video ve fotoğrafları sunulacak" demişti.