ABD Büyükelçisi Bass'tan PYD açıklaması

ABD Büyükelçisi Bass'tan PYD açıklaması

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD'nin, PKK'nin Suriye kolu olan PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmediğini söyledi.

ABD'nin 240'ıncı Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katılmak üzere eşi Holly Holzer Bass ile kente gelen Büyükelçi Bass'a, ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht eşlik etti. Adana HiltonSA Oteli'nde gazetecilere açıklama yapan Bass, "Türkiye ile ABD arasında uzun ve sağlıklı bir ilişki var" dedi. PYD'yi terör örgütü olarak tanıyıp tanımadıklarıyla ve IŞİD'le ilgili soru üzerine John Bass şunları söyledi: 
"Koalisyon ülkeleri olarak IŞİD'e karşı İncirlik Üssü de dahil olmak üzere birçok yerden mücadelemiz sürüyor. Amacımız IŞİD'i en kısa zamanda geriletmek ve yenmek. IŞİD'e karşı başarı elde ediyoruz. Irak'ta yüzde 50, Suriye'de yüzde 20 toprak kaybetti örgüt. Ve daha çok yapacak işimiz var. IŞİD'e karşı savaşan grup ve grupları desteklemeye devam edeceğiz. Ve Türk hükümetiyle de sıkı çalışmamızı sürdüreceğiz. Ama diğer taraftan Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz. PKK'ya çağrı yapmaya, silahlarını bırakması için, terörist aktivitelerini bırakması için ve politik müzakerelere dönmesi için çağrı yapmaya devam ediyoruz. Daha önce Washington'dakilerin söylediği gibi PYD'yi bir terörist organizasyon olarak kabul etmiyor ABD. PKK'yı bir terörist organizasyon olarak kabul ediyor ve PKK'nın saldırılarını kınıyor, ama buna karşın Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz ve PKK'yı destekleyen organizasyonlara karşı hassasiyetlerini anlayışla karşılıyoruz." 
"TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMALIYIZ" 
ABD Büyükelçisi John Bass eşi Holly Holzer Bass ile birlikte Adana HiltonSA'da ABD'nin 240'ıncı Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katıldı. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek'in de davetliler arasında yer aldığı resepsiyonda Bass, konuklarla yakından ilgilendi.   ABD'li askerlerin bayrak töreni düzenlediği resepsiyonda konuklara ilk seslenen ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, davetlilere teşekkür etti. Büyükelçi John Bass ise, Türkiye ve ABD toplumunun bu yıl terör saldırıları nedeniyle acı olaylar yaşadığını söyledi. Bass, "Türkiye'deki acıları hissediyoruz. Herkese taziyelerimizi iletiyoruz, başımız sağolsun. Tüm yaşananlar acı verici olmasına rağmen bu saldırılar bizim demokrasiyi savunma kararlılığımızı artırıyor. Hoşgörü ve barışı, savaşa ve terörist saldırılara karşı galip kılmaya çalışmalıyız. Temel özgürlükleri korumalıyız. ABD, dost ve müttefiklerini desteklemeye devam edecektir" diye konuştu.