ABD Dışişleri Bakanlığı: Clinton hakkında soruşturma yeniden başlıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı: Clinton hakkında soruşturma yeniden başlıyor

FBI'ın kişisel e-posta hesabını gizli yazışmalarda kullandığı için 'aşırı dikkatsizlik' yaptığı ve yargılanmasının gerekmediği hükmüne vardığı Hillary Clinton'a büyük şok... ABD Dışişleri Bakanlığı, Clinton hakkındaki soruşturmanın yeniden başlayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, “Elimizden geldiğince süratli olmayı amaçlıyoruz ama süreç için yapay zaman sınırlamaları koymayacağız” dedi. BBC Türkçe’nin haberine göre; Kirby, eski yetkililere de idari yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi. FBI, ABD’nin Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yaptığını bildirmişti. Ancak FBI Başkanı James Comey, Clinton’un ‘aşırı dikkatsizce’ hareket ettiğini ve yargılanacak bir durum olmadığına inandığını söyledi. Yetkili, başkan adayının yasaları ihlal etmiş olabileceğini fakat bunu kasıtlı yaptığını düşünmediğini belirtti.

‘YASALARIN ÜSTÜNDE’
Clinton ise yanlış bir şey yapmadığını ve kişisel e-posta hesabından gizli hiçbir belgeyi göndermediğini savunuyor. FBI ise Clinton’un kişisel hesabı üzerinden yaptığı yazışmalarda 100’den fazla gizli belge buldu. Geçen hafta sonu FBI ajanları Clinton’u e-posta kullanım alışkanlıklarıyla ilgili olarak 3 saatten uzun süre sorgulamıştı. Cumhuriyetçiler, FBI’ın Clinton’un yargılanmaması yönündeki hükmünü eleştirdi ve bunun ‘Clinton’un yasaların üstünde olduğunu gösterdiğini’ söyledi.