ABD'den İran Dışişleri Bakanı Zarif'e yaptırım

ABD'den İran Dışişleri Bakanı Zarif'e yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e yaptırım uyguladığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı, birkaç aydır süren tehditlerin ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e yönelik yaptırım kararını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ise, Zarif'in Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) hakkındaki müzakerelerde temas edilecek birincil isim olarak görülmeyeceğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptığı açıklamada, "Cevad Zarif, İran liderinin pervasız gündemini uygular ve rejimin dünyadaki başlıca sözcüsüdür. ABD, İran rejimine son davranışının kabul edilemez olduğuna dair net bir mesaj gönderiyor" dedi.

Zarif, Mnuchin'e Twitter üzerinden verdiği yanıtta, "ABD'nin bana yaptırım uygulamasının nedeni İran'ın 'dünyadaki birincil sözcüsü' olmam. Bu hakikat gerçekten acı verici mi? Bunun, İran dışında hiçbir mülküm veya gelirim olmadığı için benim veya ailem üzerinde etkisi yoktur. Beni gündeminize bu denli büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim" dedi.

Karar, ABD ile İran ilişkileri açısından kritik bir dönemeci ifade eden, Basra Körfezi'nde 'seyrüsefer özgürlüğünü korumak' ve 'İran saldırganlığıyla mücadele etmek' amacıyla çokuluslu bir deniz misyonu oluşturma kararının ardından geldi.

Söz konusu yaptırım, Zarif'i ABD'ye seyahatten ve ABD üzerinden banka işlemi yapmaktan alıkoyuyor.