ABD'de bugün 2 Senatörün seçimi yapılacak

ABD'de bugün 2 Senatörün seçimi yapılacak

ABD Başkanı seçilen Joe Biden'in kader günü bugün belirlenecek ABD'nin Georgia eyaletinde bugün yapılacak iki Senatörün seçimi, Senato’da çoğunluğun hangi partide olacağını belirleyecek.

ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden'ın vaatlerini yerine getirmesi açısından Senato'da Demokratların kontrolü elde etmesi çok büyük önem taşıyor.

Kasım ayında yapılan başkanlık seçimindeJoe Biden, Georgia eyaletini 1992 yılından bu yana kazanan ilk Demokrat olmuştu. Şu anda Senato'da 50 koltukla Cumhuriyetçilerin iki sayı üstünluğü var. Demokratların Senato’daki oyu ise 48.

Demokrat Senatörler seçimi kazanırsa Cumhuriyetçilerle sayılar 50-50 eşitlenecek. Herhangi bir anlaşmazlığı başkan yardımcısı koltuğuna 20 Ocak'ta oturacak Demokrat Kamala Harris çözecek. Böylece Demokratlar Senato'da üstünlüğü ele geçirmiş olacaklar.

Donald Trump hala seçimlere hile karıştırıldığını ve Joe Biden'ın seçim yolsuzluğu sonucu zafer elde ettiğini söyleniyor.Ancak birçok eyalet ve mahkemeler bu iddiaları reddetti. Biden seçim sonucuna göre 306, Trump ise 232 seçici delegenin oyunu almıştı.Joe Biden halk oylamasında da 7 milyon oyla Donald  Trump'ın önünde seçimi bitirmişti.