ABD Başkan Biden 5'inci maddeyi işaret etti! "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini destekliyoruz"

ABD Başkan Biden 5'inci maddeyi işaret etti! "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini destekliyoruz"

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklama ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine destek verirken 5'inci maddeye de dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için yaptıkları başvuruları değerlendirdi. Biden, İskandinav ülkelerinin bu girişimlerini memnuniyetle karşıladıklarını ve sürece güçlü şekilde destek verdiklerini ifade etti.

Yaptığı yazılı açıklamada Joe Biden, “ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç’i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurularına değinen ve bu kararın önemli olduğunu belirten Biden, NATO’nun 5’inci maddesine de bağlılıklarının ‘sarsılmaz olduğunu’ vurguladı.

NATO'NUN 5'İNCİ MADDESİ

5’inci madde şu şekilde:

“Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.”