ABD'de kriz devam ediyor!

ABD'de kriz devam ediyor!

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Demokratlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın azil metnini resmi olarak sundular.

ABD'de Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre binası baskını ile başlayan siyasi kriz bir türlü çözülmüyor.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Donald Trump'ın görevden alınması için azil metnini Meclise resmen sundular.

Demokratlar, Trump'ı “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak” ile suçluyorlar.

Metinde ayrıca, ABD'nin seçilen Başkanı Joe Biden'ın kazandığı eyaletlerden Georgia'da Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger'den seçimi kendi lehine çevirmek için yeterli oy “bulmasını” istemesi suçlamaları ve “Trump'ın ABD'yi ve hükümet kurumlarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı ve demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit ederek iktidarın barışçıl geçişine müdahale ettiği” ifadelerine yer verildi.

"ÇARŞAMBA GÜNÜ OYLANMASI BEKLENİYOR"

Temsilciler Meclisinin azil metnini çarşamba günü oylayarak kabul etmesi beklenirken, metnin Senato’nun gündemine ise ne zaman geleceği henüz belli değil açıklaması yaptılar.

Meclis Kurallar Komitesi Başkanı Jim McGovern yaptığı açıklamada, çarşamba günü oylamanın yapılmasını ve Meclisten geçmesini beklediğini bildirdi.

"DONALD TRUMP BİR İLK OLDU"

Trump, hakkında azil sürecinin başlatılmasıyla ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı oldu.

Geçen yıl Ukrayna'ya baskı yaparak Demokrat rakibi Joe Biden'a iftira atmaya çalıştığı iddiasıyla azil süreci başlatılan Trump'ı o dönemde Senato'daki Cumhuriyetçi yoğunluk korumuştu.

ABD tarihinde daha önce 1868'de Andrew Johnson, 1998'de Bill Clinton ve 2020'de Donald Trump azil sürecine girmiş ve görevlerine tutunmayı başarmışlardı.

Trump'ın bu ikinci azil süreci ise ABD tarihinde bir ilk oldu. Watergate Skandalı'nın baş aktörü Richard Nixon da azil süreci başlamadan görevinden istifa edip görevi bırakmıştı.