ABD Başkanı Trump hakkında tutuklama kararı

ABD Başkanı Trump hakkında tutuklama kararı

ABD Başkanı Donald Trump hakkında Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili İran tarafından ''cinayet ve terörizm'' suçlamasıyla dava açıldı.

İran, Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump hakkında tutuklama kararı çıkardı. İranlı yetkililerin yakalama kararının uygulanması için Interpol'e başvuruda bulunduğu da bildirildi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı ISNA'da yer alan habere göre; Tahran Başsavcısı Ali Alqasimehr, Trump'la birlikte 30 kişi hakkında daha 3 Ocak'ta gerçekleştirilen Süleymani suikastı nedeniyle ''cinayet ve terörizm'' suçlamasıyla dava açıldığını duyurdu.
AP haber ajansı, Interpol'un konuyla ilgili bilgi talebine yanıt vermediğini aktardı. Ajans, İran'ın Trump için 'kırmızı bülten' talebinde de bulunduğunu belirtti.

Trump'ın başkanlık görev süresinin dolmasının ardından yakalanıp yargılanması talebinde ısrar edileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, ABD’nin düzenlediği saldırıda öldürülmüştü. Olayı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) üstlenmişti. Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır" ifadeleri kullanılmıştı.