ABD ile Almanya Türkiye ve onlarca ülkeyi dinlemiş

ABD ile Almanya Türkiye ve onlarca ülkeyi dinlemiş

İki istihbarat şirketinin yıllarca 120 ülkenin şifreli mesajlaşmaları dinlediği ortaya çıktı.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra uzun süre boyunca devletlerin ajanlarının, diplomatlarının ve istihbarat servislerinin iletişimleri gizli tutması için güvendiği İsviçreli Crypto AG şirketinin ABD'li CIA (Merkezi İstihbarat Teşkilatı) ve Batı Almanyalı BND'ye (Almanya Federal Haber Alma Servisi) ait olduğu ortaya çıktı.

Alman kamu televizyonu ZDF, Washington Post ve İsviçre kanalı SRF'in ortaklaşa yaptığı habere göre CIA ve BND, Soğuk Savaş yıllarından başlayarak 2000'li yılların başına kadar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkeleri şifreli yazışmalarına istediği gibi erişim sağladı.

CIA ve BND'nin hazırladığı raporlarına dayandırılan habere göre 1979'da İran rehine krizinde mollalar dinlendi, Falklands Savaşı'nda Arjantin ordusu hakkında bu sayede elde edilen istihbaratlar Britanya'ya verildi, Güney Amerika'lı diktatörlere düzenlenen suikastler takip edildi ve 1986 Berlin Disko saldırısında Libya'lı yetkililerin birbirlerini kutladığı duyuldu.

Gazetenin görüştüğü Crypto şirketinin eski ve şimdiki yetkililerine göre CIA, şirketteki hisselerini 2018 yılında sattı.