ABD'den flaş S-400 açıklaması: Gözdağı mı?

ABD'den flaş S-400 açıklaması: Gözdağı mı?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almaması için çalışmalar yaptıklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu alımın gerçekleşmemesini umduklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almamasını umduklarını belirtti. Pompeo, Rusya ve Türkiye'yi Balkanlar'ı istikrarsızlaştırmakla da suçladı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nun oturumunda konuşan Pompeo, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almaması için çalışmalar yaptıklarını, bu alımın gerçekleşmemesini umduklarını belirtti.

F-35'LE GÖZDAĞI 

Sputnik’te yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye F-35 bombardıman uçaklarının teslimiyle ilgili nihai kararın verilmediğini de kaydetti.

''Türkiye’nin S-400 almaması için çalışmaları sürdürüyoruz. Onlar henüz bunu yapmadı ve hiçbir zaman da almayacaklarını umuyorum'' diye konuşan Pompeo, Türkiye’nin NATO içinde kalması gerektiğini düşündüğünü, ancak Ankara'nın ittifakın politikasına uygun hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

'RUSYA BALKANLARI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYOR'

ABD Dışişleri Bakanı, ''Bosna'daki riskleri anlıyoruz. Bu bölgenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Rusya'nın bu bölgeyi istikrarsızlaştırmak için çok çalıştığını biliyoruz'' değerlendirmesini de yaptı.

Komisyon üyesi vekillerden birinin ''Türkler gibi mi'' sorusu üzerine Pompeo, ''Evet'' yanıtını vererek ekledi: ''Bizi daha iyi konuma getirecek bir strateji üzerinde çalışıyoruz.''